October 2014

You are currently browsing the monthly archive for October 2014.

“New York City ősszel, mondd miért vagy oly hívogató?” – szól, a ma már szinte klisének számító, mégis elnyűttre hallgatott melódia. New York City valóban gyönyörű ősszel. A levegőben fűszeres kávé illata lebeg, előkerülnek a kötött kardigánok és a City fái színes ruhát öltenek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Az ősz New Yorkban új szerelmek ígéretét hordozza.” – dúdoljuk Frank Sinatra-val és ha nem is feltétlen új szerelmet, de felfrissülést hoznak az első őszi szelek. A levegő lehűl és elillan a fojtogató, párás levegő. A Broadway új előadásokkal várja a színház szerelmeseit, a város Halloweenre és a Hálaadás Napi parádéra készül.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az őszi séták leggyakoribb célpontja a Central Park, mely ilyenkor mutatja legszebb arcát. A színes levelek kavalkádja, a lemenő nap bágyadt fényében fürdő Bow Bridge talán egyetlen évszakban sem ilyen csodálatos.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ilyentájt rengeteg kérdést kapok azoktól a turistáktól, akik a Central Parkot ősszel szeretnék meglátogatni. Ez a bejegyzés remélhetőleg segítséget és útmutatást nyújt.

Melyek a Central Park legszebb pontjai ősszel? 

A Central Park ősszel a romantika esszenciája és a fotósok Mekkája. Amennyiben a klasszikus helyszínekre szeretnénk koncentrálni, érdemes a park déli oldalán kezdeni a felfedezést, az 59. utca magasságában, akár a nyugati oldalról (Columbus Circle), akár a keleti oldalról (Ötödik Sugárút/59. utca).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Őszi sétánkat a Central Parkba érdemes naplemente környékére tervezni. Ilyenkor a legjobb a fényviszonyok és a park már nem olyan mozgalmas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sétánk első állomása a The Pond, vagyis a Tó, mely gazdag növény- és állatvilágával minden évszakban vonzó. A tó felett ívelő, borostyánnal befuttatott kőhíd különösen romantikus látványt nyújt ebben az évszakban.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Nagyréten átvágva, a Mall felé vesszük az irányt, mely ebben az esetben nem bevásárlóközpontot, hanem egy gyönyörű, természetvédelmi szempontból is értékes fákkal övezett, széles sétányt jelent. A Mall csodálatos látványt nyújt ősszel, amint a lemenő nap fénye átvilágít a fák lombkoronáján.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Mall két oldalán védett szilfasor között vezet az utunk. Ezek az ősszel vibráló, aranysárga színbe öltözött faóriások az utolsó amerikai szilfák kőzé tartoznak, ezért rájuk különösen vigyáznunk kell.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Mall egyenesen a Bethesda Terasz és Szökőkúthoz vezet, mely szintén ismerős lehet kedvenc New York-i filmjeinkből. A Bethesda szökőkút angyalszobra szintén kedvelt fotócélpont.

10438640_723756784340945_5445890749871536529_n

A Bethesda Tó a Central Park egyik legszebb pontja. A partján álló fűzfák buja koronája színpadi függönyre emlékeztet. A színpad sztárja a magasztos San Remo ház és annak ikonikus kettős tornya.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Central Parkban csónakázni New York-i tradíció már az 1860-as évek óta. A megnövekedett igények miatt hamarosan szükség lett egy állandó csónakház építésére. A jelenlegi 1954-ben épült, a Loeb család nagylelkű pénzügyi támogatásával. A Loeb Csónakház étteremként is funkcionál és a park egyik leglátogatottabb és fényképezettebb pontja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A tó felett kecsesen ívelő Bow Bridge (Ívelt Híd) a Central Park talán legkedveltebb találkozó és fotózkodó helye. A híd, és az alatta áthaladó csónakok mesebeli látványt nyújtanak. A Bow Bridge számtalan romantikus filmnek adott hátteret.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A híd a tó másik oldaláról is nagyon szép látványt nyújt, különösen akkor, ha megtaláljuk azt a pontot, ahonnan fényképezve a lemenő nap sugarai pontosan a hídra irányulnak, varázslatos fénybe öltöztetve azt.

10645212_723756641007626_1987938496640073184_n

Amennyiben kalandvágyók vagyunk, vágjunk neki a Bow Bridge szomszédságában található Ramble-nek. A Kószáló hegyes-völgyes ösvényein át haladva, fejünk felett pompás színbe öltözött fák, míg lábunk alatt színes levéltakaró kíséri utunk. Az itt készített képek minden fáradtságot megérnek.

1399525_4948029916791_1968376556_o

A Central Park középső területét, a The Reservoir (Víztározó) és a North Meadow (Északi Nagyrét) környékét szintén érdemes meglátogatni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Central Park legészakibb pontján található Conservatory Garden a park legszebb ékköve, melynek külön bejegyzést szenteltem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mikor tetőzik a színkavalkád?

