January 2021

You are currently browsing the monthly archive for January 2021.

A New York-i Kínai Kert, a Chinese Scholar’s Garden, a Staten Island-i Botanikus Kertben található. A kert virágai, díszítő elemei Kínából érkeztek 1998 tavaszán. A 40 fős kínai kertművészekből és iparosokból álló csapat Suzhou városából érkezett Staten Island-re, hogy megálmodja a Kína területén kívül található egyik legnagyobb kínai kertet.

A klasszikus kínai kertek története 2000 évre nyúlik vissza. A Han Dinasztia indította a tradíciót, míg a legszebb “tudóskertek” (Scholar’s Garden) a Ming és a Qing Dinasztia idején épültek. A kertet az uralkodó udvartartásának vezető tudósa építette, innen ered az elnevezés.

A kínai kertépítést háromdimenziós tájkép festészetnek is hívják, de gyakran poétikus kerteknek is nevezik, mivel felépítésük hasonló a verseket megjelenítő kalligráfiák tájképbe komponálásához. A kínai kert építése egyet jelent a személy belső világának, örök lényegnek megjelenítésével, miközben magán hordozza az ősök bölcsességét és idealizmusát is.

A kínai kert kötelező elemei:

  • Fa – Szögeket, ragasztót a kínai kertépítészet nem használ.
  • Sziklák – A kínai irodalomban a sziklákat a Föld csontjaiként nevezik.
  • Víz – A kert tavat és vízesést is magában foglal, ezek a Föld artériái.
  • Növények – Szimbolikus jelentéssel bírnak.
  • Bútorok – A kert belső szervei.
  • Falak – Nem csupán díszítő elemek, de szimbolikusak is.
  • Sétányok – A falak mentén, különféle szögből adnak rálátást a kertre.
  • Pavilonok- Két pavilon található a kertben, egyik a tudós dolgozószobája, a másikból gyönyörű kilátás nyílik a kertre.
  • Híd – Mindig ívelt.
  • Festmények és kalligráfiák – A kert lelke, mondandója, művészi gondolatai.

A New York Chinese Scolar Garden további tradícionális elemei:

Banánlevél kapu – A különböző alakú kapuk a tradícionális kínai építészetben azt a szerepet szolgálták, hogy átvezessék a kert látogatóját a különböző szintek között, bepillantást engedjenek a kert másik részébe és attól függően, hogy melyik oldalról közelítjük meg a kaput, más képet látunk.

Halastó

Holdkapu – a Banánhéj kapuhoz hasonló funkciót szolgál, alakja a Világegyetem teljességét szimbolizálja, a akárcsak a Hold, ez is változó arcát mutatja a kertnek.

“Repülő” cserepek és ereszek – A cserepek és az eresz formája azt sugallja, hogy az építmény repül a levegőben, a tekintetünket az ég felé vonzza.

Ablakok – az ablakok szerepe sem tradícionális, hisz üveg nem található bennük, vagyis nem az elemek ellen védenek, hanem szintén a kertet osztják meg, s ha kipillantunk, új formában látjuk az elénktáruló természetet. S gyakran maga a természet is beukukcskál.

Holdmegfigyelő Pavilon

Íves híd

A 15. századi kínai költő szavaival: “A kertet emberi kezek alkotják, mégis azt a benyomást keltik, a Mennyországban tervezték őket.”

Tags: , , , , , ,

2019 októberében, nyolc évnyi várakozás, tervezgetés után, végre valóra vált az álom és eljutottunk New Yorkba. Az utat gondos tervezés, sok olvasás, utánajárás előzte meg, melyben a blogod rendkívül nagy segítségünkre volt.

A Swissair járatával utaztunk, zürichi átszállással. A beléptetési procedúra nem volt hosszú (a sorban állás előtte viszont meglehetősen, kb. 1,5 óra), csupán a “Why are you here?” és a “Where do you live?” kérdésekre kellett válaszolnunk.
Szállásunk a World Center Hotel volt, a One World Trade Center szomszédságában.

