May 2024

You are currently browsing the monthly archive for May 2024.

Ezt a csodaszép, Második Császárság stílusban épült házat Sag Harborban Benjamin Hope órásmester építtette 1865-ben. A háromemeletes, három hálószobás, három fürdőszobás lakóház utoljára 2016-ban cserélt gazdát 4 és fél millió dollárért.

A lakóház egyik legnagyobb vonzereje a manzárd tetőn található úszómedence.

Az épület 2017-ben teljes átalakítás alá került és az Architectural Digest is több oldalas cikket szánt a műemlék listás Benjamin Hope háznak.

Tags: , , , , , , , ,

Tegnap, a “Kevin McCallister ház” bejegyzés alatt többen kérdeztétek, hogy az amerikaiak tényleg ilyen házakban élnek? A válasz röviden: az “átlag” amerikaiak nem. Azért nem intézem el ilyen kurtán. A tegnapi képsorozathoz tartozik néhány részlet, amelyet nemcsak a kommentekben kellett volna megosztanom, hanem a bejegyzésben is. Ezt elszalasztottam.

Sokan írtátok, hogy a ház “steril”, “üres”, “élettelen”. Az Államokban, amikor egy ház vagy lakás az ingatlanpiacra kerül, az esetek túlnyomó többségében, már üresen áll. Az előző lakó kiköltözött és az ingatlan eladásával megbízott közvetítő cég előkészíti az otthont az eladásra. Ezt home staging-nek nevezik. Nagyobb értékű lakások esetében lakberendezőt fogadnak, aki berendezi az otthont. Legtöbbször új háztartási gépeket szerelnek fel, kifestenek. A cél, hogy kihozzák a lakásból a legtöbbet, vagyis a legmagasabb vételi árat. Átlagos értékű házak esetében is megtörténik a home staging, csak kisebb intenzitással. Ha a család még a házban tartózkodik, kitakarít, kijavítja a szembeötlő hibákat, minden személyes tárgyat elrejt. Így készülnek az ingatlan oldalra a képek.

Visszatérve az “átlag amerikai házakra” – ennek definíciója nem könnyű. Az Államok óriási mérete, gazdasági és társadalmi diverzitása hatalmas különbségeket generál. Az ingatlanok értéke drasztikusan különbözik államonként, államokon belül városonként, városokon belül kerületenként. Az az ingatlan, amit Long Island nyugati részében fél millió dollárért árulnak, Észak-Karolinában a felébe kerül, ugyanakkor Long Island keleti oldalán, a Hamptonsban egy fészert sem kapsz ennyiért.

Location, location, location! Az Államokban minden helyszín függő. A keleti és nyugati part mindig a legdrágább, míg a déli államok a legolcsóbbak. A keleti és nyugati parton az élet drágább, viszont sokkal nagyobbak a lehetőségek (munkaválaszték, fizetés, szórakozási, kulturális, oktatási lehetőség), különösen a nagyvárosokban. A déli államokban olcsóbb az élet, de a fizetések is jóval alacsonyabbak, nem beszélve az egyéb lehetőségekről. Vagyis minden attól függ, NEKED mi a fontos. Van, aki el nem tudja képzelni az életét egy metropoliszban, míg mások képtelenek lennének egy kisvárosban vagy farmon élni, szomszédok nélkül, több kilométerre a legközelebbi kórháztól, élelmiszer bolttól. Egyik sem rosszabb vagy kevesebb, csak más, más természetre szabott.

Csak a két pólus, a könnyebb érthetőség kedvéért. Jelenleg legolcsóbban West Virginiában lehet házat vásárolni. Itt az éves medián lakástulajdonosi költség 6.996 dollár, a medián jövedelem: 50.884 dollár. A legdrágább állam Hawaii után California. Itt az éves lakástulajdonosi költség 24.252 dollár, a medián jövedelem: 84.097 dollár. New York a harmadik helyen áll.

Tags: , , , , ,

Nem New York City hír, de kapcsolódik és természetesen, mindannyiunk kedvencéről van szó. A McCallister család háza, a Reszkessetek betörők című filmből, május 24-e óta újra az ingatlan piacon van, 5,25 millió dollárért. A Home Alone ház Chicago külvárosában, Winnetka-ban található, mely az Államok egyik leggazdagabb környéke. A vöröstégla, György-korabeli stílusú ház 1921-ben épült. A 848 m2 alapterületű házban 5 hálószoba, 6 fürdőszoba, 4 kandalló, 2 mosókonyha, 1 kültéri és 1 beltéri jakuzzi található. A pincében privát mozit alakítottak ki, de ami még ennél is meglepőbb, hogy a pince második szintjén egy teljes méretű kosárlabda pályát építettek.

