July 2021

You are currently browsing the monthly archive for July 2021.

Ismét bezárt a Hudson Yards futurisztikus kilátó-szobra, a Vessel, és nagyon úgy tűnik, hogy most már végleg. Csütörtökön ismét tragédia történt. Immár negyedszer. A 14 éves gyermek a szüleivel és testvérével látogatta meg a kilátót. A szemtanúk szerint vidám volt, a húgával versenyeztek a lépcsőkön. Semmi jel nem mutatott a tragédiára, mely egyik pillanatról a másikra következett be. A fiú a családja szeme láttára, a biztonsági őrtől karnyújtásnyira ugrott a mélységbe.

A Vessel-t januárban már egyszer lezárták, majd májusban újranyitották. A kilátót belépőjegyessé tették, a biztonsági őrök számát megháromszorozták és különleges kiképzést kaptak az öngyilkossági kísérletek felismerésében és kezelésében. Buddy-system lépett életbe, vagyis minimum 2 főnek kellett együtt lenni a belépéshez, a jegyeket is minimum 2 főre lehetett vásárolni. Sajnos, ez sem segített. A Vessel sorsa jelenleg bizonytalan.

Képek: Szandra Oravecz

Tags: , , , , , , ,

Isten hozott GOATHAM-ben! Nem, nem elírás. Ha a Hudson-folyó mentén található Riverside Parkban jártok és mekegést hallotok, nem kell hőgutára gyanakodni.

New Yorkban ismét munkába állt az alternatív, vegyszermentes gyomirtó brigád. A héten Upstate New Yorkból 24 fős kecskecsapat érkezett az Upper West Side-on található Riverside Parkba. A 24 fős csoportból csupán a “Fantasztikus Öt” marad egész nyárra: Skittles, Buckles, Chalupa, Mallomar és Ms. Bo Peep.

A New York-i Parkigazgatóság 2016 óta alkalmaz kecske segítséget a nagyobb, nehezen művelhető City parkokban. Eddig a Brooklyn Bridge Park (Brooklyn), a Van Cortlandt Park (Bronx) a Prospect Park (Brooklyn) alkalmazta őket gyomírtásra. A Riverside Parkban is jártak már 2019-ben. Itt a meredek, munkagépekkel nehezen művelhető lejtőkön irtják az agresszívan növekvő fekete ürmöt, mérges szömörcét és sokvirágú rózsát. Egy kecske, egy nap alatt átlagosan 11 kg gyomot tud elfogyasztani, a melléktermék pedig remek trágya. Mindenki jól jár. Ősszel a kecskék visszatérnek a kecske-menhelyre.

A kecskés gyomirtásnak már hivatalos neve is van, a landscaping (parkrendezés) mintájára: goatscaping.

Tags: , , , , , , , ,

Elképzelhető, hogy a közeljövőben New York City új mikró etnikai negyeddel gazdagodik. A francia közösségek világszerte július 14-én ünnepelték a Bastille-napot. Marianne és Léa Perret, a Lower Manhattanban található Coucou, Francia Kulturális Center alapítói Bastille-napra a Centre Street Broome és Grand Street közötti szakaszát a SoHo-ban, még nem hivatalosan ugyan, de átnevezték Little Paris-ra.

A Little Italy-től északnyugatra található New York City francia központja: kávézók, éttermek, pékség, butikok, művészeti galéria és a kulturális központ, mely nyelvtanfolyamokat, közösségi eseményeket, bálokat szervez a City-ben élő franciáknak és a francia kultúra szerelmeseinek.

Az unokatestvérek, Marianne és Léa, akik Toulouse-ból származnak, Bastille-napra Franciaországból rendelték az utcanév táblákat.

“A környék jelenleg a NoLiTa (North of Little Italy-Little Italy-tól Északra) fantázianevet viseli, ami nem igazán méltó ehhez a gazdag múlttal rendelkező negyedhez. Manhattannak ez a része mindig is a francia bevándorlók otthona volt az új hazában. 1870 és 1890 között a környék hivatalosan is a Francia Negyed (Quartier Francais) nevet viselte. Nem veszünk el semmit Little Italy fontosságából vagy területéből. A francia negyed elismertetése a célunk.”

