June 2014

You are currently browsing the monthly archive for June 2014.

2014. júnuisában 5. születésnapját ünnepli a High Line.

Általános tévedés, miszerint Manhattan nem más, mint barátságtalan, komor és szürke betonrengeteg, arctalan felhőkarcolók dzsungele. New York City az egyik legparkosítottabb, legzöldebb metropolis. A manhattanieknek valóban nagy szüksége van a friss levegőt, kikapcsolódást biztosító parkokra. A házak között megbúvó, gyakran csak tenyérnyi oázisok éppúgy kedveltek, mint a hatalmas Central Park vagy a Brooklyn Bridge Park.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manhattan parkjai közül a legkülönlegesebb, leginnovatívabb és minden kétséget kizáróan legtrendibb az Alsó-Manhattanban található, 1.6 km hosszú, lineáris, zöldfolyosó, a High Line.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az utcaszint magasságából, a durva, nehéz, acéllábakon álló magasvasút inkább hat lepusztult, lebontásra váró építménynek, mint a nagyváros rengetegében megbúvó oázisnak. Nem véletlen, hogy a 90-es években a Giuliani vezetés minden követ megmozgatott, hogy eltüntesse az acélmonstrum utolsó megmaradt szakaszát is. A polgármester tudatában volt, hogy Chelsea egyre több kiállítótermet, éttermet nyit és a galérialakások is egyre magasabb árért kelnek el. A High Line csak púp volt a városvezetés hátán.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tíz évvel a bontási tervek után, 2009 júniusában megnyílt New York City legújítóbb, legizgalmasabb parkja, a High Line. Az acéllábak már nem csupán gazzal benőtt, szemetes, használhatatlan sínpárokat tartanak a magasban, hanem egy föld feletti zöldfolyosó-parkot. A vágányok helyén sétányok, a megállók helyén kulturális és szórakozó csomópontok épültek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A High Line-on sétálni különleges élmény. 8 méter magasból rálátni Alsó-Manhattanra, a Hudson folyóra és a túlparton magasló New Jersey-re, kihagyhatatlan. Utunk régi téglaépületek és meglepő formájú, ultramodern épületek között vezet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A tíz manhattani utcablokkot jelzőlámpák nélkül végigsétálni szintén különleges élmény. Amennyiben pedig elfáradunk, a sétányok mentén modern stílusú, kényelmes fapadok, a második szakasz elején pedig hatalmas étterem-udvar és frissítő víztaposó várja a lehűlni vágyó parklátogatókat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A High Line jelenleg középső szakaszát napozóteraszként alakították ki. Széles faágyak állnak az út mentén, napfürdőzésre invitálva az ebédidőt itt töltő helybélieket és a turistákat. A kilátás szintén lenyűgöző. A távolban a Hudson folyón haladó hajók és Jersey partjai. A környék lakói a High Line ezen szakaszát szinte tengerpartként kezelik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA park kedvelt pontjai a panoráma kilátást nyújtó, üvegablakkal biztosított pihenőpontok. Ezekről a lelátókról nem mindennapi látvány tárul elénk. Rálátunk az Empire State Buildingre, miközben alattunk a forgalmas Tizedik Sugárút.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az 1934-ben átadott High Line-on tehervagonok szállítottak árut a környék raktár- és gyárépületeibe. A vonalat úgy alakították ki, hogy a vagonok egyenesen az épületeken keresztül haladjanak át. Az újjáépítéskor megtartották a régi koncepciót és ezeket, az épületekbe rejtett alagutakat különböző módon hasznosították. Az egyik ilyen állomáson étkező-udvar működik, a másik, művészeti alkotóműhelyként és galériakánt szolgál.