A modernizáció ellenére, a képeken könnyen felismerhető a filmből ismert központi lépcsősor, ahol Kevin leszánkózik, a bejárati ajtó, a konyha és szülők hálószobája.

A ház akkori tulajdonosai, a film megjelenésének évében több mint 400 autót számláltak meg naponta a karácsonyi időszakban, akik a házhoz zarándokoltak, hogy képeket készítsenek. 2021-ben a ház részt vett az Airbnb programban. A McCallister ház azóta is az egyik leglátogatottabb valós forgatási helyszín.

Tags: , , , , , , , , , ,

New York City nevezetes arról, hogy állandó teret ad köztéri műalkotásoknak, neves, befutott és kezdő, feltörekvő alkotóktól egyaránt, még akkor is, ha az alkotás nem könnyen emészthető az átlagember számára. Erre tökéletes példa a Times Square-en, június 13-ig látható, 20 méteres hot dog. A Times Square sok bizarr figurának ad otthont, de ez a mega-hotdog viszi a pálmát az eszementségben. A hatalmas hotdog, mely a Hot Dog in the City, névre hallgat, a brooklyni Jen Catron és Paul Outlaw alkotása, nem csupán statikus szobor. Beépített hidraulika segítségével, minden nap délben felemelkedik és konfettit lövell a téren tartózkodókra.

Még mielőtt másra asszociálnánk, az alkotók megmagyarázzák a szobor lényegét. “A hotdog története igazi amerikai sztori. Hogyan kerül az asztalunkra, kik készítik, ki fogyasztja és ki zsebeli be a nyereséget? Az általunk készített szobor bolondos, de egyben elgondolkodtató is. Arra késztet minket, hogy gondolkodjunk el a intenzív hústermelés környezetre gyakorolt negatív hatásáról, kapitalizmusról, utcai ételárusításról, bevándorlókról.”

Only in New York City, right?

 

Tags: , , , , , ,

A nyári hétvégéken, különösen a hosszú, ünnepi hétvégéken, a nyarat beharangozó Emlékezet Napján, Július 4-én és a nyár végét jelző Munka Ünnepnapján, New York-iak ezrei zarándokolnak az Államok egyik legismertebb nyári kolóniájába, a Long Island keleti végében található Hamptons-be. A tehetősebbek saját rezidenciával rendelkeznek itt, míg mások házat, szobát bérelnek. A Hamptons két várost takar: Southampton-t és East Hampton-t. Mindkét város igazgatása alá több kisváros, falu tartozik és ezek összessége alkotja a legendás Hamptons-t.

Idén mi is útra keltünk és a Hamptons “legnemHamptonosabb” kisvárosában, Sag Harbor-ban töltöttük az ünnepet. A 2770 lakosú Sag Harbor két világ között létezik, több szempontból is. Southampton és East Hampton osztozkodik rajta. A választóvonal a Division Street. Míg a Hamptons legtöbb városa télen szinte teljesen üres, addig Sag Harbor télen is mozgalmas, mivel “valódi” lakosai vannak, akik itt élnek, itt dolgoznak.

Sag Harbor az Atlanti-óceán partján, a Gardiners Öböl-ben épült az 1700-as évek elején, halászatra és főként bálnavadászatra. A bálnavadászat olyan fontos szerepet játszott a város életében, hogy még a Moby Dick-ben is többször említésre kerül.

A város egyszerre kereskedelmi és művészeti jelleget is hordoz. Amikor megérkezünk, úgy érezzük, mintha egy másik dimenzióba érkeznénk, ahol szinte megállt az idő. Itt nincsenek Starbucks kávézók, a nagy márkaneveknek itt nincs üzletük és még a város mozija és könyvesboltjai is függetlenek. Csinos kávéházak, menő éttermek vannak és a Main Street-en belebotlunk a West Village-ből ismert LoveShackFancy üzletébe. Persze ez nem azt jelenti, hogy Sag Harbor olcsó. Sőt!

Az utóbbi években, a csendesen megbúvó kisváros, köszönhetően a szociális médiának, egyre nagyobb figyelmet kapott és egyre több látogatója lett, a világ valamennyi pontjáról. Csak reménykedhetünk, hogy nem jut Montauk sorsára, amely szinte pillanatok alatt lett túl népszerű és nyomasztóan zsúfolt. Sag Harbor leghíresebb lakója Julie Andrews.