Minden év kicsit más, mint az előző, de általában november első két hetében mutatja a park a legszebb arcát. Az utóbbi évek extrém időjárása (Irene és Sandy Hurrikánok, korai hózivatarok) természetesen felborította a rendet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ha szeles-esős az idő, a színes időszak rövidebb ideig tart és nem olyan látványos. A száraz, hideg napok kedveznek a Central Park őszi színkavalkádjának. Ebben az évben kicsit sietősre fogta a New York-i ősz. A hűvös éjszakáknak köszönhetően már október közepén lehetett szép képeket készíteni és lassan már véget is ér a csúcsidő. Lásd fotóalbum!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mennyi ideig tart a színpompás ősz a Central Parkban?

Amennyiben engem kérdeztek, sajnos nagyon rövid ideig. De félretéve a tréfát, általában 2-3 hétig, de természetesen ez is időjárás függő.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Beköszöntött az ősz New Yorkba. Az élet ismét szép.” – szól a dal refrénje. Egyet bizton állíthatunk, a Central Parkba tett őszi séta minden bizonnyal jót tesz a testnek és a léleknek.

Képek: a blog írójának tulajdona

Tags: , , , ,

Pontosan két évvel ezelőtt, ezekben az órákban kezdtem élő tudósításomat a Sandy Hurrikánról. A természeti katasztrófáról szóló bejegyzésemmel emlékezem életem egyik, talán legnehezebb időszakára. A bejegyzést nem frissítettem. Átolvasva, visszaemlékezve, még ma is borzongató az élmény.

EREDETI BEJEGYZÉS DÁTUMA: 2012. október 28-november 2.

Öt nappal a természeti katasztrófa után

Nem sok változás történt a tegnapi naphoz képest. 3 millió háztartásban továbbra sincs áramellátás. Napról napra hidegebb van. A legnagyobb gondot azonban az üzemanyaghiány okozza. A benzinkutaknál kilométeres sorok állnak, még éjjel is. Nehezen lehet megoldani a tisztálkodást, a mosást. Az élelmiszerek raktározása szintén megoldatlan.

Most, hogy a New York kikötő ismét használható, megérkeztek az olajszállító hajók, viszont továbbra sem lehet szállítani azokhoz a kutakhoz, ahol nincs áramellátás. New York polgármestere a következő tervet tárta a lakosok elé délutáni sajtótájékoztatójában. 8 millió gallon üzemanyagot indítottak útnak és további 25 indul hamarosan azokra az állomásokra, ahol van áramellátás. Azokra a benzinkutakra, ahol nincs áram, áramfejlesztőket visznek. A legsúlyosabb helyzetben levő területekre mobil kutakat állítanak és ingyen szolgálják ki a katasztrófa zóna lakóit. 37 literben limitálják az egy főre eső benzin mennyiséget.

New Jerseyben bevezették az úgynevezett ‘odd-even gas rationing’ szabályzatot. Páros napokon páros, páratlan napokon páratlan számra végződő rendszámok tankolhatnak.

Manhattanban továbbra is kaotikus a közlekedés. A metróvonalak egy része továbbra sem használható. A buszokra több ezren várnak, az utakon hihetetlen dugók alakulnak ki, főleg a reggeli és esti órákban.

water-taking-over-long-island-city-in-queens1

New York polgármestere lemondta a vasárnapra szervezett maratont. Nem akarta, hogy a verseny egyetlen embert is elvonjon a katasztrófa eltakarítási munkálatoktól. A versenyzők, különösen azok, akik külföldről repültek New Yorkba, dühösek az utolsó pillanatban hozott döntés miatt.

Long Island súlyosan érintett partvonali területeire továbbra is csak a lakosokat engedik be, a Nemzeti Gárda segít az elhagyott házak őrzésében.

Kedden elnökválasztás. Az embereknek őszintén szólva ez a legutolsó gondolata ebben a pillanatban.

Személyes vonatkozás: Továbbra is takarítunk, hordjuk a járdára a szemetet. Sajnos az áramszolgáltatás hiánya, a hideg lassítja a munkát, naplemente után már semmit nem tudunk tenni.

Négy nappal a természeti katasztrófa után

A pusztítást, a veszteségeket, országos és személyes szinten leírni szinte lehetetlen.

A hurrikán áldozatainak száma a mai napon 98-ra emelkedett. Staten Island-et, Atlantic City-t és Fire Island-et szinte teljesen elmosta az ár, New Jersey, New York megtépázva. A normális kerékvágás nagyon lassan tér vissza, az újjáépítés hónapokig is eltarthat. A mentési, takarítási, helyreállítási munkálatok gőzerővel haladnak, de az előrehaladást akadályozza, hogy még mindig több mint 3 millióan vannak áram nélkül, 500 ezren csak Long Island-en. Egyre nagyobb gondot okoz a benzinhiány. Üzemanyag ugyan lenne, de a legtöbb benzinkút továbbra is áram nélkül vagy víz alatt van. Órákat kell sorba állni már péntek óta.

Az élelmiszerboltok egy része már kinyitott, az ennivaló ellátás viszonylag megoldott, azonban az áramhiány miatt nem lehet hűteni, eltartani az árut. Amit az emberek megvesznek, azt el kell fogyasztani. A jég szintén hiánycikk. A ételek elkészítése is külön tudomány áram nélkül. A BBQ-k most nem a szórakoztatást, hanem az életben maradást szolgálják. Az irodák, munkahelyek lassan kinyitnak, de az üzleti élet is megszenvedte a hurrikánt.

