January 2018

You are currently browsing the monthly archive for January 2018.

Gyakran kérdezitek, hogy ha csak két órátok van a Central Parkra, illetve gyerekek vagy idősek is vannak a csapatban, melyek azok a kulcsfontosságú látnivalók, amelyeket muszáj meglátogatni, amelyek visszaadják a Central Park esszenciáját.  Az alábbi ikonikus, kihagyhatatlan Central Park helyszíneket javaslom, egyben ez az az alap útvonal, melyet magam is követek, amikor csak rövid időm van, mégis szeretném útba ejteni a legismertebb fotótéma helyszíneket.

Ez az útiterv 3 és fél km hosszú, ha gyors tempóban gyalogolunk, minimális ideig állunk meg, akkor egy óra alatt megjárható. Én általában nézelődök, fotózok, eltöltök néhány percet valamennyi állomásnál, így kb. 2 óra alatt járom be ezeket a sarkalatos helyszíneket.

A térképet a kss jellel kibonthatjátok.

Indulás a park dél-keleti sarkából, a Lombard Lamp-től (A). A Lombard lámpaoszlop a Hamburgban található Lombard-híd lámpáinak reprodukciója, a német-amerikai barátság szimbóluma, melyet Németország adományozott New York City-nek 1979-ben (párja Chicagóba került). A 600 kilogrammos öntöttvas lámpa alapzatát kerubok és virágfüzérek díszítik. Erről a pontról jól látható a Plaza Hotel és a Grand Army Plaza. Amennyiben kedvünk tartja, lovaskocsit is bérelhetünk itt.

 

A Grand Army Plaza felőli lépcsősoron át a Pond (B)-hoz érünk. A Pond a park hét tavának egyike. Law Olmsted és Calvert Vaux úgy tervezte, hogy békés menedék legyen a Ötödik Sugárút zajos forgalma után. Annak ellenére, hogy a tóparton évente sok százezren sétálnak, mindig találunk egy csendes zugot a szemlélődésre. Ha van kedvünk és erőnk, másszunk fel a tó mentén található sziklákra, ahonnan csodaszép a kilátás.

A Pond felett kecsesen ível a Gapstow Bridge (C), mely minden évszakban más arcát mutatja. Különösen ősszel és télen kedvelt fotóháttér. A hídról képeslap-szépségű kilátás nyílik a parkot környező épületekre, köztük a Plaza Hotelre. Ha északra fordulunk, a téli hónapokban láthatjuk a Wollman Rink-en korcsolyázókat.

A következő állomás a Wollman Rink (D). A korcsolyázás tradicionális New York-i elfoglaltság a hosszú őszi-téli hónapokban. Az első korcsolyázó tó a Lake volt, majd a téli sport kedvelői a Pond-ot is birtokukba vették. Az 50-es években mindkét tavon megszűnt a korcsolyázási lehetőség, miután átadták a Wollman korcsolyapályát. A Wollman Rink-en korcsolyázásnál romantikusabbat el sem lehet képzelni. Miközben rójuk a köröket, nappal körülvesz minket New York sziluettje, este pedig a város fényei. Nem csoda, hogy a romantikus filmekben gyakori szereplő.

A Wollman Rink után haladjunk észak felé és ejtsük útba a Chess & Checkers House-t (E) és a mesekönyvlapra kívánkozó Dairy Visitor Center & Gift Shop-ot (F). Mindkét pihenőhelyet annak idején a gyerekeknek és kísérőinek tervezték. A fedett Chess & Checkers House-ban lehetőségünk van sakkozni, illetve mások játékát figyelemmel kísérni. A Dairy neve abból ered, hogy annak idején tejet és aprósüteményt árultak itt a megfáradt sétálóknak.

Folytassuk utunkat a Shakespeare-szoborhoz (G), melyet John Quincy Adams Ward alkotott és 1872-ben avattak fel, majd a Mall déli részén, csodáljuk meg az évszakonként változó Olmsted Flower Bed-et (H). A virágoskert valamennyi évszakban kedvelt pihenőhely és gyakran hallgathatunk élő zenét is ezen a ponton.

2015-11-01 13.49.26

A virágoskert után máris elérkeztünk a Central Park egyik legismertebb pontjához, a The Mall and Literary Walk-hoz (I).