Marianne és Léa Perret beadták kérelmüket a városvezetés felé a környék átnevezésére. “Ha elfogadják a petíciót, Little Paris a francia kultúra hivatalos centruma lesz New Yorkban.”

🌐 Little Italy-ról itt olvashattok bővebben.

🌐 A Magyar Negyedről pedig itt.

Tags: , , , , , , ,

A James Beard-díjas, világhírű cukrász, Dominique Ansel (a Cronut megálmodója) újabb pékséget nyit a Flatiron Building közelében, a Fifth és a Madison Avenue között.

A kis Workshop pékség egyetlen termékre koncentrál: a foszlós, ellenállhatatlan croissant-ra. Azt viszont minden formátumban. Édesen, sósan, csokival, fokhagymával… A kombináció végtelen.

A Dominique Ansel Workshop 2021. július 16-án nyit és hamarosan bemutatókat és tanfolyamokat is kínál.

A nyitásra a híres Floratorium díszítette fel az üzlet kirakatait.

📍: 17 East 27th Street

Tags: , , , , , , , , , , ,

Az  New York City egyik legsötétebb napja volt, több értelemben is. A 25 órás sötétség, mely 44 éve, július 13-án a Nagy Almára borult, metaforája lett a homálynak, ami már jó ideje ott lebegett a város felett. Tulajdonképpen már jóval az áramszünet előtt sötétség volt. Gazdasági hanyatlás, leépítések, évek óta tartó magas bűnözési mutatók, paranoia és pánikkeltő Son of Sam gyilkosságok borzolták a kedélyeket. Elhanyagolt alapvető városi szolgáltatások, a felszín alatt forrongó faji ellentétek, egekbe szárnyaló gázárak terhelték a City lakóknak mindennapjait.

A ’77-es áramszünet meghatározó pillanat volt a City történelmében. A New York-iak kollektív emlékezetébe nem technikai meghibásodásként, hanem a város szociális bukásaként vésődött be.

1977 júliusa, mint minden július New Yorkban, forró, gőzölgően fullasztó volt. A vihar este érkezett. A sötét felhők rengeteg elektromosságot hordoztak. Hatalmas villám csapott egy villamosvezetékbe New York City-től 57 km-re északra, a Hudson völgyében található Westchester megyében. Az első villámcsapás utáni beindult a dominó effektus, melynek végeredménye a City áramellátásáért felelős Indian Point erőmű teljes leállása volt. Az ébresztőórák este 9 óra 34 percet mutattak, amikor kialudtak a fények New York City öt kerületében.

Sötétbe borult Manhattan sziluettje. Az Empire State Building beleolvadt az éjszakai sötétségbe. Leállt a metróközlekedés, több ezren ragadtak két állomás között az alagutakban, liftekben. Megbénult a vonatközlekedés, a Grand Central pályaudvar sötét nagytermében több százan ücsörögtek a földön.

Leállt a repülőforgalom a LaGuardia és a JFK repülőtereken. Félbeszakadtak a baseball meccsek, a Times Square sötét sikátorrá vált, leállt a tőzsde, a World Trade Centerben csupán a generátorra kapcsolt fények világítottak.

A New York-iak gyalog indultak hazafelé. Önjelöltek irányították a forgalmat, az autópályákon lépésben haladt a forgalom. Csak az autók reflektorai fénylettek a vaksötétben.

A bárokban azonban nem állt meg az élet. Gyertyafény mellett szolgálták fel az italokat. A Plaza Hotel híres Pálma Udvarában is gyertyafény mellett szolgálták fel a vacsorát. A fagylaltos autók rekord forgalmat bonyolítottak.

A város egyes kerületeiben azonban elszabadult a pokol. Fosztogatók, vandálok lepték el Brooklyn és a Bronx utcáit. Mindent, ami mozdítható volt, elloptak. Törtek-zúztak, gyújtogattak. A rendőrség teljesen tehetetlen volt. A tűzoltóság több mint 1000 tűzzel birkózott.

Mire felkelt a nap, 3776 rendbontót tartóztattak le. A randalírozók 300 millió dolláros kárt okoztak. Több helyszínen hónapokig tartott a helyreállítás. A tüzek füstjét még napokig érezni lehetett a levegőben.