Manhattan sosem látott ekkora pusztítást. A vízszint az East River-en, a Hudson folyón rekordot döntött. A Battery Parknál 4 méteres vízállást mértek. A 39. utca alatti területek mind víz alá kerültek. Az ár ellepte a metróalagutak, metróállősmások egy részét és a New York-i alagutakat. A buszközlekedés visszaállt csütörtökön, de autóval továbbra is csak akkor lehet Manhattanba menni, ha 4 vagy több fő utazik a kocsiban. A JFK és Newark repterek kinyitottak, de még nem működnek teljes kapacitással. Továbbra is nehézségek vannak a telefon, mobilszolgáltatás terén. Nincs vagy hiányos a térerő.

Az emberek általánosságban jók, segítőkészek. Azok a családok, akik rendelkeznek kisebb-nagyobb áramfejlesztővel, próbálják egymást kisegíteni.  A mobiltelefonokat, kisebb elektromos készülékeket a boltokban, drogériákban elhelyezett elosztóknál lehet feltölteni. Hatalmas gondot okoz a meleg víz, a fűtés hiánya. Sokan múlt hét óta nem tisztálkodtak. A családok, rokonok, ismerősök ezt is próbálják megszervezni. A mai napig több ezren, köztük több gyermekes családok vannak szállásokon és sajnos maradnak is. Egyre hidegebb van, az emberek fáznak a fűtetlen lakásokban, ráadásul hamarosan havazni fog.

A járdákat ellepték a tönkrement bútorok, ruhák, háztartási gépek. A kukások elcsigázottak. Az emberek fáradtak, kimerültek, éhesek, a legtöbben egy éve átélték már ugyanezt az Irene hurrikánnal.

Végezetül a személyes hírek röviden. A házunkat másfél-két méteres víz öntötte el. Az alsó szint teljesen víz alá került. Itt mindenünk elveszett. Bútorok, melyeket nem tudtunk az emeletre vinni, a konyhában az utolsó evőeszközig, tányérig minden. Az összes elektromos berendezés, mosógép, mosogatógép, hűtő és egyéb kisebb konyhai gépek. Újra anyósoméknál lakunk az elkövetkezendő hónapokban.

subway-submerged

Nincs áramellátás hétfő óta, az üzemanyag, az étel, a fűtés gondot okoz. Fázunk és el vagyunk keseredve, hisz alig egy éve átéltük ugyanezt. Mindeközben tudjuk, hogy szerencsések vagyunk, hisz életben maradtunk, s ez a legfontosabb. S csak úgy mellékesen, találtunk egy hajót a hátsó udvaron. Nem tudni, hogy kié, az árral érkezett.

Live Blog

Legutolsó frissítés az öt napig tartó áramszünet kezdete előtt. 2012. október 29. 17.30 140 kmh-s széllökésekkel szárazföld fölé ért a hurrikán Atlantic City magasságában.

2012. október 29. 17.30 A Nemzeti Időjárási Hivatal szerint életveszélyes dagály jön.

2012. október 29. 17.00 Nincs áram. Internet még van. Tombol a vihar. Most ér szárazföld fölé a hurrikán szeme. Már szakad az eső. 9 méteres hullámok nyaldosság a partot. Dagály 8 és éjfél között, Holdtöltével spékelve. New York City, mint mindig, bátran állja a sarat. Még mindig vannak nyitva tartó éttermek, sőt még néhány házhoz szállító cég sem adta fel. Long Islanden több mint 3000 ember menedékhelyen.

sf

2012. október 29. 16.30 Hét órakor lezárják a George Washington, Verrazano-Narrows, Throgs Neck és Whitestone hidakat, vagyis valamennyi Long Island-et és New York City-t összekötő hidat.

2012. október 29. 16.10 Fél óra múlva szárazföldre ér a hurrikán szeme. Elment az áram. Talán napokig nem lesz. Amint tudok, jelentkezek. Az elem még hajtja az Internetet kb. fél óráig, aztán annak is vége.

2012. október 29. 15.40 A Sandy hurrikán szeme jelenleg 135 kilométerre van New York-tól és körül-belül két óra múlva ér szárazföld fölé, New Jerseyben. A szél egyre erősebb, 9 méteres hullámok vágódnak a partnak. Az általában csendes Long Island Öböl tomboló óceánra hasonlít.

2012. október 29. 14.50 Az érintett államokban máris 300 ezren vannak áramellátás nélkül.

