June 2022

You are currently browsing the monthly archive for June 2022.

New York City az LGBTQ+ közösség számára a legelfogadóbb és befogadóbb városok egyike a világon. Itt a Pride életforma – a különbözőség felvállalása, az egyéniség keresése, az önkifejezés támogatása, New York legerősebb vonzereje (és nem csak az LGBTQ+ számára).

Az LGBTQ+ közösség szellemisége a kezdetektől fogva összefonódott a város történelmével, művészetével, vibráló éjszakai és színházi életével, mellyel monumentális hatása volt New York City arculatára. Nélkülük a City nem az a város lenne, aminek ma ismerjük és amiért szeretjük.

“Most, amikor (újra) egyre több és egyre erősebb támadás éri a LGBTQ+ közösséget, a New York City Pride reménysugár. A 2022-es Pride jelszava: “Unapologetically Us” (Mentegetőzés nélkül). Minden egyes New York-i, nemtől és szexuális beállítottságtól függetlenül megérdemli, hogy olyan kormány szolgálja, amely elfogadja őket, annak, akik. A kormány kötelessége, hogy számukra is értéket, szeretetet és hovatartozást biztosítson. Büszkék vagyunk, hogy New York előre halad a történelemben és nem visszafelé. – nyilatkozta Kathy Hochul, New York állam kormányzója.

New York City egész hónapban az 52. Pride-ot ünnepli, rengeteg közösségi eseménnyel, koncertekkel, kiállításokkal. Ezek közül a legfontosabbak:
▪️Június 23-a és 30-a között a City neves épületei a szivárvány színeibe öltöznek. Többek között az Empire State Building, a One World Trade Center, a Kosciuszko híd, a Grand Central Terminal viaduktja, a Helmsley Building, a Lincoln Center, az Oculus, a Madison Square Garden.

▪️New York állam történetében először, a 2018-as, új dizájnos LGBTQ+ haladás pride zászlót húzták fel a New Yorki- állami parkokban.
▪️Június 24-étől New York állam lakosainak nem kötelező a nem megjelölése a jogosítványon, személyi igazolványon.
▪️A Pride felvonulása június 26-án kerül sor a 25th Street/5th Avenue és16th Street/7th Avenue között. A felvonulás érinti a Stonewall Nemzeti Emlékhelyet és a New York City AIDS Emlékművet.


▪️A Roosevelt Island-en és a Lincoln Centerben hatalmas progresszív pride zászlót festettek az ikonikus lépcsőkre.

▪️A Brookfield Place épületének télikertjében Radiance címmel láthatunk Pride témájú téralkotást.


▪️A Times Square-en Polar Rainbow (Északi Szivárvány) névvel fényvetítés látható, melyet a Polar Rainbow telefon app segítségével láthatunk.


▪️A Seaport District-ben, a 17-es kikötő épülete is szivárvány színbe öltözött.


▪️A Macy’s épületét és kirakatait is a Pride jegyében rendezték.

▪️Az Oscar Wilde étterem a 27. utcában idén is kitesz magáért a dekorációval.


▪️A Broadway Pride témájú Playbill kiállítással várja a színházlátogatókat a Times Square-en, a 45. és 47. utca között.

Tags: , , , , , , ,

Hétfőtől a New York-i nyilvános telefon a történelem része. Az utolsó, működőképes telefonállomás Midtown Manhattanban, az 50. utca és 7. Sugárút sarkán állt. A telefonfülkéket 2015-ben kezdték felváltani a LinkNYC kioszkjai, melyek ingyenes Wi-Fi-t biztosítanak, segélyhívó gombot, várostérképet és egyéb hasznos információt szolgáltatnak és egyben töltőállomások.

Az utolsó telefonállomás a City of New York Múzeum kiállításának része lesz, mint a digitális korszak előtti idők egyik jelképe.

Annak ellenére, hogy ez a hivatalos lezárása a telefonfülke korszaknak New Yorkban, a Mátrix rajongók örömére még található néhány “Superman telefonfülke” az Upper West Side-on, a West End Avenue-n, a 66., 90., 100. és 101. utcák sarkán. Ezek a Lewis Miller Design virágkölteményei számára is vonzóak.

Tags: , , , , , ,

New York City a becenevek városa: Nagy Alma (Big Apple), A Város, Ami Sosem Alszik (The City That Never Sleeps), A Város, Ami Olyan Szép, Hogy Kétszer Is Elnevezték (The City So Nice They Named It Twice), Az Olvasztótégely (The Melting Pot), A Világ Fővárosa (The Capital of the World), A Város (The City). Birodalmi Város (The Empire City), New Amsterdam

És az örökzöld: Gotham City
Amikor Gotham City-t említjük, szinte mindenkinek Batman és a DC Comics univerzuma jut eszébe. Gotham City először 1940-ben jelent meg először a Batman képregény 4. számában. Gotham atmoszféráját és megjelenését New York City inspirálta. “Gotham olyan, mint Manhattan a 14. utca alatt, éjjel 3 órakor, egy hideg novemberi napon, míg Superman Metropolis-a Manhattan a 14. és a 110. utca között, egy napos, vidám júliusi délután.” – jellemezte a Batman szerkesztője a kétfajta Manhattant.
New York City büszke a Gotham névre. Úton-útfélen találkozunk vele. Megszállhatunk a Gotham Hotelben, vacsorázhatunk a Michelin csillagos Gotham Bar & Grill étteremben, a Gotham Comedy Club-ban jókat nevethetünk, a Gotham Hall-ban esküvők köttetnek, a Gotham News-ban pedig megvehetjük a kedvenc napilapunkat.

A Gotham becenév azonban jóval megelőzte a Batman képregényt. Legelőször 1807. november 11-én, Washington Irving, Az Álmosvölgy legendájának szerzője, szatirikus folyóiratában, a Salmagundi-ban kritizálta New York City lakóit, kultúráját, politikai nézeteit és Gotham City-nek nevezte a várost. A kifejezést ő is “lopta”, mégpedig egy középkori angol monda gyűjteményből, melynek egyik története Gottam Város “Bölcs” Lakóiról szól. Gottam jelentése, Goat’s Town, a Kecskék Városa. Gottam kecsketartó lakói együgyűek és semminek sincs értelme, amit tesznek: vízbe akarják fojtani az angolnát, zöldre festik a piros almákat és nyulakra bízzák a házbér befizetését.

Egyértelmű, hogy Washington Irving-nek nem volt jó benyomása a New York-iakról, azonban a becenév megmaradt és a Batman óta a város egyik legkedveltebb beceneve.

Tags: , , , , , ,