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A High Line nemcsak építészeti látnivalókban, de természetiekben is gazdag. A parkosítás során törekedtek a változatos zöldövezet kialakítására. A használaton kívüli síneket több helyen meghagyták és beleálmodták az újonnan kialakított térbe. A vadonatúj szoboralkotások kiegészítve- az új és a régi -, sajátságos egyveleget alkot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A High Line megmentője és megálmodója két fiatalember volt. A 36 éves Joshua Hammond, szabadúszó író, a Nyugati 21. utcában lakott, nem messze a pusztuló High Line középső szakaszától. A 29 éves számítástechnikus Robert Hammond apartmanja a vasút déli végállomásánál, Greenwich Village volt. A két férfi egy, a High Line jövőjéről tartott vitafórumon találkozott 1999-ben.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Szerettem ezt az ósdi, csendben enyésző acélmonstrumot.-emlékezik vissza Robert. A közösségi hírlevélben olvastam, hogy sorsa vitafórum tárgyát képezi. Érdekelt, hogy milyen döntés születik. Joshua mellett kaptam ülőhelyet. Hamarosan kiderült, hogy mi vagyunk az egyetlenek, akik a High Line megmentésére szavaztunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Megkértük a High Line kezelőit, hogy engedjenek fel minket. A látvány lenyűgöző volt. Majd 2 km hosszú, térdig érő vadvirággal borított mesevilág fogadott minket. Ilyen csodáról álmodik minden manhattani apartman lakó. Megszületett a High Line park ötlete. Először azonban meg kellett győznünk Giuliani-t és a város vezetőségét, hogy tekintsenek el a lerombolási tervtől. 1999. őszén megszületett a High Line Baráti Társulat.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2001-ben azonban bekövetkezett a World Trade Center tragédiája és a High Line megmentői azt hitték, hogy ezzel mindennek vége, hisz az embereknek a park a legutolsó gondolata. Tévedtek. Az eltakarítási munkálatok után, a veszteségből eszmélő város minden erejével és idegszálával az újjáépítésre, a megújulásra, a jóra vágyott. A High Line terve újra középpontba került.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A sors is a Baráti Társulat pártját fogta. A High Line-tól függetlenül, Párizsban, a Bastille szomszédságában megnyílt a hasonló koncepciójú Prommenade Planteé, mely újabb lökést adott az ötletnek. Az pedig, hogy a Giuliani-t követő Bloomberg maga is a vasút megmentésének pártján állt, szinte a csodával volt határos.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A város hamarosan megegyezett a Baráti Társasággal, 112 millió dollárral hozzájárulva az új manhattani park 153 milliós költségvetéséhez. Az állami és a szövetségi kassza szintén bőkezően adakozott, így végül a Társaságnak már “csak” 19 milliót kellett előteremtenie. A park kialakítására kiírt pályázatra 36 országból 720 terv érkezett.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mire az első sínpárt 2006 őszén kiemelték, a High Line általános beszédtéma volt a Cityben. Az első szakasz 2009-es megnyitása óta pedig a turisták kedvelt célállomása. A High Line második szakasza 2012 nyílt meg, míg az utolsó szakasz átadására a tervek szerint 2014 őszén kerül sor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az utolsó vagon 1980-ban haladt át a High Line-on és fagyasztott pulykát szállított. 34 év telt el azóta és a vasútvonal népszerűbb, mint valaha. A High Line-on sétálva szinte érezzük a város lüktetését. Felülemelkedve ugyan, mégis tökéletesen egységben a City soha nem nyugvó forgatagával.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Képek: a blog írójának tulajdona
Felhasznált irodalom: National Geographic

