Az új World Trade Center Komplexum, a volt Ground Zero (Ikertornyok) helyén a mai napig épül-szépül. A tervezett hat felhőkarcolóból négyet már átadtak. Minden egyes látogatás során találunk új részletet, apró titkokat, melyeket csak akkor veszünk észre, ha nyitott szemmel-szívvel szemlélődünk. A komplexum különlegessége, hogy az épületek korrelációban állnak, mintha állandó beszélgetést folytatnának egymással.
Ennek a különleges kapcsolatnak egy megható példája, ha a Liberty Street és a Greenwich Street találkozásánál felsétálunk a Liberty Park lépcsőinek tetejére. Ekkor a 1 World Trade Center tőlünk balra, míg a 4 World Trade Center jobbra látható. A 4 WTC üvegfalán a 1 WTC tükröződik vissza teljes nagyságában, azt az illúziót kelve, hogy ismét 2 tornyunk van.
You are currently browsing the monthly archive for March 2022.
A Flatiron Building (Vasalóház) New York City egyik legszeretettebb épülete, ikonikus sziluettje a City egyik jelképe. Az épület az 1902-es átadás óta kereskedelmi célú épületként üzemelt. Az előcsarnokon kívül az épület nem látogatható, nincs kilátója, ügyvédi cégek, könyvkiadó vállalatok bérlik az irodákat. Az épület megőrizte titokzatosságát.
A 22 emeletes felhőkarcoló 2019 óta üres, teljes átalakítás alatt áll. Felújítják az épület mészkő terrakotta burkolatát, leszerelik az ablak légkondicionálókat, új ablakkereteket installálnak, központi fűtést és légkondicionálást vezetnek be, új vízpermetező rendszert szerelnek fel, a biztonság növelése érdekében még egy lejárati lépcsőházat építenek.
A liftek is teljes cserére kerülnek, a tetőre napelemeket, esővízgyűjtő és újrahasznosító rendszer telepítenek, így a felhőkarcoló megfelel a modern, környezettudatos elvárásoknak. Az épület 80 millió dolláros felújítása a járvány miatt elhúzódott, de a tervek szerint még idén lekerülnek az állványok az épületről és már keresik az új bérlőket.
A Flatiron Building továbbra is nagyrészt irodaház marad, azonban a felújítás részeként néhány apartman lakást is kialakítanak. Ezek közül mutattak be egyet a belsőépítészek. A lakások világosak, tágasak, szellősek lesznek, modern és klasszikus elemekkel kombinálva.
Tags: City, Flatiron Building, Manhattan, New York, New York City, NY, NYC
New York City-ben nem ritka a márciusi hóesés, azonban arra senki nem volt felkészülve, ami 1888. március 12-e és 14-e között történt.
A legendás Great White Hurricane of 1888, az 1888-as Nagy Fehér Hurrikán, Amerika történelmének mai napig legnagyobb, leghalálosabb és meteorológiai szempontból legszokatlanabb hóvihara megbénította a keleti-partot Maryland-től Maine-ig, legalább 400 ember halálát okozva.
Március 11-én vasárnap, a kellemesen meleg (+10 °C), kora tavaszi időben a New York-iak nagy része a parkokban sétált. Másnapra borús, esős időt jósoltak, délutánra felszakadozó felhőzettel. A természet azonban drámaian közbeszólt. Egy hatalmas, Kanada felől érkező sarkvidéki légtömeg összeütközött egy délről felkúszó, nedves fronttal. A két front drasztikus hőmérséklet különbsége hurrikán erősségű szelet eredményezett. A hőmérséklet néhány óra leforgása alatt −10 °C fok alá esett, az esőt sűrű hóesés váltotta fel.
Hétfő reggel a New York-iak még nem sejtették, hogy néhány óra leforgása alatt az egész város a hó fogságába kerül. Több ezer ingázó indult munkába, de a legtöbben félútig sem jutottak. A látótávolság nullára csökkent. A farkasordító hideg, a 120 km/h-s, hurrikán erejű széllel kombinálva életveszélyes körülményeket teremtett. A távirat- és telefonoszlopok gyufaszálként törtek ketté a szélben, teljesen megszűnt a kommunikáció. Elfagytak a víz és gázvezetékek. A vihar letépte az utcatáblákat, az üzletek cégtábláit, hirdetéseit, ablakokat tört be. A tomboló szélben szemetes kukák, kőkeménnyé fagyott lótrágyahegyek repkedtek.
A New York-i magasvasút sinei elfagytak és 15 ezren ragadtak a szerelvényeken. Mindenki menedéket keresett. A hotelek és bárok megteltek. A szállodában átvészelők egyike Mark Twain volt.
New York lakói otthonaikban is fagyoskodtak, mivel a szénszállítás is leállt, de friss élelmiszer sem volt kapható. Sokan, akik megpróbáltak gyalog hazajutni, a hóban lelték a halálukat. A legtöbben megfagytak, de volt olyan is, aki “belefulladt” a hóba.