Meglepő módon, csupán egy halálos áldozata volt ennek a rémületes éjszakának és annak sem volt köze a rendbontáshoz. Egy 17 éves Brooklyn-i fiatalember lett gyilkosság áldozata. Az elkövetőt a mai napig nem fogták el. Minden valószínűség szerint maffia leszámolás állt a háttérben.

Másnap nagyon csendes reggelre ébredt a City. A sugárutak üresek voltak, az ingázók nélkül kihalt volt a város. Elkezdték a vandálok után maradt szeméthegyek és rom eltakarítását. Reggel 7 óra körül kezdett visszatérni az áram, először Queens-ben. Az Upper East Side és Staten Island volt az utolsó, ahol csupán este fél 11 után gyúltak fel a fények.

A város helyrejött és előre mozdult, minden téren. Mint mindig. New York City erről a szívósságról (is) híres.

Tags: , , , , , , ,

New York City teljesen más városképet mutatna a magyar származású, amerikai építész, Emery Roth (Róth Imre) munkássága nélkül. 40 éven át tartó karrierje alatt New York legpatinásabb sugárútjain, a Central Park West-en, a Riverside Drive-on, a Broadway-n, a Fifth Avenue-n és a Park Avenue-n épített ikonikus épületeket.

A Central Park nyugati oldalával párhuzamosan futó Central Park West New York City egyik legpatinásabb és legdrágább sugárútja, ahol milliomosok és világsztárok bérelnek lakást. A Central Park West mentén található négy, ikertornyos luxusépület közül a két legszebbet, a San Remo-t és az El Dorado-t Emery Roth tervezte. A két hasonló épületet – annak ellenére, hogy különböző építészeti stílusban épültek, különböző magasságúak -, a szemlélők gyakran összekeverik.

The San Remo Building – A Beaux-Arts stílusú, 27 emeletes, 121.9 m magas, 1931-ban átadott San Remo ház a 74. és 75. utca között található, a Central Park Tóra néz és bal oldali szomszédja a világhírű Dakota-ház.

A 18. emelet magasságában felhúzott két, 10 emeletes ikertornya nem csupán esztétikai funkcióval rendelkezik. Ezek foglalják magukba az épület két hatalmas víztárolóját. Róth csodálatos módon olvasztotta egybe a funkciót az esztétikus megjelenéssel.

A két torony külön előcsarnokkal és lift rendszerrel rendelkezik, azonban a közhiedelemmel ellentétben nem “egypetéjű ikrek”. A lakosztályok mérete és elrendezése is különböző. A déli torony mindig előnyösebb helyzetben volt, mivel innen szebb a kilátás Midtown Manhattanra. Itt nagyobb és fényűzőbb lakosztályokat alakítottak ki.

A San Remo-ban 136 lakás található és két címmel rendelkezik. 145 Central Park West a déli, 146 Central Park West az északi oldal címe.

Kik laktak/laknak a San Remo-ban? A teljesség igénye nélkül: Steve Jobs, Barry Manilow, Stephen Sondheim, Tiger Woods, Steven Spielberg, Donna Karan, Glenn Close, Dustin Hoffman, Steve Martin, Bruce Willis, Diane Keaton, Jennifer Rush, Dodi Fayed és Rita Hayworth. Az egyetlen híresség, akit a lakóbizottság elutasított, Madonna volt, még 1985-ben, egy hónappal a Palyboy fotósorozat után. Diane Keaton volt az egyetlen lakótestületi tag, aki mellette szavazott.

A San Remo épületről itt olvashattok bővebben.

The El Dorado Building – Az El Dorado Art Deco stílusban épült és szintén 1931-ben adták át. Az épület a San Remo-tól északra, pontosan 17 utcányira, a 91. és 92. utca között található és a Jacqueline Kennedy Onassis Víztározóra néz. A 30 emeletes, 105.5 m magas épületben 208 lakás található. A két torony közül csak a déliben található penthouse apartman, mely két emeletes, két teraszos. Az északi torony tetejében rejtette el Róth az épület víztárolóját.

Az El Dorado híres lakói (voltak) többek között: Alec Baldwin, Faye Dunaway, Moby, Bruce Willis, Ron Howard, Bono, Carrie Fisher, Marilyn Monroe, Michael J. Fox és Michael C. Hall.

