Milyen lesz New York City a járvány után?

Vajon milyen lesz “új” New York City? A közgazdászok szerint drasztikus változások várhatóak a gazdaság valamennyi színterén: az üzleti életben, a kereskedelmi és a lakóingatlan piacon, a szórakoztató- és vendéglátóiparban, valamint a hivatali életben.

A járvány kezdetén valóságos exodus kezdődött. A tehetősebb New York-i réteg kiköltözött a városból, áttette székhelyét a nyári/téli rezidenciába, a diákok visszatértek a szülői házba. A mobiltelefonok helyzetének elemzése alapján 2020-ban 3.57 millió New York-i hagyta el a várost, ugyanakkor, az év második felében majdnem ugyanennyien költöztek a City-be, az új lehetőségek reményében. A közgazdászok szerint a járvány utáni New York lakossága fiatalabb, “szegényebb” és jóval eklektikusabb lesz.

A  szakemberek szerint 2025-ig kell várni, mire a gazdaság visszatér a járvány előtti szintre. A látványos javulás a nyár végétől kezdve várható. A legnagyobb lökést a turizmus beindulása és a szórakoztatóipari egységek, színházak nyitása adja majd.

Az általános vélemény szerint, New York “nincs nyitva”, amíg a Broadway zárva tart. A világon sokak számára a Broadway egyenlő New York City-vel. Amint megnyílnak a határok és a Broadway, beindul a turizmus. New York City-nek szüksége van a turistákra, különösen az ünnepi szezonban, Hálaadástól Újévig. A számítások szerint, ha minden a tervek szerint alakul, az év második felében 38 millió látogatója lesz a városnak. 2019 rekord évnek számított, amikor 66.6 millió utazó 47.4 milliárd dollár bevételt hozott.

2020-ban 900 ezer New York-i vesztette el az állását, 4-szer annyi, mint szeptember 11-e után. A lakásbérleti díjak átlagosan 15%-kal csökkentek, ami New York-i viszonylatban nagyon jó hírnek számít, mert a lakbér a csillagos egekben volt. A számítások szerint körül-belül három évig marad ez a tendencia. Az ingatlan cégek egyike felmérést végzett a City TriBeCa negyedében, ahol az átlagkereset évi 140 ezer dollár volt a járvány előtt. Az új bérlők és ingatlanvásárlók átlagkeresete jelenleg évi 82 ezer dollár.

A hotel ágazat és a vendéglátóipar szintén hatalmas veszteséget szenvedett. 140 közepes és kisebb méretű hotel ment csődbe, több száz, köztük ikonikus, több generáción át életben tartott családi vállalkozásban üzemeltetett étterem zárt be.
Az üres üzletek újra életre kelnek idővel, de nem tradicionális kereskedelmi egységekkel, hisz ezek már a járvány előtt is halódtak, inkább “live experience”-re koncentrálva, szórakoztatóegységek, zenés éttermek, bárok nyitása várható többségében.

Az irodai élet is drasztikus változáson esett át. A hatalmas felhőkarcoló irodaházak a sugárutak mentén Midtown Manhattan-ban New York globális vezető pozícióját jelképezték, a pénzügyön át a reklámiparig.  A Remote Work/Home Office, az otthoni munkavégzés a járvány elmúltával is marad. A JPMorgan Chase befektető cég igazgatója szerint az “öt nap az irodában” koncepció mára már relikvia. Hatalmas cégek, mint a Spotify, akik a 4 WTC-ben 16 emeletet foglalnak el, közölték az alkalmazottakkal, hogy bárhonnan, akár másik államból is dolgozhatnak. Szinte egyetlen cég sem akar teljesen visszatérni a régi kerékvágásba. Az újonnan felfedezett előnyöket be akarják építeni a cég profiljába.

A New York-i irodák bérleti díja kegyetlenül magas. Sok cég tervezi az iroda alapterület csökkentést, mely számottevő megtakarítás a cégnek, azonban veszteség az irodaház fenntartói számára. 2020-ban az Empire State Building 6.5 milliárdot vesztett a piaci értékéből.

A rugalmas munkaidő és munkahely főleg a kisgyermekes családoknak kedvező. Amerikában négyből egy édesanya szülés után 2 héttel kénytelen visszatérni a munkahelyére. Az otthoni munkavégzés számukra hatalmas megkönnyebbülést jelenthet. A hosszú és drága ingázás szintén a múlté lehet. Jelenleg naponta 1.6 millióval kevesebb ingázó érkezik New York City-be, ami megoldást jelenthet a város megoldhatatlannak látszó közlekedési gondjaira. Járulékosan, negatívan változhat a gyermekfelügyeletből élők munkalehetősége, a közlekedési cégek alkalmazott igénye, ami hosszabb távon újabb jegyár emeléshez vezethet.

A fent említett változások csak a legfontosabbak, melyek drasztikus hatással lehetnek a gazdaság finom egyensúlyára.

Fotók: Jonah Markowitz, Getty Images, Reuters

Tags: , , , , , , , , , ,