A sétány a Central Park legnagyobb kertészeti kincse. Négy sornyi védett amerikai szilfa, Észak-Amerika utolsó szilfái övezik. Vigyázzunk rájuk! A fák lombkoronája katedrális-szerűen borul a park legszélesebb sétánya fölé. A 400 méter hosszú, nyílegyenes sétány a Central Park egyik legtöbbet fotózott pontja, megannyi film forgatási helyszíne.

A Central Park fái nem csupán esztétikailag fontosak, de ők a város tüdeje. Felelősek Manhattan levegő és víz minőségéért, csökkentik a viharok erejét, az eróziót, nyáron pedig a rekkenő hőséget és a magas páratartalmat.

A sétány déli része a Literary Walk (Irodalmi Sétány) nevet viseli, ahol a kakukktojás Christopher Columbus szobra, a híres költők és írók társaságában.

A Mall-on továbbhaladva elérjük a Central Park szívét, a Bethesda Terrace-t (J), ahol mindig történik valami. Zenészek, mutatványosok, filmesek és megannyi turista kedvelt célpontja. A sétány a teraszban teljesedik ki, ahonnan csodás kilátás nyílik a tóra és a szökőkútra. A terasz  kőfaragásai az évszakokat és a napszakokat ábrázolják, melyek karbantartására és megóvására a Central Park Conservacy külön szobrászt alkalmaz.

(Sajnos a Google Maps nem enged 10-nél több állomást bejelölni egy rétegen belül, így a betűk a Bethesda Terrace-tól ismétlődnek.)

A terasz alatt található a park legszebb és legnépszerűbb szökőkútja, a Bethesda Fountain (B), az Angel of the Waters (A Vizek Angyala) szoborral. Az angyalszobor a János Evangéliumára utal, melyben az angyal megáldja a Bethesda tó vizét a gyógyítás erejével. A szökőkutat a Croton vízrendszer emlékére állították, mely az 1800-as években az ivóvizet biztosította New York City lakosságának. Az angyal a bal kezében egy liliomot tart, mely a víz tisztaságát szimbolizálja. New York Cityben a kolerajárvány idején a friss, tiszta ivóvíz élet-halál kérdése volt. A szobor alkotója Emma Stebbins, az első nő, akit köztéri szobor alkotására szerződtettek Manhattanban.

Nyaranta vízinövényeket, liliomokat telepítenek a szökőkútba a 19. századi tradíciót követve. A szökőkútnak külön főkertésze van, aki segítőivel biztosítja a kút tisztaságát és épségét.

A Bethesda szökőkúttól sétáljunk kb. 100 méternyit keletre (C). Ezen a ponton nagyon csinos képek készülhetnek a San Remo házról, a szomorúfüzektől keretezve, Innen a Loeb csónakház is jól látható, illetve a Bethesda Terrace-ról is különleges felvételek készülhetnek ebből a szögből.

A Bethesda Terrace és Fountain után elérjük az ikonikus Bow Bridge-et (D), mely nevét kecses ívéről kapta. A Bow Bridge a park első, és egyben Amerika második legidősebb öntöttvas hídja, New York City talán legromantikusabb helyszíne, fényképészek és filmrendezők múzsája. A hat dekoratív virágurnát, melyek az 1920-as évekbeli eredeti virágtartók pontos másolatai, 2008-ban helyezték el a hídon.

A 20 holdas tó, a The Lake (E), a Central Park legnagyobb mesterséges tava, mely kora tavasztól késő őszig várja a romantikus csónakázókat. A tó partvonalának eróziómentesítését tavaly fejezték be.

A tó után gyalogoljunk fel a Cherry Hill-re (F), ahonnan még egyszer visszatekintve nagyon szép kilátás nyílik a tóra és a felette ívelő hídra, illetve az Upper West Side sziluettjére. A Cherry Hill (Cseresznye Domb) különösen tavasszal, a cseresznyefa virágzás idején nyújt különleges látványt. A Cherry Hill tetején található szökőkút a lovaskocsi fordulóval szintén kedvelt fotótéma.

A Cherry Hill után kaptassunk felfelé nyugatnak és haladjunk utolsó úti célunk, a Strawberry Fields felé.