A hóvihar 36 órán át, szünet nélkül tombolt. Mire 14-én lecsendesült, New York City legtöbb részét egy méteres hó borította, de több helyről jelentettek másfél méteres havat. A szélfúvás 15 méteres hótorlaszokat épített, mely felért a házak második emeletéig. A hóeltakarításban, mely majdnem egy hétig tartott, 17 ezer munkás vett részt és 18 millió m3 havat mozgattak meg. A tömegközlekedés hetekig nem állt teljesen helyre. A Wall Street három napig zárva tartott. New York City-ben 200 halálos áldozatot azonosítottak. Az emberi veszteség mellett rengeteg ló, haszonállat és madár is elpusztult.
A hóvihar legismertebb áldozata Roscoe Conkling jogász-szenátor volt, aki éppen a Wall Street-en tartózkodott. Március 11-én késő estig dolgozott, majd a viharban kocsit akart bérelni, de sokallotta az 50 dollárt az 5 kilométeres útért. A kollégái kérlelték, hogy keressen szállást a közelben, de Conkling makacs volt. El akart jutni abba a szállodába, ahol szobát bérelt. A szenátor jó fizikumáról volt nevezetes, ami különlegesnek számított a státuszában. Jó fizikai erőnléte ellenére a Union Square közelében eltévedt. Itt már a melléig ért a hó. Több órás küzdelem után végül eljutott a Flatiron Building közelében található hotelig, ahol a lépcsőkön összeesett a kimerültségtől. Tüdőgyulladást kapott és három hét múlva belehalt a komplikációkba. Roscoe Conkling szobra a Madison Square Parkban található, a Flatiron Building szomszédságában.
A Nagy Fehér Hurrikán azok közé az események közé tartozik, az 1835-ös Nagy Tűzvészhez, 9/11-hez és a Sandy hurrikánhoz hasonlóan, amely gyökeresen megváltoztatta New York City-t. A távíró- és telefonkábeleket, a gáz és vízvezetékekkel együtt a föld alá vezették. A város vezetése döntött a magasvasutak fokozatos megszüntetéséről is. 10 évvel később elkezdődött a New York-i metró építése.
Tags: City, Great White Hurricane, Manhattan, Nagy Fehér Hurrikán, New York, New York City, NY, NYC
Idén tavasszal és nyáron a Rockefeller Center korcsolyapályája retro görkorcsolyapályává alakul. A 80-as éveket idéző nosztalgia koripályát a Flipper’s Roller Boogie Palace üzemelteti, akik 1979-ben nyitottak Los Angelesben. Ez a “Studio54 kerekeken” olyan hírességeket látott már vendégül, mint Cher, Elton John és Prince. A görkorcsolyapálya április 15-én nyit és október 31-ig látogatható. Lesznek különleges fellépők, tematikus esték. Jegyeket már lehet foglalni a Rockefeller Center honlapján. A belépő $20, a korcsolya kölcsönzés $10.
🌐: https://www.rockefellercenter.com/buy-tickets/#flippers-roller-skating-rink
Tags: City, Manhattan, New York, NY, NYC, Rockefeller Center
Március 24-én nyílik New Yorkban a világ legnagyobb Star Wars kiállítása a rajongók kollekciójából. A The Fans Strike Back névre hallgató kiállítás 2200 m2-en vonultat fel több mint 600, egyedi, Csillagok Háborújával kapcsolatos emléktárgyat. 40 év szenvedélyes rajongása áll az esemény mögött. Egyedi fénykardok, jelmezek, rohamsisakok és életnagyságú szobrok várják a látogatókat. Többek között találkozhatunk Jabba-val életnagyságban és besétálhatunk az Uralkodó tróntermébe is. A The Fans Strike Back minden korosztálynak ajánlott és kb. 1 órás esemény.
🎫: felnőtt $29.50, gyerek $19.90
📍 : 526 6th Avenue, New York, NY (Southeast Corner of W. 14th Street at 6th Avenue), 10011
🌐: https://thefansstrikebackexhibition.com/new-york/
Tags: Csillagok Háborúja, Cuty, Manhattan, New York, New York City, NY, NYC, The Fans Strike Back
A Times Square nemcsak szilveszter éjfélkor vonzza a tömegeket, de minden nap éjfél előtt pár perccel sok százan gyűlnek össze a “világ útkereszteződésében”, hogy végignézzék a tér hatalmas hirdetőtábláinak összehangolt fényjátékát. A Midnight Moment névre hallgató fénybemutató modern művészi alkotás, mely hosszabb-rövidebb kihagyásokkal 2012 óta látható. Minden hónapban új alkotó mutatja be 3 perces fényjátékát, melyet évente 2 és fél millióan tekintenek meg. A februárban készült felvételen Krista Kim Continuum című alkotása látható. A fényjáték 11 óra 57 perckor kezdődik és éjfélig tart.
Tags: City, Manhattan, Midnight Moment, New York, New York City, NY, NYC, Times Square