Ottlétünk alatt megtapasztaltuk 3 évszak időjárását is, volt nyár, tavasz, ősz. Az első napon 30 fok volt, szikrázó napsütéssel. Megnéztük a Battery Parkot, a Wall Street környékét, a macskaköves Stone Street-et, majd átsétáltunk az ikonikus Brooklyn-hídon. A második nap szöges ellentéte volt az előzőnek, 15 fok, eső és szél, így ez a Természettudományi Múzeumé lett. A nap végén pedig elmentünk a Jóbarátok pop-up kiállításra, melyre óriási szerencsével tudtam még augusztusban jegyet venni.

Nagy mozirajongók lévén több filmes/sorozat helyszínt is felkerestünk. Ilyen volt például a Continental Hotel (John Wick), amely eredetileg Delmonico Steak House névre hallgat, a Jóbarátok ház, Carry Bradshaw lakása, Will Smith lakása a Legenda vagyok c. filmből a Washington Square Park szomszédságában, a Plaza Hotel és még sorolhatnám.

Jártunk Roosevelt Island-en a libegővel, a Central Parkban, sétáltunk az 5. sugárúton, felmentünk a Top of the Rock-ra, megcsodáltuk az esti fényeket a One World Trade Center tetejéről. Jártunk a Szabadság-szobornál  és Ellis Islanden, ahol találtunk a kiállított tárgyak között magyar útlevelet és egy 1000 koronás bankjegyet. Azt mondanom sem kell, hogy férjemnek az Intrepid volt a kedvence, igazi fiús program.

Kilenc teljes napunk volt, és bár metróztunk is, ez idő alatt közel 90 km-t tettünk meg gyalog. Kiváltottuk a 7 napos korlátlan metrókártyát, és megvettük a New York Sightseeing Pass-t, így sokat tudtunk spórolni a belépőjegek árán. Két lehetőség közül lehet választani: Flex Pass esetében mi határozzuk meg a nevezetességek számát, amit megszeretnénk nézni; Day Pass esetén pedig korlátlan a nevezetesség száma, csak az érvényességi időt kell megválasztani.

Étkezés tekintetében nem voltak nagy igényeink. A Wall Street-i metróállomástól pár lépésre találtunk egy épp akkor frissen nyílt üzletet, ahol svédasztalos rendszerben lehetett a nap 24 órájában étkezni (65 Market Place – Slow Food). Súlyra mérték a kiszedett ételt, ketten üveges itallal együtt kb. 20-22 USD-t fizettünk egy-egy alkalommal. A Mekit és társait kerültük, viszont egy-két alkalommal elcsábultunk, a Shake Shack burgerei kifejezetten ízlettek.

Hogy mi tetszett a legjobban? Minden! Óriási és életre szóló élmény volt ez mindkettőnknek. Most megismerkedtünk a várossal, a főbb látnivalókkal, legközelebb pedig szeretnénk még jobban átélni a New Yorki-i életérzést.

Fotó: Budai-Szabó Erika

Pretend, it’s a City (Tégy úgy, mintha város lenne) – Három élő legenda egy sorozatban. Martin Scorsese, Fran Lebowitz és New York. Tökéletes szerelmi háromszög. Martin és Fran 20 éves barátsága és kettejük közös szerelme, New York áll ennek az új, 7 részes Netflix sorozatnak a középpontjában.

Fran Lebowitza mesélő, Scorsese a hallgató székében. A 70 éves amerikai írónő, esszéista és humorista igazi New York-i ikon. Gyermekkora óta ide vágyott és 1969 óta rója a City utcáit, figyeli az embereket, az állandóan változó Várost. Szatirikus, szardonikus társadalom kommentárjai mögött mélységes New York ismeret és szeretet áll.

A laza láncra fűzött történetek a “New York-feeling”-ről szólnak. Lebowitz fanyar humorral mesél emberi kapcsolatokról, a New York-i metróról, zenéről, hírességekről, trendekről, sallangmentesen, kegyetlen őszinteséggel. Már az első részben elárulja, hogy nincs mobiltelefonja, számítógépe, és nem azért, mert nem tudja, hogyan használja őket, hanem azért, mert tudja, hogyan működnek.

Fran olvas és megfigyel, szinte kényelmetlen részletességgel. Tanácsai örökérvényűek: “Gondolkodj, mielőtt beszélsz. Olvass, mielőtt gondolkodsz. Soha nem lenne szívem kidobni egyetlen könyvet sem a kukába, jónéhány emberrel viszont örömmel megtenném.” – mondja.