Tags: , , ,

A cikkben szereplő árak 2017. március 19-én lépnek életbe.

Az első részben a New York-i metró szerkezetéről, a vonalakról, az állomások felépítéséről volt szó, valamint néhány érdekesség is szóba került, sok-sok képpel fűszerezve. A második rész olyan praktikus tanácsokra koncentrál – remélhetően szórakoztató formában -, mint a jegyváltás és a New York-i metróillem és viselkedés.

DSC01303

Turistaként és helybéli lakosként egyaránt, a manhattani lét alapfeltétele a hatékony közlekedés. A gyors és viszonylag olcsó metró és buszjáratok New York valamennyi kerületét behálózzák. A New York-i metró naponta több mint 5 millió utast szállít, így egyértelmű, hogy nem csupán írott, de íratlan szabályok is segítik a metropolis állandó és átmeneti lakóinak hétköznapjait. Helybéliek számára kötelező. turisták számára ismeretük ajánlott, mert megkönnyíti a beilleszkedést és zökkenőmentesebbé teszi a zsúfolt, látnivalókkal teli programot.

DSC01295

Utazás előtt érdemes tanulmányozni a metrótérképet, útvonalakat tervezni. Amennyiben munkából vagy tanulmányokból kifolyólag hosszabb ideig tartózkodunk New Yorkban, New York-ivá kell válni. Az első munkanap előtt feltétlen gyakoroljunk, végezzünk teszt utazást. A reggeli csúcsidőben nem álldogálhatunk elveszett gyermekként a metróállomás közepén, térképpel a kezünkben. A tesztidőre bőven számoljunk rá, annak ellenére is, hogy munkanapokon a szerelvények sűrűbben közlekednek.

IMG_5302

A felkészülés vonatkozik a jegyvásárlásra és használatra is. A New York-i Közlekedési Vállalat, az MTA honlapján érdemes ellenőrizi az árakat Az új árrendszer 2017. március 19-én került bevezetésre. A New York-i metrót az úgynevezett MetroCard-dal vehetjük igénybe, melyet a metróállomások információs ablakánál, illetve a jegyváltó automatákból vásárolhatunk. Valamennyiünk számára jó hír, hogy megszűnt a kétféle metrókártya. Az új kártya egyszerre alkalmas pénz és idő értékű feltöltésre, vagyis ugyanarra a kártyára pay-per-ride (menetenként) és unlimited (korlátlan) utazást is fizethetünk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a 7, illetve 30 napos korlátlan kártyánkra tölthetünk fel dollár összeget is, amikor úgy érezzük, hogy kiszaladunk az időből, de már nem akarunk teljes hetet, vagy hónapot vásárolni. A lehetőség fordítva is működik. A pay-per-ride kártyánkat bármikor átválthatjuk hetes, vagy hónapos, korlátlan kártyára. A fennmaradó dollárokat a jegy elraktározza számunkra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A menetjegy alapára a metróra és a helyi járatú autóbuszra jelenleg $2.75. Ennyit von le a rendszer a kártyáról minden egyes utazás során. A pay-per-ride kártyát a metrón kívül a buszokon is használhatjuk. Minden kártyára töltött 5 dollár után 5% bónuszt kapunk. A New York-i metrón az átszállásokért nem kell fizetni és az ellentétes irányba is ingyen utazhatunk. Ez alól azok a megállók kivételek, ahol a szemközti peronra jutáshoz el kell hagynunk az állomás területét.

DSC01304

A hetijegy $32, míg a havijegy $121-ba kerül. A single-ride-ticket, azaz az egy útra szóló jegy természetesen továbbra is létezik. Ennek költsége $3. Ezzel a jegytípussal is korlátlanul átszállhatunk – a metróállomás elhagyása nélkül -, viszont nem érvényes a buszokra és a vásárlástól számított 2 órán belül fel kell használni.

Az MTA minden újonnan vásárolt jegyért $1-t számít fel, mely a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jegyre szánt teljes összegből $1 jegyvásárlási költség lesz. Az új rendszer azonban lehetővé teszi, hogy ugyanazt a jegyet többféle funkcióban, hosszú ideig használhassuk. Az elrongálódott, lejárt jegyet az információs ablaknál térítés nélkül kicserélik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Velem is megesett már, hogy a manhattani nyári melegben a zsebemben tartott MetroCard kissé leamortizálódott, így a leolvasó állandó hibát jelzett. Az információs ablaknál készségesen átmentették a fennmaradó dollárösszeget egy új kártyára.

IMG_5688[1] IMG_5689[1]