2012. október 29. 14.45 A szervezés, a lakosság tájékoztatása magas színvonalú. Nincs pánik, csupán aggodalom. A helyzet nagyon veszélyes. Nincs további lehetőség a kitelepítésre. Aki marad, marad. A mentőalakulatok már nem mennek vissza a veszélyeztetett zónákba. A hét érintett állam segítséget kap. Étel, ital szállítmányok indultak a körzetbe. Csak Long Island-re 200 extra mentőautó érkezett.

hurricane-sandy-subway1

2012. október 29. 14.20 Sandy felgyorsult. Jelenleg 45 km/h-s sebességgel halad. Ez jó hír, mert hamarabb ér majd szárazföldet a hurrikán szeme, a Jersey partok közelében, ma este 6 óra felé. Jelenleg 70 km/h-s állandó szél és 90-110 km/h órás széllökések vannak New York és Long Island környékén. Jelenleg a szél és a dagály a legaggasztóbb, az eső nem jelentős. Holnap azonban zivatarok is várhatóak.

hurricane-sandy-empty-places-columbus-circle-subway_60686_600x450

2012. október 29. 14.10 Még 12 óra. Többfelé mértek 140 km/h-s széllökéseket. Éjfél környéke kritikus lesz. Aztán még egyszer reggel 7-től 12-ig, újabb dagály. A New York-i tőzsde holnap is zárva tart. Long Island-en 60 ezren vannak áram nélkül.

2012. október 29. 13.40 A Franklin D. Roosevelt, az East River Drive, mely Manhattan keleti részén halad, szintén víz alatt.

2012. október 29. 13.30 Obama elnök nyilatkozatában figyelmeztette azokat, akik nem követik a kitelepítési utasításokat nemcsak önmagukat, de a mentőalakulatok dolgozóit is veszélyeztetik. Ezen a ponton Sandy hurrikán rombolása megfelel a Gloria hurrikán (1985) okozta károknak és ez már csak rosszabb lesz, mivel Sandy lassan mozog, nagyon hosszú ideig marad a szárazföld felett. Lemondták a szokásos esti  beszélgető műsorokat is, köztük a Jimmy Kimmel Show-t is.

2012. október 29. 13.15 A java még csak most jön, este 6 és éjjel 2 óra között. Holdtölte, erősödő szél, dagály. 120 km/h-s széllökésekre lehet számítani, 2-3 méteres dagályra, esőzésre.

2012. október 29. 12.55 Lezárták a legtöbb Long Islandi autópályát is a vízbetörések miatt.

2012. október 29. 12.50 Az időjárás rohamosan romlik. A szél erőssége időnként eléri a 140 km/h-s sebességet. A hurrikán ma este ér földet New Jerseyben. A Hudson és az East River is kilépett a medréből. Úgy tűnik, a Sandy által okozott áradás betörhet a New Yorki metrórendszerbe.

blog-metro-closed

2012. október 29. 12.40 2 órakor lezárják a New Yorki Holland Tunnelt és a Brooklyn-Battery Tunnelt, melyre talán még sosem volt példa vihar miatt. A Lincoln Tunnel még nyitva marad.

2012. október 29. 12.30 A vártnál 1 méterrel magasabb volt a vízállás.

2012. október 29. 12.16 Atlantic City, Maryland és Ocean City, New Jersey környékén Katrinához hasonlítják a hurrikán rombolását.

blackout

2012. október 29. 12.11 New York polgármestere figyelmeztette az élelmiszerboltok, benzinkutak tulajdonosait, tilos az árak emelése a szükségállapot miatt.

2012. október 29. 09.20 Csupán Long Islanden 10 ezer lakás van áramellátás nélkül és ez még csak a vihar kezdete.

2012. október 29. 11.54 Brooklyn alsó környékén a barna téglaházak egy része is víz alatt.

2012. október 29. 11.07 Virginia alacsonyan fekvő területeit is elárasztotta az óceán.

2012. október 29. 11.06 Délután 1 órától lezárják Connecticut összes autópályáját.

2012. október 29. 09.00 Romokban Atlantic City, NJ híres Broadwalkja.

2012. október 29. 08.40 A FedEx felfüggesztette a kiszállítást a hét érintett államban.

2012. október 29. 08.00 Sandy tovább erősödött. Jelenleg 80km/h-s állandó szél és 130 km/h-s széllökések kísérik. A Starbucks bezárta a New York-i összes kávéházát.

2012. október 29. 00.45 A New Yorki tőzsde sem nyitja ki a kapuit holnap, az egyetemek ugyancsak zárva tartanak.

2012. október 28. 23.51 Ilyet sem látni minden nap. Éjfél a Grand Central, Time Square illetve a Penn Station állomásokon.

2012. október 28. 23.05 A Nemzeti Időjárási Központ jelentése szerint Sandy megkezdte a balra kanyarodást, ‘ráfordult’ a szárazföldre.

2012. október 28. 19.04 Washington, D.C. szintén lezárta a metróállomásokat.

2012. október 28. 16.47 Bejelentették, hogy az iskolák zárva tartanak hétfőn.

2012. október 28. 11.34 New York polgármestere, Michael Bloomberg bejelentette a kötelező kitelepítést New York City alacsonyan fekvő területeire.

2012. október 28. 10.11 Andrew Cuomo, New York kormányzója bejelentette, hogy este 7 órakor leáll a New York-i metró, valamint vasútforgalom, beleértve a Long Island-i vasútközlekedést is. A buszok este 9-ig közlekednek.