Ez a sorozat kötelező minden New York-ot kedvelőnek. Kedvcsinálónak néhány aranyértékű gondolat a sorozatból:

“Senkinek sincs annyi pénze, hogy New Yorkban éljen. 8 millióan mégis itt élünk. Hogy csináljuk? Mi sem tudjuk.”

“New Yorkban minden harmadik embernek van jógaszőnyege. Nekem már ennyi is elég, hogy soha ne jógázzak.”

“Amikor megkérdezik tőled, miért élsz New Yorkban, nem igazán tudsz válaszolni. De egyet biztosan tudsz, megveted azokat, akikben nincs kurázsi, hogy megpróbálják New Yorkban.”

“A 8 millió New York-i közül én vagyok az egyetlen, aki nézi, hogy merre megy. A New York-iak elfelejtettek közlekedni. Az maga a csoda, hogy naponta nincs több száz halálos gázolás.”

“Állandóan megy a hőbörgés, hogy büdös az L metró. Megmondom én, mi a büdös az L metrón. Az emberek.”

Tags: , , , , , ,

* A kiállítás véget ért! *

A Grand Central Terminal-ban jelenleg megtekinthető a világ legdrágább köztéri műalkotása. A Natty Light névre hallgató társulat műalkotása a Da Vinci of Debt (Az Adósság Da Vinci-je) névre hallgat és nem csupán hatásos látványelem, de erőteljes társadalomkritika is.

Az alkotás tiszteletadás az egyetemi hallgatók előtt.A műalkotás az egyetemi tanulmányi díjak drámai emelkedésére hívja fel a figyelmet és arra a tényre, hogy a fiatalok hatalmas teherrel indulnak a felnőtt életbe.A Da Vinci of Debt létrehozásához az alkotók 2600 valóságos diplomát gyűjtöttek be az ország minden tájáról. Átlag tandíjjal számolva a 2600 diploma 470 millió dollárba került.

Az alkotás az adósság lebénító erejét hivatott bemutatni. A szélben forgó diplomák az adósságból eredő káoszt és fejetlenséget szimbolizálják.A Da Vinci of Debt a Grand Central Terminal Vanderbilt Csarnokában látható.

Fotók: Natural Light

Tags: , , , , ,

A Liberty State Park 9/11 emlékműve az Empty Sky (Üres Égbolt) nevet viseli és a 10. évfordulón, 2011. szeptember 10-én adták át.

Az emlékmű két, 9,1 méter magas, 63,65 méter hosszú gránitfalból áll. Az emlékmű hosszúsága pontosan megfelel a tornyok szélességének, a falak a földön fekvő Ikertornyokat reprezentálják.

A gránitfalak által közrezárt folyosó a World Trade Center-re néz. Az elnevezés Bruce Springsteen azonos című dalából ered, mely az Ikertornyok nélküli üres égboltra utal. Az emlékmű folyosójában állva az üres égboltot látjuk, ahol valaha a World Trade Center tornyai álltak.

Az Empty Sky Memorial-t a 746 New Jersey-i áldozat emlékének dedikálták. Nevük rozsdamentes acélból készült betűkkel került az emlékmű falára.

Ismét bővül – nem is egy, hanem két szakasszal – a High Line! A High Line, a City nyugati oldalán, Lower Manhattan-től Midtown Manhattan-ig nyúló, 2 és fél kilométer hosszú magaspark az ambiciózus városfejlesztés példaképe. A park-sétány, mely egy kiöregedett, lebontásra váró ipari magasvasúton emelkedett ki a gazból és a rozsdás sínek közül, évente 8 millió látogatót fogad.

Andrew Cuomo, New York állam kormányzója a hét elején bejelentette, hogy a park első meghosszabbítása, mely a High Line East Connection nevet viseli, közvetlen összeköttetést biztosít majd az újonnan átadott Moynihan Train Hall-hoz (erről hamarosan bővebben), mely a Penn Station komplexum legújabb épülete és a volt Farley Postapalota épületét vette át.

A 365 méter hosszú meghosszabbítás a 30. utcától indul majd és a szintén új, Manhattan West épület komplexumon keresztül biztosít közvetlen kapcsolatot a Penn Station-Moynihan Csarnokkal.