Sag Harbor-ba New York City-ből legkönnyebben autóval és busszal lehet eljutni, kb. két óra alatt.

Tags: , , , , , , ,

Remek, félnapos kiránduló célpont, a New York City-től fél órányira (autóval), Yonkers-ben található Untermyer Gardens Conservancy. Az Untermyer Kert 17 hektáros, ingyenes közpark. Fénykorában, a Gilded Age egyik legszebb palotájának, az 1865-ben épült Greystone kúriának része volt.

A Greystone klasszikus, kőből épült kastély volt, a Hudson folyó keleti, meredek partján.

A birtok tulajdonosa, Samuel Untermyer, New York-i ügyvéd volt. A kert létrehozását 1916-ban kezdte meg és az átadás után máris megnyitotta a nyilvánosság előtt. A kor híres táncosai, zenészei és színészei léptek fel a kert színpadján. Az Untermyer Kert az Államok egyik legszebb és legeklektikusabb kert gyűjteménye, mely perzsa, görög, japán elemeket ötvöz.

A park központi és legkedveltebb pontja a Temple of Love (A Szerelem Temploma), a vízeséssel. A pavilonból gyönyörű kilátás nyílik a Hudson folyóra és a túlparton a Palisades hegyvonulatra.
A Greystone palotát, Untermyer 1940-ben bekövetkezett halála után, sajnos lebontották, de a kert, Samuel kérésre, Yonkers város tulajdonába került. Az 1970-es évek közepén, mint sok New York-i park, ez is pusztulásnak indult. Az sem segített hírének, hogy a Son of Sam szekta itt is tartott összejöveteleket.

2011-ben az Untermyer Gardens Felügyelőség végre kezébe vette a felújítási munkálatokat és a park most már régi fényében várja a látogatókat.

Az Untermyer Kert a Grand Central Terminalról is megközelíthető a Metro-North Hudson vonalán, de a Greystone megálló után van egy jó 20 perces gyaloglás. Így a teljes út kb. másfél órás.

Tags: , , , , , , , ,

Ismét elérkezett az idő, amikor New York utcáit ellepik a jóképű tengerészek. Idén 36. alkalommal került megrendezésre a New York-i Flotta Hét, mely egybeesik az Emlékezet Napja (Memorial Day) hosszú hétvégéjével. A Fleet Week eseményein az Egyesült Államok Haditengerészetének, Tengerészgyalogságának és a Parti Őrségnek 2300 aktív tagja vesz részt. A hét célja, hogy New York City lakosai megismerkedhessenek a tengerészek munkájával, meglátogathassák az impozáns hadihajókat, melyek a 88-as, 90-es és a 86-os kikötőben (Intrepid Museum) dokkolnak május 28-ig. Idén két német hadihajó is csatlakozott az amerikai flottához.

A hétvége központi eseményei az Intrepid Museumban lesznek, tárlatvezetéssel, vetítésekkel és előadásokkal. A Times Square szintén központi szerepet játszik. Itt tengerészeti bemutatók lesznek, élő zene és beszélgetni is lehet a flotta tagjaival.

Aki a részletes eseményekre kíváncsi, a Time Out honlapján és az Intrepid Museum oldalán megtalálja a pontos időpontokat.

Tags: , , , , , , , ,

Egy hetes kényszerszünet után, a héten újranyitott a Portal, az élő kapcsolat installáció, New York City és Dublin között. A Portal egy köztéri tech-szobor, mely vizuális híd két kontinens, két ország, két város között. Bizonyíték arra, hogy a művészetek és a technika, kéz a kézben, le tudja győzni az 5000 km-es távolságot és valós idejű kapcsolatot tud létrehozni, egyszerre akár több száz ember között, az óceán két partján.

Azonban, mint minden remek ötletbe, ebbe is belerondítottak otromba idióták, mind a két oldalon. A livestream május 8-án indult először és nagy lelkesedéssel fogadták mindkét városban. Egy hét alatt több ezren integettek, táncoltak a portál két oldalán. Családok, barátok találkoztak az installáció segítségével, sőt két testvérosztály is felsorakozott a tükör előtt. Az időeltolódás sem okozott gondot. Aranyosak voltak a dubliniek, amikor megpróbálták felkelteni a munkába siető, félig alvó manhattaniek figyelmét reggel 8-kor. Aztán megkezdődtek az incidensek. Először a dublini oldalon képeket mutattak fel az Ikertornyokba repülő gépekről, a leomló épületekről, majd néhány horogkereszt is megjelent, mire a manhattaniek egy marék krumpli fotójával válaszoltak. Dublinban volt, aki drogot fogyasztott a kamera előtt, míg egy másik férfi felnőtt videót játszott le. Meglepő módon, a New York-i résztvevőkkel kevesebb volt a gond, bár a mellvillantós OnlyFans lány azért itt is megvolt, aki azzal indokolta viselkedését, hogy az írek megérdemelnek egy pár formás New York-i krumplit. Végül Dublin polgármestere döntött a portál ideiglenes lezárásáról, május 14-én.