Képek: Google és a blog írójának tulajdona

Tags: , , , ,

A Central Park turisták által ritkán látogatott területén, az északkeleti sarokban található a park legszebb ékköve, a Conservatory Garden.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Conservatory Garden – mely a területén található, ma már nem létező, hatalmas melegházról kapta a nevét -, a Central Park egyetlen formális kertje, melyben 24 ezer négyzetméteren csodálhatjuk a szökőkutak, örökzöldek és lombhullatók, az elegáns pázsit és három különböző stílus (francia, olasz és angol kertrendezési örökség) harmóniáját.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Conservatory Garden megálmodója ugyanaz a mérnök – Lynden B. Miller -, akinek nevéhez olyan csodálatos kertek fűződnek, mint a Central Park Állatkertje, a Bryant Park, a New York Botanikus Kert, a Madison Square Park és a Wagner Park a Battery Park Cityben.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA kert 1937-ben épült és azonnal a város egyik kedvenc hétvégi kiránduló célpontjává vált, azonban a II. Világháború éveiben senkinek nem jutott energiája ennek a kertészeti kincsnek ápolására. 1970-re a kert – mondhatni – teljesen megsemmisült. Mindent térdig érő gaz és szemét borított. A 70-es évek végén a Nemzeti Értékmentő Egyesület szárnyai alá vette a kertet és a Történelmi Emlékhelyek listájára is felkerült.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A felújított kert 1987. júniusában került átadásra. A kovácsoltvas főbejárat, a Vanderbilt Kapu, Párizsban készült és az Ötödik Sugárút – 105. utca találkozásánál várja a látogatókat. A kertbe lépve azonnal szemünk elé tárul a Conservatory Garden három, külön-külön is teljes egészet alkotó egysége.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A középső terület, az olasz stílusú, harsány színektől mentes Nagy Pázsit, melynek távoli végében egyszerű, de elegáns szökőkút áll. A füves területet precízen nyírt sövény övezi, két oldalán pedig szimmetrikusan, padokkal ellátott sétány várja a csendre és friss levegőre vágyó látogatókat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Nagy Pázsit a nyári hónapokban az esküvői fotósok egyik kedvenc célpontja. Szombatonként az Ötödik Sugárúton gyakran limuzinok hosszú sora áll.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Pázsit déli oldalát félköríves, zöldnövényekkel befuttatott lugas övezi, mely szintén kedvelt búvóhely, főleg a meleg nyári délutánokon.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A bejárattól balra, körkörösen ültetett virágoskert közepén találjuk a Secret Garden (Titkos Kert) elnevezésű, angol stílusban megálmodott vízililiom tavacskát, melyet az írónő, Frances Hodgeson Burnett, a Titkos Kert alkotójának emlékére állított a szobrász, Bessie Potter Vonnoh. A tavacska közepén a könyv két főszereplőjének, Mary-nak és Dickon-nak szobra áll. A szökőkutat övező padok hívogatóan várják a profi és amatőr festőművészeket.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Conservatory Garden jobb oldalán, szintén koncentrikus virágkörök közepén áll az Untermyer Szökőkút, melyet az Untermyer család adományozott a kertnek. A francia stílus elemeit magán viselő szökőkút közepén három bronzfigura, a Three Dancing Maidens (Három Táncoló Leány) dinamikus szoborcsoportja látható. A szobor 1910-ben készült, Németországban.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Conservatory Garden hivatalosan csendes zóna. Kutyát csak pórázon szabad sétáltatni. A kertben nem szabad futni, kerékpározni és egyéb sporttevékenységet folytatni. Hangosan telefonálni sem illendő és zenét is csak fülhallgatóval hallgathatunk. A Central Conservatory Garden-nek külön biztonsági őrei vannak, akik komolyan veszik a kert békés csendjét.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A kert reggel 8-tól szürkületig tart nyitva. A csendes pihenésnek, olvasásnak és kellemes sétának tökéletes színteret nyújtó, turisták által kevésbé látogatott Conservatory Garden minden évszakban gyönyörű, de ősszel még bámulatosabb látványt nyújt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tags: , , ,

Mintha csak egy Harry Potter filmbe csöppentünk volna, amikor megérkezünk a Greenwich Village-beli Bedford Street 75 és 1/2 szám alatti téglaházhoz. A Commerce Street és a Moore Street között található ház a Manhattan legkeskenyebb épülete címet viseli és valóban meglepően sovány. Külső “szélessége” 2.8 méter, míg a belső szélesség csupán 2.4 méter.

p1060542 (1)

A jelenlegi tulajdonos 3.25 millió dollárért vásárolta meg a holland stílusú, gazdag történelmi háttérrel átitatott hajlékot. Az ingatlant 1873-ban építették, a nagy himlőjárvány idején, azzal a céllal, hogy betöltsék az űrt a szomszédos két ház között, melyek közül a jobb oldali, 1799-ben épült és a műemlékvédelmi hivatal szerint Greenwich Village legidősebb lakóházának számít.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Bedford Street 75 és 1/2 nem csupán a legkeskenyebb, de a Greenwich Village legdrágább háza büszke címet is viseli, amennyiben a négyzetméterenkénti árat vesszük figyelembe ($3,253/ft²).