Az információs és jegyváltó ablakok a forgalmas csomópontokon 24 órás nyitva tartással működnek, azonban a kisebb állomásokon csak jegyváltó automaták működnek. Ezeknek két típusa létezik. A bankkártyás, illetve a bankkártyát és készpénzt is elfogadó gép. Az utóbbiból van a több, viszont a turista forgalom miatt ezeknél mindig hosszabb sor áll. A jegyváltó automaták használata egyszerű, érintőképernyős.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jegyváltó automatákon kívül jegyleolvasó gép is működik az állomásokon. A jegy lehúzásával az utazás megkezdése előtt ellenőrizhetjük metrókártyánk egyenlegét és lejárati idejét. A leolvasók az információs ablaka ágyazva találhatóak. Nagyobb állomásokon különálló leolvasó automaták is vannak, amilyen a képen látható.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A New York-i metrón nincsenek ellenőrök. Az állomásokat úgy alakították ki, hogy a bliccelésre nagyon kicsi az esély. A forgókaron a metrókártya lehúzása után juthatunk keresztül. A leolvasó használata eleinte trükkös lehet. Rá kell érezni az ízére, ritmusára. A kártyát – a képen látható módon – közepes tempóban kell végighúzni a leolvasó egységen. Miután a kijelzőn megjelenik a kártyánkon fennmaradó összeg, áthaladhatunk a forgóajtón. A táskánkat érdemes magunk előtt tartani és megemelni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amennyiben nagyobb csomaggal utazunk, használjuk a vészkijáratot, illetve a mellette felállított jegyleolvasót, hogy elkerüljük a képen látható kellemetlenséget. A vészkijárat ajtaján a riasztó meg fog szólalni, de erre a személyzeten kívül senki sem figyel, mivel állandóan használatban van. 2015. január 1-én az MTA kilenc év után, a rengeteg panasz hatására, leszereli a riszatókat. A hangjelzés a bliccelések kivédésére amúgy sem volt alkalmas, csak az amúgy is stresszes utazást nehezítette meg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A metróállomás területét ugyanezen a forgókar rendszeren keresztül hagyhatjuk el. A bejövő forgalommal szemben közlekedni külön gyakorlást igényel. Ne legyünk durván tolakodók, de túlzottan udvariaskodni sem kell. Mozogjunk határozottan! 

Az utazás megkezdésekor a jegy legyen a kezünk ügyében. Amennyiben mégsem találjuk, lépjünk ki oldalra és ott folytassuk a keresést. A manhattaniak haladni akarnak és ha lehet, gyorsan. Amennyiben a gép már másodszor jelzi ki, hogy nincs elegendő pénz a kártyánkon, vagy olvashatatlan, ne tartsuk fel a forgalmat. Kérjük az alkalmazott segítségét.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amennyiben realizáljuk, hogy rossz vonalra, vagy irányba haladó szerelvényre szálltunk, ne pánikoljunk, viszont a legelső megállónál szálljunk le. Az expressz járatok miatt ez különösen fontos, ha nem akarunk a külső városrészekbe kavarodni. Visszajutni a városba, ha esetleg leáll a metróforgalom, akár órákba is telhet. Az esetek zömében az ellentétes peronra az állomás elhagyása nélkül át lehet jutni. Amennyiben rossz lejáratot választottunk, sem kell búcsút mondani a $2.75-nek. Jelezzük a jegyárusító pultnál, hogy elvétettük a bejáratot. Az alkalmazott ekkor elkéri a jegyünket és leellenőrzi a bejelentkezés időpontját, illetve a leolvasó számát. Amennyiben ezek megegyeznek, készségesen beenged minket, újabb jegylehúzás nélkül. Velem többször előfordult már. Még egyszer sem utasítottak el.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Utastársainkat szintén bátran megkérdezhetjük, ha útbaigazításra szorulunk. A manhattaniak segítőkészek, szívesen segítenek, de ne bátortalanodjunk el, ha ők sem tudják a választ. Ez szintén előfordul.

A New York-i metró használata során legyünk határozottak, óvatosak és elővigyázatosak! Ugyan a bűncselekmények száma az elmúlt években drasztikusan csökkent, azért az ördög nem alszik. A táskát tartsuk magunk előtt és ügyeljünk a zsebeinkre. Amennyiben az elénk vágó – az általunk kinézett helyet elcsenő – utas úgy néz ki, mint akinek semmi vesztenivalója nincs, hagyjuk, valószínűleg tényleg nincs mit vesztenie. Idős utasoknak adjuk át a helyet, viszont a kismamáknak illik szólni, ha le szeretnének ülni. A New York-iak, a félreértések és sértések elkerülése végett, kérdéses szituációban – különösen a téli időszakban, amikor minden manhattani nő 7 hónapos terhesnek néz ki -, inkább nem adják át a helyet. Túlsúlyos hölgynek azzal átadni a helyet, hogy gratulálunk a babához, kellemetlen mindkét félnek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Végezetül, álljon itt néhány tanács egy manhattani tősgyökeres ismerősömtől. Helybélieknek és turistáknak egyaránt megszívlelendő kérések és tanácsok.

