Manhattan Little Italy (Kis Olaszország) negyede elsősorban klasszikus olasz éttermeiről, tökéletes kapucsínójáról és hamisítatlan mediterrán hangulatáról nevezetes. Az utóbbi években a turisták és a gasztronómia szerelemesein kívül a street art (utcafestészet) művelőinek és kedvelőinek elsődleges célpontjává nőtte ki magát, köszönhetően a L.I.S.A. (Little Italy Street Art) projektnek. A L.I.S.A. projekt a stílusok széles skáláján mozogva hozta létre New York City egyetlen freskó kerületét.
A L.I.S.A. projekt a New York Comedy Festivalnak köszönheti a létrejöttét. Wayne Rada, producerként, a Fesztivál alapításának évfordulójára neves grafikusokat, a street art nagyágyúit szerződtette, azzal az elgondolással, hogy a rangos alkalomra ütős falfestményekkel köszöntsék a résztvevőket.
„Mindez 2012. októberében kezdődött. – emlékezik Wayne Rada, a L.I.S.A. alapítója és művészeti vezetője. – A város már a Sandy hurrikánra készülődött. A falfestményre 9 óránk maradt, mielőtt Sandy brutálisan lecsapott a városra. A hurrikán hatalmas pusztítást hagyott hátra. Mikor visszaállt az áramszolgáltatás, az éttermek és kávéházak tulajdonosai visszatértek rothadó ételtől bűzlő üzleteikbe, hogy felmérjék a károkat. Meglepve tapasztalták, hogy a katasztrófa turizmus fényképészei a Fesztivál festményét, a Temper Tot-ot (Dühös Gyerek) fotózzák.
Az idős, babonás lakók eleinte ferde szemmel néztek a csúnyácska, méregtől tomboló kis srácra. Sokan állították, hogy a festmény, rendetlen, széltől szaggatott ruhája egyenesen vonzotta a hurrikánt Little Italy-ba. Az ellentábor hamar lecsendesedett, miután néhány hónap leforgása alatt a festmény 2 millió Instagram megosztást kapott és a turisták özönleni kezdtek.
A megnövekedett forgalom segített a Sandy által megtépázott éttermek és kávézók forgalmának visszaállításában. Az elkövetkező hónapokban újabb és újabb festmény került a falakra.
Eleinte volt vita, kiabálás, de végül beigazolódott, hogy a város, a turisták, a művészvilág szereti a munkáinkat. Felfigyelt ránk a sajtó, a TV és hivatalosan is létrejött a Little Italy Street Art program.”
A közismertség meghozta az áhított lehetőséget, Tristan Eaton, világhírű, Los Angeles-i festő és játék tervező személyében.
Az első közös alkotás, az Audrey Hepburn portré, azonnal belopta magát a rajongók szívébe. Az alkotás tökéletes példa a vegyes technika alkalmazására. A festmény létrehozása során az alkotó a klasszikus ecset mellett, stencilezett és használta a graffitik készítése során kedvelt festékszórót is. A festmény az erős kontrasztokra épít. A fekete-fehér alap a vörös téglákon, illetve az arcot övező, harsány minták a figyelemfelkeltést célozták meg. Audrey festményét a Caffé Roma kávéház mellett, a Mulberry és Broome sarkán találhatjuk.
A Liberty nevet viselő, második Eaton festmény még az előzőnél is monumentálisabb. A Szabadság-szobor ihlette alkotás a Cha Cha’s Cafe és Bar falán, a Mulberry Streeten található. A Liberty több, mint a Statue of Liberty falfestmény változata. A történethez hozzátartozik, hogy az első vázlatot az alkotó jelenléte nélkül mutatták meg a kávézó falán osztozó templom vezetőségének, akik azonnal elutasították, mivel a tervek erősen sátánista hatást keltettek. Eaton jelenlétében, az újra bemutatásra került tervek ellenszavazat nélkül elfogadásra kerültek.
“A Mulberry Street Manhattan egyik legforgalmasabb utcája. Büszke vagyok rá, hogy itt alkothattam. – meséli Eaton – Azt akartam, hogy a festmény ikonikus legyen és reprezentálja mindazt, amit Amerika jelent. A kép rétegei, az amerikai álmot, az amerikai életstílust jelképezik és nem utolsó sorban a kettősséget. Amerika nem mindenki számára váltja be a hozzá fűzött reményeket. Ezt is elrejtettem a képben.”
A Little Italy lakók szívének legkedvesebb alkotás a Cursum Perficio, az Utazásom vége címet viseli és Beau Stanon alkotása. “Különlegeset akartam adni a környék lakóinak. A kép a bevándorlókhoz szól és a hosszú utat szimbolizálja, melyet valamennyien megtettek Olaszország és New York között. A festményen látható századfordulós hajóhoz a Staten Island-i hajótemetőben gyűjtöttem anyagot.”
Az alkotás szabad kezes ecsettechnikával készült, két nap alatt. A kép az Italian Food Center falán, a Mulberry Street 161-es szám alatt található.
“Annak ellenére, hogy a művészetek valamennyi ága megtalálható a klasszikus olasz kultúrában, az utcafestészet egy tradicionális olasz negyedben merész vállalkozásnak indult. – vallja Rada, a projekt alapítója és kurátora. – A kezdetleges nehézségek ellenére is megérte.
A Little Italy Street Art projekt népszerűbb, mint valaha. Célunk továbbra is magas színvonalú freskók létrehozása, illetve a terjeszkedés. A missziónk az utcafestők és az utcafestészet színes skálájának felhozatala a történelmi Mulberry Street-re, a Broome és Canal Street közti területre. Szeretnénk bátorítani a New York-iakat és a turistákat, hogy jöjjenek, készítsenek képeket, majd élvezzék a helyi ételeket, kávét. Mi lehetne olaszabb, mint a jó étel és a rangos művészet élvezete?”
Képek: a blog írójának tulajdona
Tags: L.I.S.A. project, Little Italy, Manhattan, New York City