“A barátaim meg akartak akadályozni a ház megvásárlásában. El nem tudták képzelni, hogy mi ütött belém. – emlékezik vissza Mr. Gund, a jelenlegi tulajdonos – Megerősítettem őket, hogy nem a profitra törekszem. A házat szenvedélyből vásárolom meg. Kedvelem ezt a csendes környéket és a ház történelme különösen nagy hatást gyakorolt rám. Olyan érzés, mitha gondnok lennék egy múzeumban.

p1060540

A méretek eleinte valóban sokkolóan hatnak, de meg lehet szokni és egy idő után már nem is tűnik fel, hogy az ágy teljesen betölti a szobát keresztirányban.”

A ház szerepel a legtöbb turistakalauzban, így gyakran állnak csoportok a bejárat előtt, ami Guld urat nem különösebben zavarja. Olyannyira nem, hogy nemrégiben a Wall Street Journal forgatócsoportját is beengedte a házába.

p10605441

A Bedford Street 75 és 1/2 híres-hírhedt lakókat mondhat magáénak. Az épületben először egy suszter működött, majd a cipészetet cukorkagyár váltotta fel. A 20-as években Greenwich Village a művészvilág központjává vált és a házat színészek egy csoportja vásárolta meg. Ugyanez a közösség alapította meg a Cherry Lane Színházat, mely a mai napig sikeresen működik. A szobákat színészeknek, színházi zenészeknek adták ki átmeneti szállásként.

10370354865_c8590a897c_z

1923 és 1924 között a ház kétes hírnévre tett szert, amikor a nyíltan biszexuális Edna St. Vincent Millay és férje költöztek a falai közé. Edna itt írta a The Ballad of the Harp-Weaver című költeményét, melyet Pulitzer Díjjal jutalmaztak. A színészvilág óriásai közül John Barrymore és Cary Grant töltöttek itt hosszabb időt New York-i forgatásaik során.

Hét éven át a ház lakója volt a híres gyermekkönyv író, Ann McGovern. Őt is megihlette az épület különleges kisugárzása. Itt írta a Mr. Skinner’s Skinny House (Skinner úr soványka háza) című könyvét, melyben a ház gazdája lakótársat keres és nehézségekbe ütközik a lakás mérete miatt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 5758098-NYC-_75_1-2_Bedford_St-_Dec17_2010_-54-0

“A legmókásabb az egészben – mesélte az írónő az egyik interjúban, mely a Bedford Street 75 és 1/2-ben töltött évei alatt készült -, hogy senki nem hiszi igazán, hogy valaki lakik az épületben. Sokszor hallom a szobában a kinti nézelődők vitáját. Valaki tényleg lakik ebben az apró házban? – kérdik egymástól. A legszívesebben csak kidugnám a fejem az ablakon és kikiabálnám: Én! Én lakom ebben a cseppnyi házban és nagyon büszke vagyok rá!”

Képek: a blog írójának tulajdona (4. 5. és 7. képért köszönet Lydianak)
Felhasznált irodalom: The Villager

Tags: , ,

A Macy’s Herald Square-en található nagyáruháza nemcsak a Hálaadás napi parádéjáról, meseszép karácsonyi kirakatairól és arról a tényről nevezetes, hogy évente 20 millió vásárlót szolgál ki, hanem arról is, hogy itt működik Manhattan utolsó fából készült mozgólépcsője.

10549927_703656009684356_4218017977210358220_o

A favázas, falépcsős mozgólépcsőrendszer 1902-ben került átadásra, az üzlet nyitásával egy időben. Akkor ez a típus világelsőnek számított. Az utóbbi években sajnos több balesetet is okoztak ezek az ódon mozgólépcsők.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2012-ben a Macy’s 400 millió dolláros tatarozási és modernizálási projektbe kezdett, melynek keretén belül a mozgólépcsők renoválására is sor kerül. A fából készült mozgólépcsőkkel kapcsolatban ellentmondó híreket kapunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az egyik forrás szerint az eredeti 43 fa mozgólépcsőből egyet feláldoznak a többiért. Ennek alkatrészeivel pótolják, illetve helyettesítik a többi elrongálódott elemeit. A valóság azonban azt mutatja, hogy egyes mozgólépcsőket máris modernek váltották fel.

p1070080

Jobb esetben csak a lépcsőket cserélték fémre, az oldalpaneleket meghagyták eredeti állapotukban.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manhattan műemlékrajongói azt javasolják, hogy amennyiben megtehetjük, még most nézzük meg és fényképezzük le az eredeti fa mozgólépcsőket, mert esetleg elveszíthetjük őket. Reméljük, ez nem így történik, de a tanácsot megfogadva, mi is felkerestük Manhattan utolsó működő fa mozgólépcsőit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Macy’s nagyáruház két épületből áll, az úgynevezett Broadway épületből és a Hetedik sugárúti épületből. A Hetedik sugárúti épületben egy fából készült mozgólépcsőpár működik az 1. és a 9. emelet között.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Broadway épületben szintén működik egy mozgólépcső pár, az alagsor (cellar) és a 9. emelet között. Az alagsorba ugyan csak lefelé vezet mozgólépcső, felfelé a lépcsősort vagy a liftet kell használnunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ezt a mozgólépcső párost az áruház közepén találjuk, a Penn Station felől megközelítve, a kozmetikumok és az ékszer pultok után.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Macy’s fából készült mozgólépcsőit a híres Otis Felvonógyár építette és amikor az emberek a Csoda a 34. utca című film nagyáruházára gondolnak, a vevők a képzeletükben ezeken a fa mozgólépcsőkön utaznak. Reméljük, hogy 2015-ben, a nagy átalakítások után is itt találjuk ezeket a patinás mozgólépcső matuzsálemeket.

