A Macy’s Nagyáruház Hálaadás Napi Parádéja vezeti be New Yorkban az úgynevezett Holiday Season-t, az Ünnepi Időszakot. Hálaadás, Black Friday (Fekete Péntek), Yule, Hanukkah, Kwanzaa, Karácsony és Újév, valamennyi nevezetes nap ennek az ünnepkörnek a része.
A Macy’s Hálaadás Napi Parádéja 88. születésnapját ünnepelte ebben az évben. A tradíció egészen a 20-as évek elejéig nyúlik vissza, pontosan 1924-ig, amikor az első – akkor még nem hivatalos -, mulatság zajlott.
A New York-i Macy’s áruház dolgozói még valamennyien első generációs bevándorlók voltak, akik Hálaadáskor nagystílűen akarták megünnepelni szerencséjüket, új életük kezdetét az Új Világban.
Első alkalommal a felvonulás a Harlemből, a 145. utcai Macy’s elől indult és haladt a 34. utcában található Macy’s Nagyáruház elé. A dolgozók és a fogadott mulattatók jelmezes kavalkádját a Central Park állatkertjéből kölcsönzött állatok, kisebb-nagyobb léggömbök és fúvószenekarok tették vidámabbá.
Az első parádé végét, s azóta is minden egyes alkalommal, a Mikulás bevonulása jelezi. Az elsöprő sikert látva, a Macy’s vezetősége úgy döntött, hogy minden egyes évben megrendezik az ünnepséget. 1927-ben hivatalosan is tradíció született, melyet azóta Emmy díjjal is jutalmaztak, elismerve a parádét, mint magas színvonalú, szórakoztató produkciót.
1927-ben az élő állatokat hatalmas lufi figurákkal helyettesítették, melyeket eleinte levegővel, majd héliummal töltöttek meg. Az első években, a felvonulás végeztével a hatalmas lufikat szélnek eresztették, így azok pár napig még New York felett lebegtek. A Macy’s belevarrta a címet és ajándékutalvánnyal jutalmazta azokat, akik megtalálták az égből pottyant léggömböket.
A II. Világháború, mint sok minden más közösségi eseménynek, a Hálaadás napi parádénak is átmeneti szünetet hozott, nem csupán közbiztonsági okokból. A hélium, valamint a léggömb gumi hiánycikknek számított.
1945. Hálaadás napján a tradíció újra életre kelt. Hatalmas parádéval ünnepelték meg a háború végét, a vidámság és a felhőtlen ünneplés visszatértét is. 1945 óta a parádé útvonala nem változott, csupán a biztonsági intézkedések változtak, melyek a léggömbök és lebegő figurák okozta baleseteket hivatott megakadályozni.
A parádé legnagyobb attrakciói a jól ismert rajz és reklám figurák lufióriás másolatai. A legismertebbek közül az első csatlakozó 1934-ben Mickey Mouse volt, mellyel kezdetét vette a Macy’s és a Walt Disney stúdió együttműködése. A legkedveltebbek: Popeye, Superman, Donald Kacsa, Maci Laci, Garfield, Breki, Pókember, Babar, Tapsi Hapsi, Rózsaszín Párduc.
Az évek során az álladó tagok mellett vagy helyett az adott évben divatos figurák is helyet kapnak. A számítógépes játékok elterjedésével megjelent Sonic és Mario, a rajzfilmfigurákhoz pedig napjaink hírességei csatlakoztak: Spongya Bob, Shrek, Kung Fu Panda, Charlie Brown, Stewie a Family Guy-ból és persze az Ázsiából érkezett kedvencek sem maradhattak ki. Pokémon, Pikachu és Hello Kitty is a parádé vidám színfoltjaivá váltak.
A Hálaadás napi parádé két portmanteau-val, vagyis szóösszerántással is megajándékozta az amerikai angol nyelvet. A falloon a float és a balloon szavak kereszteződéséből létrehozott szó, melyet a föld felett sikló léggömbökre alkalmaznak, míg a balloonicle a balloon és a vehicle szavak összevonásával jött létre.
A ballonicle kifejezés azokra a léggömbökre vonatkozik, melyek motorral ellátott járművekre épülnek. Ezekhez nincs szükség léggömbtartókra, a vezető a léggömb alatt található járműben ül. Az első falloon-t 1969-ben láthatta a közönség, s a mai napig ez a hatalmas Hálaadás napi pulyka indítja a felvonulást. A falloon-ok a Lincoln Alagúton keresztül érkeznek Manhattanba, még a parádé előtti este.
A léggömbök mellett táncos, zenés produkciók is részt vesznek a parádén. Középiskolák cheerleader csapatai, fúvószenekarok, táncos produkciók tarkítják a lufik felvonulását. Rajtuk kívül minden évben neves fellépői is vannak az ünnepségnek. Énekesek, színészek és egyéb hírességek teszik a parádét még vonzóbbá. Ők a Macy’s Nagyáruház előtt felállított színpadon szerepelnek, majd valamennyien egy-egy fallon-on foglalják el a helyüket és onnan köszöntik a parádé útvonala mellett álló népes közönséget.
A jó helyekért meg kell küzdeni. Nemcsak New Yorkból, de az ország másik feléből is sokan érkeznek a neves eseményre. Sokak számára ez egyetlen alkalom az életben, melyet nem lehet kihagyni. A felvonulás útvonalát a rendőrség kora reggel lezárja. Az utak két oldalán kordon mögött gyülekezik a lelkes nézősereg. Ebben az évben több mint egy millió nézője volt a felvonulásnak. Az NBC televízió közvetítésébe pedig több mint 50 millióan kapcsolódtak be.
Aki úgy dönt, részt vesz a parádén, mindig készüljön elemózsiával, innivalóval és rengeteg meleg ruhával. Manhattanban csípős, hideg a november. Aki teheti, ülőalkalmatosságot is hozzon magával, különösen, ha gyerekek is vannak a társaságában. A felvonulás 9 órakor indul a Central Park West-ről és általában 3 órás, így az, hogy mennyit kell várakoznunk a léggömbökre, attól függ, hol találunk megfelelő helyet.
Akit inkább a kulisszák mögött zajló események érdeklik jobban, az vegyen részt a léggömbök felfújásának ceremóniáján, mely egy nappal a parádé előtt zajlik a 77. és 81. utca között, a Central Park West és Columbus Avenue által határolt területen. A helyszínre délután 5 óra után érdemes érkezni. Ilyenkor már kezdenek a léggömbök alakot ölteni.
A Macy’s Hálaadás napi parádéja, valódi parádé. Vidámság és felhőtlen szórakozás. Rengeteg vidám ember, kicsik és nagyon, fiatalok és idősebbek. Mindenhonnan ‘boldog Hálaadást’, ‘kellemes ünnepeket’ kiáltások hallatszanak. A hangulat emelkedett és valóban tökéletes bevezetése az ünnepi időszaknak, mert ne feledjük, amint elhalnak a parádé utolsó hangjai, megkondulnak a karácsonyi harangok.
Hálás köszönet a New York-i rendőrség kötelékében szolgáló sógoromnak, aki által ismét VIP helyről vehettem részt az eseményen és készíthettem a képeket.
Képek: a blog írójának tulajdona
Tags: Christmas, Hálaadás, Hálaadás napi parádé, Manhattan, New York City