Tags: , , , , , , , , , ,

Július 6-án megnyílt a New York Public Library (New York-i Nyilvános Könyvtár) 200 millió dollár költségvetésű, újjáalakított kölcsönzőkönyvtára, a Stavros Niarchos Foundation Library (Stavros Niarchos Alapítványi Könyvtár) a 40. utca és az Ötödik Sugárút sarkán, a Bryant Park szomszédságában álló Stephen A. Schwarzman Központi Könyvtártól 2 percnyire.

Az 1914-ben épült könyvtár legizgalmasabb attrakciója kétségkívül az újonnan kialakított, ingyenes tetőtéri olvasóterem, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik Midtown Manhattanra, köztük a New York Public Library központi épületére, a Bryant Parkra, a Bank of America Tower-re és a környező utcákra.

📍 Stavros Niarchos Foundation Library
455 5th Ave, New York, NY 10016

Fotó: SNFL, an.gergedava, iwyndt, sincerelymaureen, tinkmara

Tags: , , , , , , , , , ,

Egy kevésbé ismert, de tipikusan New York-i ünnep, a Ticker-Tape Parade (Távírószalag Parádé), mely tradicionálisan a Broadway dél-manhattani részén, a Financial District Bowling Green és City Hall Park közötti szakaszán kerül megrendezésre. A Broadway ezen szakaszán a keskeny utcákat magas irodaépületek övezik, így a környék a Kanyon nevet viseli.

A távírószalagot (ticker-tape) 1867-ben találták fel és a Pénzügyi Központ távíró gépeiben a tőzsde árfolyamának rögzítésére használták.

Az első Ticker-Tape Parádé spontán szerveződött. 1886. október 28-án, a Szabadság-szobor felavatásának napján felvonulást szerveztek a Broadway mentén. A Pénzügyi Központ dolgozói az ablakból figyelték az eseményeket és távírószalagot dobáltak az ünneplő tömegre. A parádé innen kapta a nevét.

Néhány évtizeden keresztül csak időnként került sor egy-egy Ticker-Tape Parádéra. A menetrendszerű parádék 1919-ben kezdődtek, a VIII. Eduárd walesi herceg tiszteletére rendezett ünnepséggel. A Ticker-Tape Parádé ünnepeltjét és az időpontot New York City polgármestere választja ki.

A parádékon a sportvilág kiváló alakjait, a világ kiemelkedő politikusait és szellemi vezetőit, veteránokat, a repülés és az űrhajózás úttörőit, felfedezőket és tudósokat ünnepelnek. Innen ered az esemény helyszínének elnevezése, Canyon of the Heroes (Hősök Kanyonja).

A legismertebb ünnepeltek közül néhány: az Apollo 11 űrhajósai, Theodore Roosevelt, akinek az afrikai szafari utáni visszatérését ünnepelték, Nelson Mandela, Albert Einstein, II. János Pál pápa, az Atlanti-óceánt átrepülő Amelia Earhart, II. Erzsébet királynő és John F. Kennedy.

Az 1960-as évek óta már nem távírószalagot dobálnak, hanem konfettit, azonban a név továbbra is Ticker-Tape Parádé marad a tradíció tiszteletre.

2003-ban New York City valamennyi parádé tiszteletére egy-egy feketegránit emlékplakett csíkot helyezett el a Hősök Kanyonja mentén, összesen 200-at.

A parádé általában délben kezdődik, hogy minél többen csatlakozhassanak az ebédidő idején. A parádén fúvószenekarok, táncos csoportok vesznek részt. A felvonulás után az ünnepelteket ebédre várják a város egyik előkelő szállodájába, majd a Városházára mennek, ahol ünnepség keretében emlékeznek meg kiválóságukról.

A világjárvány kitörése óta az első Ticker-Tape Parádéra 2021. július 7-én kerül sor, melyet az egészségügyi és az alapvető ellátásban dolgozók tiszteletére szerveznek. Sandra Lindsay, Queens-i nővér, aki elsőként kapta meg a Pfizer oltást, lesz a parádé udvarmestere.

Tags: , , , , , , ,