Képek: a blog írójának tulajdona

Tags: , ,

A világ legkisebb könyvtára New Yorkban található és annak ellenére, hogy egyszerre maximum ketten (!) látogathatják, roppant népszerűségnek örvend.

p1030858

Dacára annak, hogy a digitális könyvtárak és e-readerek kedvelői már jó ideje a hagyományos, papír alapú könyvek lassú halálát jósolják, az olvasók továbbra is ragaszkodnak az “igazi” könyvekhez. Az új könyv utánozhatatlan illatához, a lapok surranásához, a könyvesboltokhoz (hamarosan újra nyílik Manhattan egyik legismertebb és legszebb könyvesboltja, a hollywoodi filmekből is jól ismert Rizzoli Könyváruház) és könyvtárakhoz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

New York City legkisebb könyvtára – egyike a Little Free Libraries (Kis Ingyen Könyvtár) projektnek -, 40 könyvnek ad otthont, melyeket a becsületrendszer szabályai szerint a látogatók kikölcsönözhetnek, vagy becserélhetnek. A “Take a Book, Return a Book” (vigyél el egy könyvet, hozz egy másikat) csodálatos közösségi vállalkozás, mely olyan elveken alapul, mint az ingyenes, helyi megosztás és a közösségi fogyasztás.

lfl

Manhattan legkisebb könyvtára a NoLiTa kerületben található, a Prince Street-en, a St. Patrick Old Cathedral School elő-udvarában. A mikró-könyvtár megálmodója egy venezuelai származású építész páros, a Stereotank Design Studio művészei voltak. Marcelo Ertorteguy és Sara Valente ötletét a Pen World Voices Festival támogatásával hozta létre, melynek kurátora Orsós László Jakab.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Koncepciónk a lakhatóság gondolatára épül. Tetszett az ötlet, hogy a minikönyvtár látogatói elmerülhetnek a térben. Szinte magukra öltik a könyvtárat, míg az “épület” oldalfalain található lyukakon keresztül be-, illetve kipillanthatnak.” – jellemzik művüket az alkotók.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A szerkezet újrahasznosítható, citromsárga műanyag víztartályból és négy falábból áll. A lőrések vidámságot és meglepetést visznek a projektbe, melynek rikító sárga teste nemhogy kilóg a környezetéből, de egyenesen beilleszkedik, akár egy felvillanó sárga taxi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Egy olyan nagyvárosban, mint New York City, ahol a szabad terület felhasználása szigorúan szabályozott, a Little Free Library olyan, mint egy kis oázis, mely megtör minden merev szabályt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Kis Ingyen Könyvtár megjelenésében a lehető legmesszebb áll a könyvtár épület hagyományos gondolatától. “Szeretjük a természetbarát újrahasznosítás gondolatát, de talán ennél is jobban új, meglepő funkciót adni tárgyaknak, anyagoknak. – mondja Marcelo Ertorteguy – A Kis Ingyen Könyvtárhoz olyan struktúrát kerestünk, mely alkalmas volt, hogy megóvja a könyveket az elemektől és képes fizikálisan befogadni a látogatókat. Szinte azonnal beugrott a víztartály gondolata. Már csak a kivitelezés maradt hátra. Apró szigetet akartunk létrehozni a rohanó városban, mely befogadja és részben elzárja a látogatót a külvilágtól. Egy olyan kis zsebet, melyben az olvasó elbújhat, lelassulhat, elszakadhat a valóságtól és elmerülhet egy másik, a könyv lapjain megelevenedő világban.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Little Free Library ötlete Wisconsinből származik. 2009-ben Todd Bol, tanító-könyvtáros, édesanyja emlékére, apró, madáretetőre emlékeztető kis-könyvtárat állított fel háza előtt. Az apró ingyen könyvtár híre hamarosan egész Wisconsint bejárta és négy évvel később már az ország határain kívül járt. Jelenleg 40 ország vesz részt a programban, 15 ezer könyvtárral. Az eltelt öt év alatt több mint másfél millió könyv került kölcsönzésre, illetve cserélt gazdát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Little Free Library-k természetes, helyi alapanyagok felhasználásával, saját kezűleg készülnek és rengeteg formában jelennek meg. Amerikában használaton kívüli telefonfülkéket is átalakítanak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Little Free Library valóban ingyenes és csak két dologra kell ügyelnünk. Cserekönyvként ne hozzuk a Encyclopædia Britannica-kát és ne együnk fokhagymás-hagymás fogásokat könyvtárlátogatás előtt.