A Strawberry Fields (G) John Lennon élő emlékhelye, melyet kedvenc daláról neveztek el és a világhírű zenész-énekes-béke aktivista születésének 45. évfordulóján adtak át, 1985-ben. Lennon özvegye, Yoko Ono Lennon a tájépítészekkel együtt alakított ki ezt a meditatív emlékhelyet, nem messze Lennon New York-i lakhelyétől és tragikus halálának helyszínétől, a Dakota-háztól. A mozaik, melynek középpontjában Lennon leghíresebb dalcíme – Imagine – található, olasz művészek alkotása, Nápoly város adománya.

 

A Strawberry Fields hivatalosan csendes zóna, ahol meditálásra, éneklésre van lehetőségünk. Az emlékhelyet szilfák lombkoronája és hívogató padok övezik. A mozaik közelében bronz plakáton annak a 121 országnak a neve szerepel, mely támogatja a Strawberry Fields-et, mint a Béke Kertjét.

A Central Parkot a 72. utcánál hagyjuk el, ahol teljes pompájában megtekinthetjük a híres Dakota-házat (H).

Képek: Tinkmara

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Napjainkban a műemlékvédelemnek erős beleszólása van New York City építészeti és infrastrukturális fejlesztési tervébe, de sajnos ez nem volt mindig így. Az 1920-as évek “felhőkarcoló őrülete”, a 60-as -70-es évek modernizmusa több tucat kivételesen szép, pótolhatatlan manhattani épület korai és értelmetlen pusztulását okozta.

1966-ban a National Historic Preservation Act, a Nemzeti Történelmi Emlékvédelmi Törvény gátat szabott a barbár rombolásnak, ám addigra a City-t rengeteg veszteség érte.

A lebontott épületek közül a legnagyobb és legismertebb az eredeti Pennsylvania Station. Az eredeti Penn lerombolása nem csupán az építészeket és az építészet szerelmeseit kísérti, de a naponta ingázók ezreit is, akik a jelenlegi Penn Station funkcionális, szürke, zsúfolt falai között kénytelenek nem elhanyagolható mennyiségű időt tölteni, ahelyett, hogy a Grand Central-hoz hasonló élményben lenne részük. A Penn Station történetéről korábban már készült bejegyzés, melyet ITT olvashattok.

Emlékezzünk a többi fantasztikus épületre, melyeket már csak fakuló képekről ismerünk. Képzeljük el, hogy milyen lenne, ha ezek ma is részei lennének a City városképének, turisták ezrei látogatnák őket, Instagram fotókon szerepelnének. Valamennyi itt felsorolt épület hatalmas vesztesége a városnak történelmi, építészeti és turisztikai szempontból egyaránt.

Singer Building

A Singer Building Lower Manhattanban állt a Liberty Street és a Broadway találkozásánál és a névadó Singer manufaktúra cég tulajdonában állt. A 47 emeletes épületet 1908-ban adták át és egy éven keresztül a világ legmagasabb épülete volt. A 187 méteres épületet 1968-ban bontották le.

 

Savoy-Plaza Hotel

A 33 emeletes, gyönyörű, Art Deco stílusú hotel az Ötödik Sugárút és az 58. utcatalálkozásánál, a Plaza Hoteltől átellenben állt. 1927-ben épült és 1965-ben bontották le.

Waldorf-Astoria Hotel

Az eredeti Waldorf-Astoria Hotelt 1897-ben adták át, mely az Astor és Waldorf Hoteleket egyesítette. 1929-ben bontották le, hogy helyet adjanak az Empire State Building-nek. A Waldorf-Astoria Hotel a Park Avenue-ra költözött és jelenleg renoválás alatt áll. A Waldorf-Astoria Hotel történetéről itt olvashattok bővebben.

City Hall Post Office

A City Hall Postahivatal 1869 és 1880 között épült és nem örvendett népszerűségnek. A monstrumnak becézett épület a Broadway-n állt, szemben a Woolworth Building-gel. 1939-ben bontották le. Az ízlések változnak, s ma már tudjuk, hogy nagy kár volt leromolni. Tökéletes eleme lenne a jelenlegi City Hall Parknak.