A második meghosszabbítás, a North Connection, a 34. utcától a 38. utcáig halad majd és összeköti a High Line-t a Hudson Folyó 76-os kikötőjével, melynek területén új park épül.

A 60 millió dolláros projektet a New York állam, a New York és New Jersey Kikötő Parancsnokság, a High Line Baráti Társaság és a Brookfield Ingatlanfejlesztő Társaság finanszírozza.

New York City rengeteg turizmusból származó bevételtől esett el 2020-ban és súlyos pénzügyi nehézségekkel küzd, azonban a városvezetés osztja Roosevelt elnök elvét, miszerint gazdasági válság idején egy jól megtervezett nagy beruházás meglendíti a gazdaságot.

“Az új projekt nemcsak a gazdaságra, de a New York-iak kedvére is jó hatással lesz.” – mondta a kormányzó a propozíciójában.

Tags: , , , , , ,

És hogy New York mennyire örök? Minden szegletével, lüktetésével. Első pillanatra megközelíthetetlennek tűnik, de mégis, minden darabkája kedves ismerősként fogad: a flörtölő mosolygós olasz báristátol kezdve a Little Italy-ban, a kedves fekete nénin keresztül, akinek segítesz felvenni a táskáját a metrón (kicsit félve, de kelet-európai jólneveltként, automatikusan teszed, amit ő kedves mosollyal viszonoz), át a Brooklyn-i kalandig, mikor vasárnap a Brooklyn Tabernacle Choir istentiszteletre tartva, egy szimpatikus, alacsony, kopaszodó ötvenes pasas segítségedre siet, elkísér, és közben magyar szavakat, kifejezéseket ismételget (imádja Magyarországot), mert egy tehetséges magyar zsidó filmes fiú lakott nála évekig, aki később Oscart nyert (Összenézés : “Neee, a Röhrig Gééééza ?! Kicsi a világ.”).

Vagy az a szaxofonos, egy romantikus langyos szombat este az Empire State Building tetején, aki megkér és titokban kezembe nyom egy mobiltelefont, hogy “látod ott azt a párocskát? Te jól kezeled a kamerát, a fiú épp most fogja megkérni a mit sem sejtő lány kezét. Videóznád őket, én pedig játszom?” És elsőként borulsz a párocska nyakába, gratulálsz, és könnyes szemmel elteszed a pillanatot a soha el nem felejtendők közé az emlékezetedbe.

Nekem New York ennek a milliónyi sorsnak, arcnak, humánumnak a magávalragadó, szerethető elegye, ahol nem az számít, ki vagy és honnan jössz – magába fogad, és többé nem enged.

Fotó: 2019(c)eva.zsiga.photography

Tags: , , , ,

Harmadszor voltam New Yorkban. Először az 1 éves kislányom babakocsiját, másodszor a férjem sportbalesete miatt őt toltam végig kerekesszékben a városon – ekkor volt lehetőségünk menni, és mi mentünk! Most, ahogy a férjem mondta, végre 2×2 lábon néztük meg ketten a várost. Amit látni kell a városban, már láthattam az elmúlt utakon, érezhettem a város hangulatát, most a hétköznapi New York-ot kerestük. Terveztem egy külön “Tinkmara napot”, és mivel a város elég nagy, így igazából mindennapra jutott “Tinkmara élmény” – ahogy mi hívtuk ott.

Felsorolni sem tudom, hogy a “kötelező” klasszikusok mellett mi mindent néztünk végig. Évek óta gyűjtögettem az oldaladról a kedvenc pontokat. Christopher és Gay Street sarka, a Stone Street, Minetta Street., Dumbo klasszikus fotó pontjai, a Manhattan hídról, ahol kukucskál az ESB, Dumbo reggeliző pontjai, a Brooklyn híd lábánál, a Pomander Walk a titkos faluval, melyet csak kintről tudtunk megkukucskálni, láthattam a Tom Fruin üvegmozaikos víztározóját, a Vasalóházat én is fotóztam a szemben lévő pad korlátja alól, imádtam a tér csodaszép óráját, Brooklyn híres apartmanjának ikonikus óráját, átsétáltunk a Manhattan hídon, és a kivágott rácsok közül fotóztuk a várost, végigmentünk a Central Park általad javasolt útvonalán, sétáltunk a Roosewelt Island általad is szeretett cseresznyefái alatt, a kínai negyed zegzugos utcáin, és persze sétáltunk a West Village, az East Village és a Greenwich Village csodaszép házai között, megkerestük Manhattan legkisebb magánterületét, ott volt a hangulatos Soho… Nem sorolom tovább…