Képek: a blog írójának tulajdona

Tags: , , , , , ,

Tévedés lenne azt hinni, hogy a New York-iaknak be kell érnie a szupermarketek gyümölcs és zöldség választékával. Manhattan felhőkarcolóinak árnyékában több friss áru piac is működik. Ezek közül a legnagyobb és leggazdagabb a Union Square Greenmarket, a New York-i piacok királynéja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A manhattani háztáji piac ötlete az építész, városrendező, Berry Benepe nevéhez fűződik, aki szomorúan tapasztalta a Hudson-völgy kistermelőinek küzdelmét a nagykereskedőkkel szemben. Egyre többen veszítették el földjeiket, illetve adták be derekukat a nagybani felvásárlóknak. Legjobb esetben csak az unalom ölte meg a gazdaságokat, mivel csak szállítás- és hűtésálló terményeket ültethettek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amikor az 1970-es években a New York-i élelmiszer és étterem színvonal sosem látott mélységet ért el, az a 800 dolláros állami támogatás, melyet Benepe és kollégái kaptak a New York-i földművelés megmentésére irányuló alapítvány létrehozására, életmentőnek bizonyult.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Benepe a jól bevált, ősi módszert adoptálta a metropolisban. A formula szerint a gazdák saját maguk, közvetítő nélkül árusították termékeiket a City lakosságának, mellyel mindkét fél jól járt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1976-ban nyitott az első manhattani farmer piac, 12 gazdával, az 59. utca egyik parkolójában. Délre az utolsó szem krumpli is elkelt és a friss, megbízható termékek híre pillanatok alatt bejárta Manhattant.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Két hónappal később Benepe telefonhívást kapott Manhattan Várostervezési Irodájától. A város vezetése elkeseredetten próbálta megmenteni a Union Square-t és környékét, mely megállíthatatlanul sodródott lefelé a lejtőn. Drogkereskedők és használók paradicsomává vált, ahová rendes ember nem tette be a lábát. Benepe eleinte nem rajongott a Union Square piaccá alakításának ötletéért. A bukás az egész programot veszélyeztethette volna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A városvezetés és az akkori polgármester, Ed Koch, azonban mindent megtett az ügy érdekében. Az engedélyek szupergyorsan megérkeztek és Manhattan legnagyobb piaca még ugyanabban a hónapban megnyitotta kapuit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mára a Union Square Market nem csupán a termelői piacok – jelenleg 54 működik a Cityben -, de Manhattan egyik ékköve is. A piac önellátó, már nem szorul alapítványi támogatásra és elérte legfontosabb célját is. A New York környéki gazdáknak jobb életkörülményeket biztosít, a manhattaniak pedig minőségi ételeket tehetnek az asztalra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hetente négyszer (hétfő, szerda, péntek, szombat, reggel 8-tól este 6-ig), 160 gazda, Vermonttól Valley Stream-ig, hajnali 3-kor útra kel, hogy reggel friss áruval várja a City lakosságát. A piacot hetente több mint 250 ezer vásárló látogatja és válogat a több mint 1000 fajta termékből. A választék valóban ámulatba ejtő.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A friss zöldségeken és gyümölcsökön kívül, pékárut, friss tejtermékeket, húsárut, mézet, lekvárt, savanyúságot is vásárolhatunk. A virágtermelők külön blokkot kaptak és egy teljes pavilont csak a Long Island-i levendulaföldeknek szentelnek. A pennsylvaniai ámisok is képviseltetik magukat kiváló minőségű áruikkal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A manhattani szakácsok és gazdák egymástól indíttatva egyfajta választék lavinát indítottak el. Az a farmer, aki valaha 3 fajta hagymát termesztett, ma 13 fajtát árul. Ugyanez a gazda kék krumplit, lila répát, fekete belű retket is árul és a Zagat elismerő matricája ékesíti a teherautóját. Az asztalszomszédja több mint 100 fűszernövényt kínál, csak bazsalikomból 10 fajtát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Union Square piaca forradalmasította a manhattani éttermek kínálatát, megváltoztatta a szakácsok életét és nem utolsó sorban a New York-iak friss ételhez való viszonyát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A gazdák nem csupán a termékek hihetetlen választékát, de leleményességet és lendületet is visznek a város életébe. Szerencsére a folytonosság is biztosított. Az alapító, első generáció gyermekei, unokái átvették a stafétabotot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A legkedvesebb, hogy nem csak a gazdák változtatták meg a városiak életét, de a manhattaniak is mély benyomást tettek a vidékiekre. Több mint egy tucat gazda manhattani lányt vett feleségül, akikkel egytől egyik a piacon találkoztak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ősszel, Hálaadás környékén a piac különösen hangulatos. A standokon hatalmas halmokban állnak a tökök, fűszeres alma és roston sült gesztenye illata száll a levegőben.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA Union Square Market télen sem hal ki. November 23-a és december 24-e között vidám, karácsonyi vásárt rendez, több mint 100 kézműves közreműködésével.

Képek: a blog írójának tulajdona

Tags: ,