New-York Tribune

A  New-York Tribune épülete a “Newspaper Row”-n, a Újság Soron állt, a City Hall közelében és óratornyáról volt híres. 1875-ben adták át és 1966-ban rombolták le. A kép középső épülete.

New York World Building

A fenti kép bal oldalán. Az épületet 1890-ben építették és a Pulitzer Building néven is ismert volt. Joseph Pulitzer irodája a dómtető második emeletén volt. Az épületet 1955-ben bontották le, hogy helyet adjanak a Brooklyn Bridge kiszélesített autósávjának.

Wolfe Building

Az 1895-ben épült, keskeny, flamand stílusú ház a William Street-en állt, a  Maiden Lane-től a Liberty Street-ig. Ezt a különleges épületet 1975-ben bontották le, hogy végrehajthassák a William Street szélesítését.

 

Clark Mansion

Az épületet 1897-ben, William Clark szenátor számára építették az Ötödik Sugárúton. A kastélynak 121 szobája, 25 hálószobája, 31 fürdőszobája és 35 cselédszobája volt. Az épületben 4 kiállítóterem működött, uszodája és saját vasútvonala volt, mely a szenet szállította a házhoz. A csodaszép épületet 1920-ban bontották le.

 

Madison Square Garden (Eredeti)

Az eredeti Madison Square Garden kőépülete a Fifth és a Madison Avenue, 26. és 27. utca által közrefogott területen állt. 1890-ben épült neoreneszánsz stílusban. Tornyát a Spanyolország-beli mór stílusú Giralda torony ihlette. 1925-ben bontották le.

Végezetül álljon itt Manhattan sziluettje 1930-ból.

Képek: nyc-architecture

Tags: , , , , ,

Gyakran kerestek meg azzal a kéréssel, hogy jelezzem előre az időjárást az utazásotok idejére. Sajnos ilyenkor nem tudok mást tenni, mint azt, hogy a legmegbízhatóbb New York City időjárás előrejelző oldalak (The Weather Channel, AccuWeather, National Weather Service) egyikére navigállak titeket, mivel többet-jobbat-közelebbit én sem tudok mondani.

Abban azonban tudok segíteni, hogy hogyan kell értelmezni a különböző, New York specifikus időjárás előrejelzési kifejezéseket, hogy mire kell figyelnetek, mire lehet számítani, ha az adott jelzést olvassátok vagy halljátok a rádióban, Tv-ben. New York City időjárásáról, a négy évszakra lebontva itt olvashattok bővebben.

Nor’easter: Keleti part specifikus viharforma. Masszív ciklon, mely a parttól kb. 160 km-re képződik az óceán felett és nevét azokról az északkeleti irányú, erős szelekről kapta, melyek a partvidékre sodorják. Nor’easter az év folyamán bármikor kialakulhat, de a hivatalos nor’easter idény szeptembertől áprilisig tart. Télen különösen veszélyes, mivel a sarkvidéki hideg levegő keveredik az Atlanti-óceán Golf-áramlatának meleg levegőjével. A hőmérséklet jóval fagypont alá süllyed, hurrikán erejű hófúvások képződnek, jeges áradásokkal. A nor’easter viharok körzetébe tartozó nagyvárosok a következők: Washington, D.C., Baltimore, Philadelphia, New York City és Boston. Az elmúlt évtizedek legemlékezetesebb nor’easter-je a 2011. október 28-i, Halloween nor’easter, mely két hónappal az Irene hurrikán után csapott le a már amúgy is megtépázott keleti partra.

Winter Bomb Cyclone: Erőteljes, alacsony légnyomású ciklon, mely gyorsan erősödik. A kifejezés arra utal, hogy a vihar magjában a légnyomás olyan hirtelen csökken, hogy az “bombasztikus” erőt ad a viharnak. A bombogenesis a meteorológiában azt jelenti, hogy a viharban a légnyomás 24 óra leforgása alatt 24 millibárt csökken, mely potenciálisan hurrikán erősségű széllel jár, melyhez hófúvás társul, esetleg ónos eső. A hurrikán erejű szél áradásokat is okozhat. A tudósok szerint a bomb cyclone-okért a globális felmelegedés a felelős.

Winter Storm Watch: Figyelmeztető jellegű. Az előrejelzés még változhat. A jelzést 36-48 órával adják ki a szignifikáns időjárási esemény előtt. Erős havazás, hófúvás, ónos eső várható.