Két élményt hadd emeljek ki. Az általam legjobban várt pillanat: a Stuyvesant Street sarkának általad is kedvelt háza. Csak álltam és nem hittem el, hogy ott vagyok. Annyira vágytam rá, hogy láthassam. Így most erről küldök képet! Megható volt, hogy eljutottam oda! Átöleltem a korlátot a sarkon mielőtt eljöttünk. És, ami a legnagyobb élmény volt, a Bryant Park nyár esti mozizása. Hát, ott potyogtak a könnyeim a boldogságtól! Benne volt minden, amit New York jelent.

Kihagyhatatlan és fantasztikus! Élmény volt készülni az útra, guglizni, tervezgetni, láncra fűznia pici utcácskákat, eltervezni, melyik nap, mely területet járjuk be. És élmény volt megélni minden pillanatot. Köszönöm a segítséget, mert Nélküled a sok-sok titkos apró utcácskába nem juthattam volna el.

Imádom, ahogy imádod New York-ot!

Csodálatos ez a város. Vannak fogalmak, amelyek csak itt nyernek igazi értelmet: szabadság, multikulti, tolerancia, elfogadás, demokrácia.
I Love New York

Tags: , , , , ,

Az Empire State Building ikonikus fényeit 1976-ban láthatta először a világ, s azóta is az épületet egyik legkedveltebb attrakciója.

A színek több mint 40 éves tradíciót követnek. Az Empire State Building alapszíne fehér (meleg, aranyba hajló). A nemzeti ünnepeknek, kiemelkedő napoknak, szervezeteknek, mozgalmaknak meghatározott színe van. Néhány példa: karácsony piros-zöld, Függetlenség Napja kék-piros, veteránok és nemzeti hősök tiszteletére kék, Pride Napon szivárvány, halloween estéjén kék és narancs, a mellrák elleni küzdelem hónapjának első napján rózsaszín, stb.
Valentin Napon azonban nem lüktet rajta a szív (😉 A szerelem hullámhosszán rajongóknak).

2012 óta energiatakarékos LED világításra váltott az épület és így 16 ezer színkombinációra képes. Az új technika bevezetése óta fényshow előadásokat is komponálnak a nagyobb ünnepekre. A zenét az iHeart rádión keresztül hallgathatjuk a fényjátékhoz. Az Empire State Building 2018 óta képes az Eiffel Toronyhoz hasonló “szikrázásra” is.

A fénykalendárt az ESB honlapján követhetjük és itt találunk híreket a készülőben levő eseményekről is.
🌐
https://www.esbnyc.com/about/tower-lights

Tags: , , , , , , ,

A 2019-ben átadott Vessel-t, New York City legújabb látványosságát a Hudson Yards területén, tegnap, meghatározatlan időre bezárták a harmadik öngyilkosság után.
Hétfőn egy körözés alatt álló texasi fiatalember ugrott le az építményről. Tavaly két hasonló tragédia történt.

“A magas építmények, hidak, kilátók mágnesként vonzzák a végletekig elkeseredett embertársainkat. Ha magasra építünk, ugrani fognak.” – írta az Architect’s Newspaper főszerkesztője.

A Vessel-en nincs extra magas öngyilkosság megelőző védőkorlát, a korlát az átlag felnőtt derekáig ér, könnyű felkapaszkodni.

A személyzet részt vett öngyilkosság prevenciós tréningen, de ez sajnos nem elegendő.
A tervezőknek és a fenntartó Hudson Yards-nak komoly fejtörés lesz a megoldás, mivel szoboralkotástól van szó. Olyan védekezést kell tervezni, ami nem teszi teljesen tönkre az építményt esztétikailag. “Az emberélet fontosabb, így addig is a bezárás mellett döntöttünk”. – nyilatkozta a Hudson Yards szóvivője.

Tags: , , , , , , ,

« Older entries