July 2014

You are currently browsing the monthly archive for July 2014.

Az első tündérajtók a múlt héten bukkantak fel New Yorkban. Művészileg kimunkált, miniatűr kapuk, oszlopokkal, háromszögű oromzattal, néhány előtt aprócska, Isten hozott lábtörlő.

FairyDoorsinNY1-864x1024a

Katherine Langdon Ross @ 37. utca és 10. Sugárút kereszteződése

Valamennyi ajtón QR vonalkód, mely a Speakeasy Dollhouse (Zugkocsma Babaház) elnevezésű színházi produkció honlapjához vezet, melynek létrehozója Cynthia von Buhler, más néven von Buhler grófnő.

FairyDoorsNY3a

Bryan Thatcher @ 11. utca

Cynthia, a művészetek szinte valamennyi ágában otthonos, közismertségre azonban csak 2009-ben tett szert, a gyermekek és a felnőttek körében egyaránt népszerű, But Who Will Bell The Cats? (De ki teszi a csengőt a macskák nyakába?) című mesekönyvével. Az író-illusztrátor-festő-színész-zenész Cynthia jelenleg a Speakeasy Dollhouse című darabbal arat sikert az Off-Broadway-n. Az apró tündérajtók erre, az interaktív, detektív színjátékra hívják a New York-iakat.

FairyDoorsNY4

Scouting NY @ Wythe Avenue

Az alkotók arra ösztönzik a nézőket, hogy öltözzenek a 20-as évek divatja szerint. Érkezéskor saját karaktert kapnak, szabadon mozoghatnak a díszletek között és aktívan részt vesznek a gyilkos utáni nyomozásban. Azok számára, akik kedvelik a Nagy Gatsby-dzsesszkorszak-szesztilalom-zugkocsma időszakot, a Speakeasy Dollhouse valódi szürreális időutazás.

Fairy-Doors-NY5

Cynthia von Buhler felvétele

Az apró ajtók azonban nem a produkció, se nem a vele járó reklámkampány részei. Pontosan senki nem tudja, ki helyezi el az ajtókat, vagy azt, hogy mikor és hol bukkan fel a következő. Ez része a játéknak. Nagy valószínűség szerint a darab rajongói helyezik el a miniatűr ajtókat városszerte.

Az ötlet azonban nem új keletű. Az első tündérajtók a Michigan-béli Ann Arborban tűntek fel, 2005 tavaszán. A sort a Sweetwaters Kávé és Teaházban található tündeajtó nyitotta, melyet további kilenc követett. Az utolsó 2010-ben bukkant fel a Generációk Együtt elnevezésű iskola és idősek otthona területén.

Fairydoors15

Bryan Thatcher felvétele

Ann Arbor fiatalos, bohém lakossága nyitott volt a titokra és hamarosan a város lakossága – gyerekek és felnőttek egyaránt -, miniatűr ajtókra vadászott, valamint tündérajtó térképet készített a növekvő számú, szintén gyermeki lelkű turisták számára.

A tündérajtók keletkezésének titkára hivatalosan azóta sem derült fény. Ann Arborban még senki sem látta, hogyan kerültek az ajtók a helyükre. A városlakók közül sokan hisznek benne – s nem csupán a gyerekek -, hogy valóban a tündérek keze van a dologban.

Fairydoors16

Sam in Ann Arbor @ Flickr

Jonathan B. Wright-nak, a helybéli tündérkutatónak érdekes teóriái vannak az ajtókkal kapcsolatban. A Sweetwaters Kávé és Teaházban, az elsőként felfedezett tündérajtó melletti széken ülve, a 46 éves író és illusztrátor a tündérek viselt dolgairól mesél.

“Az erdei, mezei, virág, fény és homály tündérek mindig is a természetben éltek, az urbanizáció azonban elrabolta az életterüket. Új lakóhely után kutatva, a szárnyas tündérek Ann Arbor területére tévedtek. Kellemesnek találták a környéket, a város lakóit és hamarosan le is telepedtek. Ez nagy kitüntetés a városunknak.

AnnArbor18

Lisa Toboz @ Ann Arbor Városi Könyvtár

A tündérek válogatós népek. Csakis a nyugalmas, háborítatlan helyeket kedvelik. Letelepedés után átveszik a helybéliek szokásait. Igen, az ajtók állítását is. Be akarnak illeszkedni.

A ajtókat szemmagasságból nehéz észrevenni. A tündérek nem szeretik a feltűnést. Néhány ajtó apró ablakán keresztül beleshetünk a tündék életébe és ha esetleg kérdésünk lenne, azt az apró postaládában helyezhetjük el, esetleg a vendégkönyvbe írhatjuk. Pár nap elteltével egy tollforgató tündértől – némi helyesírási hibával megtűzdelt – választ is kapunk. Az ajtók elhelyezkedéséből arra következtethetünk, hogy a városi tündérek szeretik a játékokat, a könyveket, a cukorkát és a jó kávét.”

annarbor23

*Cherry*Blossom*Girl* felvétele @ Flickr

S vajon honnan tud ennyit Jonathan Wright a tündérekről? Talán közvetlen kapcsolatban van velük? Talán beszél a nyelvükön vagy csupán túl sok Tolkient olvasott? Egy biztos, a tündérajtók megjelenése vele kezdődött, még 1993-ban. A Wright család két kislányuk mellett magánóvodát működtetett a házukban. A családfő a házrenoválás során úgy döntött, hogy lánykáinak a felnőtt faliszekrény ajtaja mellé egy kisebbet is épít. Az első tündérajtó után hamarosan több is feltűnt a Wright házban. Annak ellenére, hogy a városi ajtók megjelenésére jóval később került sor, Ann Arbor lakói a kezdetektől fogva Jonathanra gyanakodtak.