Winter Weather Advisory: Tanács jellegű. A jelzést 24 órával hóesés előtt adják ki, ha a várható hó mennyisége 12 óra leforgása alatt 3+ inch (7,62 cm) vagy ha a hóba nyomokban ónos eső is keveredni fog.  A rossz idő 12-36 órán belül érkezik. Számítsunk a közlekedés lassulására, csúszós utakra.

Winter Storm Warning: Riasztás értékű. A jelzést 24 órával hóesés előtt adják ki, ha a várható hó mennyisége 12 óra leforgása alatt 6+ inch (15,24 cm) vagy 24 óra leforgása alatt 8+ inch (20,32 cm). Akkor is ezt a jelzést adják ki, ha 0,5 inch (1,27 cm) ónos eső várható. A rossz idő 12-36 órán belül érkezik. Számottevő közlekedési nehézségekre lehet számítani.

Blizzard Warning: Riasztás értékű. Hófúvás riasztást akkor adnak ki, ha minimum 3 órán keresztül a szélerősség eléri vagy meghaladja a 35 mph-t (56,37 km/h), a látótávolság 1/4 mérföldre (402 méter) vagy ennél is rövidebbre csökken (whiteout). Az ítéletidő 12-36 órán belül érkezik. Ne utazzunk, ha lehet, maradjunk otthon.

Polar Vortex versus Arctic Blast: A Polar Vortex nevének megfelelően sarkköri légörvény, mely általában a sarkkörök területén mozog. Különböző időjárási trendek hatására onnan elmozdulhat és olyan területek fölé kerül, ahol sarkköri hidegeket ritkán tapasztalnak. Az Artic Blast divatos szinonimája az erős hidegfrontnak. New York területére Kanada felől érkeznek ezek a hideg frontok.

Folyt. köv.

Tags: , , , , , , ,

A sikeres New York-i utazás alapja a jó felkészülés, a pontos útiterv, a jól használható, egyénre szabott térkép és a szállás mellett, a biztonságérzet. A biztonságérzetet mi sem növeli jobban, mint az alapszintű nyelvtudás. De mi történik akkor, ha az adott városnak, jelen esetben New Yorknak, saját szókészlete van, melyet csak azok értenek, akik egy ideje már itt élnek?

Milyen a New York-i nyelvhasználat? Gyakorlatias, tele rövidítésekkel, színes, magába ötvözi az együtt élő népcsoportok jellegzetes szavait, s nem utolsó sorban szórakoztató.

Ismerkedjetek meg azokkal a szavakkal, kifejezésekkel, melyeket a helybéliek használnak. Jó szórakozást!

Bodega: Sarki szatócsbolt, ahol a reggeli kávén keresztül a sörig minden megtalálható. Vásárolhatsz tisztálkodási szereket, újságot, lottót, szendvicset. Többé-kevésbé mindent a túléléshez. Nem használjuk a “grocery store”, “convenience store” elnevezéseket.

BQE: Brooklyn-Queens Expressway – Brooklyn-t Queens-szel összekötő autópálya.

DUMBO: Down Under the Manhattan Bridge Overpass – Az 1970-es évek óta Brooklyn egyik legdivatosabb és legikonikusabb környéke a Manhattan híd felüljárója alatt. A DUMBO a Manhattan híd és a Brooklyn híd közötti, illetve a Manhattan hídtól keletre, a Vinegar Hill-ig terjedő terület. → Blogbejegyzés a DUMBO-ról

FDR: Franklin D. Roosevelt East River Drive – Amerika 32. elnökéről elnevezett észak-déli irányú autópálya az East River mentén.

Houston Street: A Lower Manhattanban található utca pontos kiejtése [how-ston], míg a texasi városé [hju-stən]. Az utca nevét William Houston tanár-ügyvéd-politikusról, Georgia állam kongresszusi képviselőjéről kapta a nevét, aki 1784 és 1786 között képviselte államát New Yorkban. → New York City leghíresebb utcáiról szóló blogbejegyzés

MTA: Metropolitan Transportation Authority – New York-i Közlekedési Hivatal

On line: A New York-iak nem az “in line” kifejezést használják a sorban állásra.

