A New York-i metrón utazva, a hangosbemondót hallgatva, az elhaladó szerelvényeket figyelve, gyakran felmerülnek bennünk olyan kérdések, melyekre csak egy bennfentes tud választ adni. A manhattani turisták kérdéseire a New York-i Közlekedési Vállalat (továbbiakban MTA) két alkalmazottja, egy metróvezető és egy kalauz válaszolt.
Előfordul, hogy elfelejtitek, melyik állomáson vagytok, vagy hogy melyik állomás következik?
Kalauz: Gyakran. Különösen, amikor expressz járaton vagyunk. Az átszállási lehetőségeket puskázni szoktam.
Igaz az, hogy azok a vezetők, akik a számozott vonalakon vannak, nem vezethetik a betűjeles járatokat és vice versa?
Metróvezető: Mi az IRT vonalakon, vagyis a számozott járatokon dolgozunk. A BMT/IND betűjeles vonalak személyzetét nem is ismerjük. A szerelvények dimenziója és az irányítópanelek teljesen eltérnek egymástól. Időbe telne beletanulni. A betűs vonalakon futó szerelvények 3 méter szélesek, 18, illetve 23 méter hosszúak, míg a mi szerelvényeink 2 és fél méter szélesek és csak 15 méter hosszúak.
Mit kell tennünk, ha ne adj Isten, beesünk a vágányok közé?
Metróvezető: Azonnal kezdjetek el szaladni az alagút eleje felé. Természetesen a vonatérkezéssel ellentétes irányba és örült módon hadonásszatok, hogy a metró vezetője, az utasok és a peronon állók felfigyeljenek rátok. Higgyétek el, mindenki segíteni fog. Senki sem akarja, hogy elüssenek, arról nem is beszélve, hogy órákra leállna a közlekedés. A New York-iak számára ez a vég.
Igaz az, hogy hetente átlagosan három öngyilkosság történik a New York-i metrón?
Metróvezető: 2015-ben 181 utast ütött el a metró, ebből 41 eset halálos kimenetelű volt. A számok sajnos azt mutatják, hogy igaz. Szerencsére velem nem esett még meg, de már láttam az ellenkező oldalon halálos kimenetelű balesetet. Sajnos évről-évre magasabb ez a szám. A hívószám, gázolás esetén 12-9. Amikor meghalljuk ezt a számkombinációt, feláll a szőr a hátunkon.
A sínekre esett vagy ugrott utas hatalmas trauma a vonat vezetőjének. Semmit mást nem tehetünk, mint meghúzni a vészféket és reménykedni, hogy a szerelvény még időben megáll. Ez valamennyiünk rémálma, azonban akivel valóban megtörténik, sokáig nem képes újra a vezérlő mögé ülni. Ilyen baleset után automatikusan jár a három nap szabadság, az egészségbiztosító pedig egy évig biztosít fizetett szabadságot, ha a vezető pszichológiai kezelésre szorul.
Igaz az, hogy amikor bemondják, “beteg utas” vagy “rendőrségi aktivitás” miatt késik vagy áll a forgalom, az az “öngyilkos” szinonimája a szótáratokban?
Nem feltétlen. A “rendőrségi vizsgálat” jelenthet öngyilkosságot, de “valódi” rendőrségi aktivitást is jelenthet, mint például verekedés vagy szökevény bűnöző az alagútban. Ami a “beteg utast” illeti, az sem feltétlen haláleset, sőt szerencsére a legtöbb esetben egyáltalán nem ezt jelenti. Szívinfarktus, esés, ájulás. Mind belefér ebbe a kategóriába.
Láttatok valaha igazi alagútlakókat?
Kalauz: Én még nem és nem ismerek olyan kollégát, aki igen. Patkányokat és pályamunkásokat viszont bőven látunk. Reménykedünk, hogy azokat a kis kényszerkijáratokat a falban soha nem kell használnunk.
Hogyan kell segítséget hívni a New York-i metrón és mikor kell meghúzni a vészféket?
Valamennyi új szerelvény rendelkezik Intercom gombbal. Amennyiben beteg utast vagy vészhelyzetet észleltek, azonnal nyomjátok meg a gombot és tájékoztassátok a kalauzt, aki az esettől függően vagy a mentőket vagy a rendőrséget hívja a következő állomásra. Ne feledjétek, ezt a gombot csak vész esetén használhatjátok, nem való utastájékoztatásra. Valamennyi hívás rögzítésre kerül. Régebbi vonatokon, ha nyitva van az ajtó a szerelvények között, tessék középre jönni a kalauz szerelvényéhez. Amennyiben zárva vannak az átjárók, a következő állomáson lehet integetni a kalauznak.
A vészféket csakis abban az esetben húzzátok meg, ha valódi életveszélyről van szó. Valaki beesett a szerelvény alá, peronon álló személy ruhájára csapódott az ajtó, gyerek és szülő elszakadt egymástól, stb.
Az új szerelvények esetében, amennyiben az állomáson kívül 300 méter után húzzák meg a vészféket, a rendszer csak vészjelzést küldd a vezetőkabinba. Így kontrollált fékezést hajtunk végre. 300 méter után nemigen akadhat indok a vészfékezésre. A vészfék indokolatlan meghúzása az egész New York-i metrórendszert órákra megbéníthatja.
Elmondom a legtanulságosabb esetet, ami a D vonaton történt még 2010-ben. Két fickó összeszólalkozott, az egyik kést rántott és leszúrta a másikat. A megrettent utasok meghúzták a vészféket. A vonat megállt az alagútban, két állomás között. A sebesülthöz nem tudtunk időben segítséget hívni, az utasok pedig ott maradtak a gyilkossal bezárva. A tanulság? Az estek 99%-ban nem szabad meghúzni a vészféket. Hagyjuk, hogy a vonat befusson az állomásra, közben pedig értesítsük a kalauzt.
Végezetül a legizgalmasabb és a legtöbbet vitatott kérdés: mire és miért mutogatnak a kalauzok minden egyes állomásnál?
Kalauz: Jelenleg 469 metrómegálló van New York Cityben. Az állomások közepén, a peronon, egy fekete-fehér csíkos fatábla található. Erre kell mutatnunk minden egyes alkalommal, amikor a szerelvény megáll. Ez az eredetileg Japánból eredő szokás talán furcsa, de roppant fontos. Ezzel a rituáléval győződünk meg róla, hogy a szerelvény pontosan a peron közepén állt meg. Ha nem látjuk a táblát a fejünk felett és nem tudunk pontosan rámutatni, nem szabad kinyitnunk az ajtókat. Minden méter számít. Talán mondanunk sem kell miért. Ha a vonat vége nem ér be az állomásra és az alagútban nyitjuk ki az utolsó ajtókat, annak végzetes következményei lehetnek. Az állomások nem egyforma hosszúak és a vonat vezetője nem feltétlen látja, hogy kellően előrehúzott-e. A zebracsíkos táblák az Első Világháború óta segítenek minket a munkában, de hivatalosan csak 1996 óta kell fizikálisan rájuk mutatnunk.
Képek: a blog írójának tulajdona és Google
Forrás: Reddit AMA