“Kérünk, ne hangoskodj! Ez különösen vonatkozik a reggeli csúcsidőre. A legtöbben ilyenkor még csak az első kávénkat szürcsölgetjük félálomban. A telefonáló, a metró zaját túlkiabáló utasoknak gyilkos pillantásokat küldünk. Inkább nézd át az e-mailjeidet, Twitter, Facebook oldalad új bejegyzéseit, hallgass zenét, de a hangerőre ügyelj. Amennyiben muszáj egyeztetned valakivel, küldj sms-t, a zajban úgyis csak félreértenétek egymást.

IMG_5666[1]

No spooning allowed! Mi, New Yorker-ek, kifejezetten kényesek vagyunk az auránkra. A kanálpozíció a tömegközlekedési eszközökön megengedhetetlen. Ugyanez vonatkozik a szemkontaktusra is. Soha senkit nem bámulunk meg. A metróra vigyél magaddal olvasnivalót, hogy elkerüld a kísértést.

Ügyelj arra, hogy a legkevesebb helyet foglald el. Amennyiben olyan szerencsés vagy, hogy ülőhelyhez jutottál, engedd, hogy melléd üljenek. Táskának, újságnak, lábnak semmi keresnivalója az üres széken. Amennyiben straphanger vagyis állóutas vagy, vedd le a hátizsákod, túlméretezett táskád. A kapaszkodásra szintén érvényes: ne tekeredj fel a rúdra. Engedj helyet a többi kapaszkodónak is.

IMG_5675[1]

Csak nagy ritkán és csakis végső esetben eszünk a metrón. Ennek talán az a magyarázata az, hogy a New York-i metró a legutolsó hely, ahol jó ízlésű ember, jó ízléssel falatozna. A metró egyszerűen mocskos és büdös. A pisiszaggal keveredett McDonald’s nem tartozik a kedvenceink közé. Amennyiben nincs más választásunk – közbiztonsági okokból -, a müzliszelet megengedett, a kínai kaja és a milánói makaróni nem. Ami neked friss, finom tojássaláta, az a többi utasnak szellentés, abból meg van elég a te tojássalátád nélkül is.

IMG_5387

A turista akármit is kérdez, a 42. utca környékére irányítjuk. A cél: a Times Square környékére terelni és ott is tartani őket.

Amennyiben klausztrofóbiás és szédülős vagy, próbáld meg nem elhányni magad a reggeli csúcsforgalomban! A kínai kajától bűzlő szerelvénynél csak a hányás szaga rosszabb. Ha mégis megteszed, 200 ember fog utálni és mesélni rólad a munkahelyén.

IMG_5663[1]

A tisztálkodást hagyd otthonra! Ne a metrón vágj körmöt, szedj szemöldököt, használj fogselymet és lehetőleg ne itt cserélj tisztasági betétet se. Láttunk már ilyet is.

Az üres szerelvény mindig nyomós okból üres. Ne dőlj be!

Ha hirtelen magadhoz nyúlnál vagy ellenállhatatlan ösztönzést érzel arra, hogy magamutogass, ismételgesd magadban: A New York-i metrón vagyok, itt semmi szexi nincs!

Ha mindenképp szunyókálni akarsz, tanuld meg az előrebukó fej metódust. A manhattaniak nem különösebben szeretik a vállukra fészkelő, erősen nyáladzó utastársakat.

Kellemes, biztonságos utazást kívánunk New York City metróhálózatán!”