Pie: New Yorkban egy egész pizzát jelent. Ha bemész a pizzériába, így rendelhetsz: “Give me a pie, please.”

Slice: Egy szelet pizza paradicsomszósszal, sajttal, semmi feltét. New York City-n kívül az elnevezése “cheese slice”.

Regular coffee: Kávé teljes tejjel, két cukorral.

Schmear: “Bagel with a schmear” – bagel a tökéletes mennyiségű sajtkrémmel. Nemcsak sajtkrémre, de egyéb kenhető ételre is alkalmazható, mint például vaj, avokádó krém, stb. “Give me a schmear. – Adj egy kenésnyit.” Általában vékony réteget jelent. Jiddis eredetű szó.

SoHo: South of Houston Street, a Houston Street-től délre fekvő terület, Lafayette Street, Canal Street és Sixth Avenue által határolt terület.

Stoop: A brownstone házak bejáratához vezető lépcsősor, melyen ücsörögve jól lehet kávézni és megbeszélni a világ dolgait.

Schlep: A slepp a magyar nyelvben is használatos, német eredetű szó, pejoratív értelemben valaki követői, társasága. A New York-i szóhasználatban is megmaradt a pejoratív jelleg. Jelentése módosult: kelletlen utazás, gyakran használják az ingázásra.

Train: A New York-iak a metróra utalnak, amikor a vonatot említik. “Take the 2 train from 23rd street. – Menj a 2-es metróval a 23. utcától.”

Tribeca: Triangle Below Canal – Kerület Downtown Manhattanban, a Canal Street-től dél-nyugatra, prémium ingatlanokkal, remek éttermekkel, saját filmfesztivállal.

The Village: A Greenwich Village rövidítése. Az East és a West Village mindig a kelet és nyugati megjelöléssel használatos.

30 Rock: A Rockefeller Plaza közismert neve. A komédia sorozat is ezen a néven futott.

Bacon-egg-and-cheese: Autentikusan egy szóként ejtve, a leggyakrabban rendelt reggeli szendvics a Cityben.

NoHo: North of Houston Street – A Houston Street-től északra beékelődött terület, az East Village és Greenwich Village között.

Nolita: North of Little Italy – Little Italy-tól északra található terület a Soho és a Lower East Side között.

Hero: Ami másutt hoagie, grinder vagy sub, az New Yorkban hero. Alkar hosszúságú, olasz felvágottakból és sajtokból álló hideg-szendvics.

Oy: sokféleképp, sokféle helyzetben használható jiddis indulatszó.

Yo: Hello.

Avenue of the Americas: A Hatodik Sugárút hivatalos neve 1945 óta. A New York-iak 73 évvel később is csak Sixth Avenue-nak hívják.

Nomad: North of Madison Square Park – Kerület a Madison Square Parktól északra.

I am good: = I am fine. Rendben vagyok. Minden okés.

NYPD: New York Police Department – New York-i Rendőrség

FDNY: Fire Department of New York – New York-i Tűzoltók

Hood: = Neighborhood, a legtöbbször az elmaradottabb kerületekre vonatkozik.

Reuben: Grillezett szendvics, sózott marhahús, svájci sajt, savanyú káposzta, oroszos öntettel, rozskenyéren. A manhattani Reuben étterem eredeti receptje.

Cockamamie: Használhatatlan, abszurd dolog vagy esemény.

Uptown, downtown: New Yorkban nem északnak vagy délnek haladsz, hanem uptown vagy downtown. → Blogbejegyzés a New York-i tájékozódásról

1 train – 2 train – 3 train: A metróvonalakat nem a színnel különböztetjük meg, mivel egy színen belül több járat is létezik. Használjuk a metró szám-, illetve betűjelét. → Blogbejegyzések a New York-i metróról.

Fuckoutahea: Hitetlenségenek, elégedetlenségnek, ellenérzésnek hangot adó indulatszó. Gyakran: “Get the fuckoutahea” összetételben. – Szó szerint: “Get the fuck out of here.”  – Legközelebbi fordítása: Menj a francba!”

Son: jó barát.

Mad: Melléknév, jelentése: nagyon. “It is mad cold. – Nagyon hideg van.”

Forrás: NYCgo, Spoiled NYC

Tags: , , , , ,