A livestream május 20-án indult újra, drasztikus megszorításokkal. A közvetítést eredetileg 24 órásra tervezték, most csak New York-i idő szerint reggel 6 és délután 4 óra között él. Az installáció köré kordont helyeztek el. Ha valaki ennek ellenére is fellép a portál talapzatára, a kép elhomályosul mindkét oldalon. A New York-i helyszínen két biztonsági őrt is elhelyezett az üzemeltető Flatiron NoMad Társulás.

A vizuális szobor megálmodójának, Benediktas Gylys-nek nem ez volt az első Portal installációja. 2021-ben Lengyelország (Lublin) és Litvánia (Vilnius) között jött létre élő kapcsolat. Benediktas reméli, hogy az szabályok ellen lázadó emberi természet ellenére is tud működni a kapcsolat és jöhet a következő, 2025-ben.

Amikor a Portal-nál jártam, mindkét oldal illedelmesen integetett egy darabig, aztán a New York-i oldal átment pro-Palesztina demonstrációba.

A Portal a Vasalóház nyugati oldalán, a Broadway, Ötödik Sugárút és 23. utca kereszteződésében áll. Látogassátok meg, amíg lehet.

Tags: , , , , , , , , , ,

A Gilded Age kedvelőinek igazi csemege a nemrégiben nyílt Conwell Kávéház, mely a 20 Exchange Place-ben, az Art Deco felhőkarcolók egyik legszebbikében nyílt, a Wall Street szomszédságában. A Cornwell Coffee Hall bejárata az épület Hanover Street felőli oldalán található.

A forgóajtón túl az Aranykor miliőjébe cseppenünk. A kávéház a volt City–Farmers Trust bank (ma Citibank) székházában található. A műemlék banképület teljes szépségében tündököl. A titokzatos félhomályban, a banklámpák fényében, kényelmes fotelekben fogyaszthatjuk a kávénkat, koktélunkat. Rendelésünket az eredeti bankablakoknál fogadják. A kávézó egyetlen új eleme, az impresszív falfestmény, Eric Diehl alkotása.

A kávéház, azonban nem csupán a Gilded Age reneszánszára épít, de egyben ügyes reklámfogás is. A kávézó honlapján olvashatunk a vendéglátóhely lenyűgöző történelméről. A leírás szerint a Cornwell Coffee Hall J.G. Conwell-nek, a Life and Trust Bank elnökének állít emléket, aki egyben a 20 Exchange Place építője és tulajdonosa volt. Az igazság azonban az, hogy sem J.G. Conwell sem a Life and Trust Bank nem létezett. A kávéház az Emursive névre hallgató, immerszív színházi társaság, Life and Trust nevű produkcióját reklámozza. Reméljük, hogy az előadássorozat lejárta után is marad a kávéház. Feltétlen javaslom, hogy látogassátok meg a kávéházat, legalább egy körülnézés erejéig, főleg, ha kedvelitek az 1920-30-as évek hangulatát.

Tags: , , , , , , , , , ,

A West Side Közösségi Kert 1976 óta biztosít szépen gondozott kertet, csendes kikapcsolódási lehetőséget az Upper West lakói és látogatói számára. A kertet önkéntesek gondozzák, a költségeket 100%-ban felajánlásokból fedezik.

Ez a kis zöld szentély a 89. utcában, az Amsterdam és a Columbus Avenue között található. Az év valamennyi napján nyitva tart és ingyenes.

Az önkéntesek nemcsak a kertet, de a közösséget is gondozzák. Látogatják az időseket, rászorulókat. A kertben közösségi eseményeket, felolvasó esteket, moziestéket szerveznek. Július 4-ét nagyszabású dínomdánommal ünneplik. Áprilisban tulipán fesztivált rendeznek, idén immár 46. alkalommal. 15 ezer szálból álló tulipánerdő várja a látogatókat, délelőtt 10 és este 6 óra között.

 

Tags: , , , , , , , ,

« Older entries