Képek: a blog írójának tulajdona
Felhasznált irodalom: MTA

Tags: , , ,

Az 1970-es évek óta Brooklyn legdivatosabb környéke a DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass), a Manhattan híd felüljárója alatt található terület. A DUMBO a Manhattan híd és a Brooklyn híd közötti, illetve a Manhattan hídtól keletre, a Vinegar Hill-ig terjedő, New York-i léptékkel mérve, kis méretű kerület.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az 1800-as évek végén ez a kerület még Fulton Landing néven szerepelt a térképeken. Nevét a Fulton kikötőről és kompról kapta, mely a Brooklyn híd átadása előtt kötötte össze Brooklynt Manhattannal. A környék elsődlegesen ipari negyed volt, raktárépületekkel és gyárakkal. A legismertebb, a Brillo súrolószivacs gyár és a Washington Street-en található Robert Gair épület, ahol az első kartonpapírt gyártották. Ez az épület adott otthont 2016-ig az Etsy székházának.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az 1970-es évek végére a negyed elvesztette ipari jellegét. Az elhagyott gyár- és raktárépületek viszont tökéletesen megfeleltek az alkotóművészeknek és kiállítóterem tulajdonosoknak, akik állandóan tágas, napsütéses, tetőtéri lakásokra vadászmónak, viszonylag alacsony áron. A környék hihetetlen gyorsasággal vált népszerű művésznegyeddé.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A DUMBO elnevezés 1978-ban szivárgott a köztudatba. A művésztelep lakói úgy gondolták, hogy a bugyuta névválasztás elijeszti a városfejlesztőket. Tévedtek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A 20. század elejére, a manhattani lakásárak emelkedésével, a DUMBO bérleti díjai is egyre magasabbak lettek. Mára ez a kicsi, csupán 25 háztömbnyi kerület, ikonikus látnivalóinak, gazdag programválasztékának, pezsgő életritmusának köszönhetően, nemcsak az ingatlanközvetítők, de a turisták kedvenc célállomása is lett.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A DUMBO-t legkönnyebben az NYCS F jelzésű metróval lehet megközelíteni. A York Street állomáson kiszállva máris a Manhattan híd felüljárója alatt találjuk magunkat. A metróállomásról kilépve művészi színvonalú graffiti alkotásokba botlunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Jay Street-ről, rövid sétával, a Water Street-re jutunk, ahol a Manhattan híd felüljárójának pillérei találhatóak. A masszív kő boltív alatt állva, szinte csontig hat a felüljárón dübörgő metró zaja. A hangzavar fülsiketítő és egyszerre karizmatikus. Talpunk alatt az évszázados gránitkő burkolat és a Jay Street-i vasút sinei emlékeztetnek arra, hogy ez a környék egykor tehervagonokat fogadott és gyárak százait látta el alapanyaggal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Water Street-en tovább sétálva, elénk tárul az ikonikus látvány. Képeken ugyan ezerszer láttuk már, személyesen mégis egészen más. A Brooklyn híd, a Manhattan híd, az East River, a túlparton Manhattan sziluettje-mind egy képen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A DUMBO eredeti központja a Fulton kikötő volt, mely 1642-ben indította meg a hajóforgalmat Manhattan és Brooklyn között. A mólón, a lakatokon kívül, szánjunk egy percet a korlátba nyomtatott Walt Whitman idézetnek is.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gótikus boltíveivel, impozáns huzalozásával, a Brooklyn híd, az 1883-as avatás idején, a világ leghosszabb függőhidja volt. Messze megelőzve korát, igazi mérnöki csodának számított. Szomszédját, a Manhattan hidat 1909-ben avatták, miután a kerületek közötti forgalom egyre csak növekedett.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A DUMBO központi látványosságának mára már nem a Fulton Kikötő, hanem a 34 hektáros Brooklyn Bridge Park (Brooklyn Híd Park) számít. A Park építése 2008-ban kezdődött és a mai napig tart. A Park hat, használaton kívüli mólót használ fel különböző tematika szerint. A Pier 1 (1-es móló) a Fulton Kompállomás közvetlen szomszédságában található és 2010 márciusában nyílt. A Pier 1-en található az East River Ferry (East River Komp) kikötője és innen indulnak a New York Water Taxi (New York Vízi Taxi) hajói is.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ugyanitt található a Granite Prospect (Gránit Kilátó) is, mely a turisták kedvenc úti célja. A padokon, köveken ülve, csodálatos látvány tárul elénk. Ide térjünk vissza naplemente után is, amikor felgyúlnak a metropolis esti fényei.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Fulton Ferry közvetlen közelében található a Jane’s Carousel (Jane Körhintája). Az antik körhintát a Philadelphia Toboggan Company gyártotta 1922-ben és a Walentas házaspár, Jane és David újította fel és ajándékozta a parknak. A klasszikus, 3 soros körhinta, 48 faragott lóval és 2 hintóval várja a látogatókat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A DUMBO területén található Brooklyn legdrágább apartmanja is, az 1914-ben épült 1 Water Street épületében, az világhírű óratoronnyal.

A DUMBO legtöbbet fotózott pontja, a Washington Street, a Front és Water Street között található, melyet a Volt egyszer egy Amerika című film plakátján is láthatunk. A helyszínt, a macskaköves Washington Street, a Manhattan híd és a híd alatt kukucskáló Empire State Building teszi ikonikussá.

 

Tags: , , , , , , ,

A Manhattantól 42 km-re található, New Jersey állambéli New Brunswick, az amerikai magyar diaszpóra egyik jelentős központja adott otthont a 39. Magyar Fesztiválnak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A város a 20. század fordulóján vált népszerűvé a magyar bevándorlók körében. Vonzereje a Johnson & Johnson cég új New Brunswick-i gyáregységében rejlett. Az 1930-as népszámlálás idején minden harmadik lakos magyar volt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A bevándorlás második hulláma az 1956-os forradalom után kezdődött. Azóta sok család elköltözött a környékről, de a magyar hatás továbbra is minden ízében átjárja a várost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A magyar vonatkozású intézmények közül a legjelentősebbek – a teljesség igénye nélkül -, az Aprókfalva Mindennapos Magyar Óvoda, a Széchenyi Magyar Iskola és Óvoda, az Amerikai Magyar Alapítvány, a Magyar Öregdiák Szövetség, a Magyar Civil Közösség, a Csűrdöngölő Néptánc Csoport, a Teleki Pál Cserkész Csapat és a magyar nyelvű helyi rádió. A városban képviselteti magát a magyar református, evangélikus, lutheránus és katolikus egyház, utca és park viseli Kossuth Lajos és Mindszenty József nevét.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Magyar Fesztiválra minden év június első szombatján kerül sor. Az egész napos programsorozat szervezője a Magyar Civil Közösség, az Amerikai Magyar Alapítvány támogatásával.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az Alapítvány 1955-ben jött létre azzal a céllal, hogy megőrizze az Amerikában élő magyarság történelmi és kulturális emlékeit. Ennek a nemes célkitűzésnek a keretében jött létre a Magyar Örökség Központ is, mely egyedülálló az Egyesült Államokban, mind formátumában, mind terjedelmében. Az Örökség Központ és Múzeum az itt élő magyarok támogatásával, tárgyi és szellemi felajánlásaik segítségével  hozta létre látványos és gazdag történelmi és népművészeti kiállítását.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A könyvtárban gazdag magyar nyelvű irodalom áll a rendelkezésre. A falakon a magyar kultúra kiemelkedő egyéniségeinek arcképei, alkotásaik másolatai, a magyar történelem jeles eseményeinek leírása, képi illusztrálása található. A kiállítótermekben a magyar népművészeti stílusok vidékek szerinti képes bemutatása mellett berendezési tárgyakat, használati eszközöket is találhatunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A múzeum nagytermében a magyar királyi korona másolata, valamint a Zsolnay Gyár alkotásai várják a látogatókat. Tulipános láda, teljes stafírung, gulyás, juhász és pásztor ruha, szőttesek és tisztaszoba teljes berendezéssel. Valamennyi kézzel fogható emlék és kapocs az itt élő és felnövekvő, a magyar gyökereket és hagyományokat ápoló családok és gyermekeik számára.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Magyar Fesztivál helyszíne a Somerset Street és környéke. A fesztivál főutcája mentén felállított sátrakban magyar kereskedők, iparművészek portékáit vásárolhatjuk meg és természetesen nem is lenne igazi magyar lelkületű összejövetel, ha nem lenne hatalmas választék jóféle ételből, italból.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A környék magyar asszonyai már napokkal az esemény előtt összegyűlnek. Hatalmas kondérokban főzik a töltött káposztát, melyet elvitelre, nagyobb mennyiségben is lehet vásárolni. Készülnek a kézzel húzott réteslap és töpörtyűs pogácsa hegyek. Ezekből fogy a legtöbb. A fesztivál ideje alatt pecsenyesütők és lángos standok is várják a résztvevőket.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A hagyományos kultúrára éhes látogatókat néptánc, népviseleti és népművészeti bemutatók szórakoztatják. Ebben az évben Magyarországról a Hencida Néptáncegyüttes kapott meghívást. A fiatalok június 4-én, a Times Square-en tartottak villámcsődületet. Beszámolómat a Magyar Flashmobról itt olvashatjátok. A Délibáb Néptánc Együttes New Yorkból, a Tisza Együttes Washington, D.C.-ből érkezett.

A New York-i Magyar Könyvesbolt szintén képviseltette magát. A könyvesboltról itt olvashattok bővebben.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minden korosztály és érdeklődési kör találhatott számára megfelelő elfoglaltságot. A gyermekeket játszóházzal várták a szervezők, a hívők magyar Szentmisén vehettek részt, a fiataloknak pedig estére diszkót szerveztek. A programsorozat holdfény koncerttel zárult az Életfa, a Fényes banda és a Hencida együttesek közreműködésével.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jegyezzétek fel a kalendáriumba: 2015. június 6. Jövőre 40. évfordulóját ünnepli a New Brunswick-i Magyar Fesztivál.

Tags: , ,

2014. június 4-én este, a Hencida Néptáncegyüttes berkein belül működő Steps For Culture elnevezésű, táncosokból és muzsikusokból álló csoport flashmobot hirdetett a Times Square-en, a New Yorkban élő magyarok közreműködésével. A villámcsődület célja a magyar diaszpóra megszólítása, aktivizálása zene és tánc által volt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Steps For Culture csoport azzal a kifejezett és különleges céllal jött létre, hogy a határokon kívül élő magyarokhoz szóljon. A közösségben olyan profik, amatőrök, hivatásos és önkéntes tagok vesznek részt, akik számára a magyarság összetartása missziós feladat. A cél: a tánc és a zene segítségével kulturális lökést adni a határon túl élő magyar közösségeknek, erősíteni az anyaország és a diaszpóra közötti kapcsolatot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A villámcsődület további helyszínei: Sao Paolo, Buenos Aires, San Francisco, Perth, Sydney, Zágráb, Innsbruck, Montreal, Sarasota, Budapest, Várpalota és Brisbane. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA Times Square-en rengeteg lelkes magyar gyűlt össze – fiatal és idősebb egyaránt -, hogy vidám zenével és tánccal, meglepetésszerűen uralomba vegye a 44. utca és Hetedik Sugárút környékét. A flashmob sikeresnek bizonyult. A magyarokon kívül több amerikai nézelődő is bekapcsolódott a táncba, a Times Square Mickey egere tátott szájjal hallgatta a hegedűslány szólóját és a japán turisták is inkább a magyar flashmobot fényképezték, mint a járkáló Szabadság-szobrot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az összejövetel szervezői meghatottan köszönték meg a résztvevőknek az érdeklődést, valamint azt, hogy jelenlétükkel különlegessé tették ezt az alkalmat. Bizonyították, hogy a határon kívüli magyarság összetartására számítani lehet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A csoport hosszú, fárasztó utazás után, május 29-n érkezett New Yorkba. Az eltelt egy hét alatt előadást tartottak a Magyar Házban, tánctanulásra hívták a manhattani magyar gyerekeket, valamint közös fellépésen vettek részt a Csűrdöngölő, a Délibáb táncegyüttessel, valamint a Fényes zenekarral. A fiatalokat a 82. utcai Magyar Református Gyülekezet tagjai fogadták otthonukba. A csoport, hálája jeléül, zenés-táncos előadást tartott a gyülekezetnek. Párhuzamosan a 69. utcai Magyar Református Gyülekezet gyermekeinek játszóházat szerveztek. Erre a hétvégére, a manhattani magyarok kedvence, a Lángos Truck is hivatalos volt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A magyar kultúra követeit a Magyar Konzulátuson is fogadták. A turné a szombaton megrendezésre kerülő, 39. Magyar Fesztiválon való fellépéssel ér véget. Szeretettel várnak minden környékbeli magyart a New Jersey-ben található New Brunswickba. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Köszönjük Steps For Culture! Feledhetetlen élmény volt. Találkozunk New Brunswickban.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tags: , , ,