shevelgallery

Dwight Burdette @ Selo-Shevel Galéria

Jonathan Wright Ann Arbort varázslatos hellyé változtatta, ahol gyermekek és felnőttek egyaránt hisznek a mese és a fantázia erejében. A városka lakói lelkesednek, hagyják, hogy a misztérium magával ragadja őket, még akkor is, ha tudják, hogy a tündérajtók mögött a bájos nevű Urban Fairies Operations (Városi Tündér Hadműveletek) atyja, a remek írói fantáziával és ösztönös pedagógushajlammal megáldott Wright úr rejtőzik.

fairydoors

OlyBlog @ Ann Arbor

A New York Cityben megjelent tündérajtók pedig azt bizonyítják, hogy az állandóan rohanó, hangos metropolis lakói is éhesek a mesékre, a titkokra. A kemény manhattani külső és magatartás mögött ott szunnyad a gyermeki lelkesedés szikrája.

Tags: , ,

A New York City szívében található, 2013-ban 100. születésnapját ünneplő, világhíres Grand Central Terminal igazi túlélő. Túlélt egy bankcsődöt, a nácik által tervezett szabotázs akciót és Jackie Kennedy segítségével a modernizáció rémét is. A Grand Central varázsa tartósnak bizonyult az eltelt száz év során. A pályaudvar négyszer annyi utast mozgat meg naponta, mint a Kennedy repülőtér. 45 peronjával és 63 vágányával a világ legnagyobb pályaudvarának számít. Ami pedig a számoknál is fontosabb, az az a tény, hogy a Grand Central utasai élvezik az itt töltött időt. A terminál különleges energiával és spirituális kisugárzással rendelkezik. Naponta 750 ezer ember, valamint – több tucat észlelés szerint – jó néhány szellem is megfordul a pályaudvar területén.

DSC01334

Száz év történelemmel és egy Manhattan legmélyebb bugyraiba lenyúló, labirintusszerű folyosórendszerrel, a Grand Central titkok sorát rejti, melyek közül néhányat megpróbálunk megfejteni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Találkozzunk az óra alatt 

A Grand Central nagytermének információs pavilonja tetején található sárgaréz óra a pályaudvar legismertebb szereplője. A New York-iak számára “találkozni az óra alatt” egyértelmű meghívás a Grand Centralra. Az állomás órája nemcsak ikonikus, de kifejezetten értékes is. Négy, domború számlapja drága opálból készült és mind a Sotheby’s, mind a Christie’s aukciósházak 10 és 20 millió dollár között állapították meg piaci értékét, mely korántsem fejezi ki az óraremek szellemi értékét. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Grand Central órája nemcsak az időt mutatja pontosan immár 100 éve, de tökéletes iránytűként is funkcionál, egyszerre kétféle módon is. Míg az óra tetején található, hagymaszerű gömb iránytűként funkcionál, addig az óra számlapjai maguk is tökéletesen  a négy égtáj felé fordulnak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A információs pavilon közepén, az óra alatt, “titkos” lépcsősor rejtőzik. Titkos, mivel az utazóközönség nagy része nem tud a létezéséről, viszont az állomás alkalmazottai naponta igénybe veszik a lépcsősort, mely az állomás étterem szintjén található információs kioszkhoz vezet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az információs táblák hazudnak

Egy olyan pályaudvaron, ahol valamennyi óra atom pontossággal mutatja az időt, meglepő, hogy az indulási idők hibásan jelennek meg a táblán. Kereken egy percet hibáznak. Pontosabban a vonatok egy perccel később indulnak, mint amit a kijelző mutat. Az eltérés az utazóközönség érdekeit szolgálja. A Grand Central vasutasai nemhogy siettetik az utasokat, de lassításra ösztönzik. Gyakran egy perc is rengeteget számít. A Grand Central mondhatja magáénak a legkevesebb pályaudvari balesetet, köszönhetően az utasbarát hozzáállásnak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fordított Univerzum

A Grand Central nagytermének égszínkék plafonja 2043 m²-nyi tévedést mondhat magáénak. A 2500 csillagból álló (60 kivilágított), világhírű, October Zodiac névre hallgató falfestmény tévedése a mai napig misztérium. A falfestmény Paul César Helleu, francia poszt impresszionista művész alkotása. Az átadás után hamarosan, az építtető Vanderbilt család felháborodott levelet kapott egy, a pályaudvaron gyakran megforduló utazótól. A hozzáértő utas rávilágított a tévedésre, miszerint a festmény Univerzuma fordított sorrendben ábrázolja a csillagképeket. A meglepett család azzal a magyarázattal állt elő, hogy tévedés kizárva. Az alkotó Isten szemszögéből ábrázolta a csillagos égboltot. A valóság azonban ennél valószínűleg sokkal egyszerűbb. A kivitelezők fordítva tartották a vázlatokat. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A piszkos folt

A titkok szerelmeseinek a mennyezet még egy érdekességgel szolgál. A meridián végpontjánál, a Rák csillagjegy mellett egy tökéletes téglalap alakú, sötét folt található, mely nem a véletlen műve. Az 1990-es évek végén zajló restaurálási munkálatok során hagyták eredeti állapotban ezt a kis felületet, emlékeztetőnek. A restaurátorok kiderítették, hogy a falakat borító koszréteg nem piszok, hanem évtizedek dohányzásának eredménye. Nikotin és cigarettafüst keveréke. A munkásoknak egy évbe tellett, mire különleges szappannal sikerült visszaállítaniuk a falak eredeti pompáját. A kis, téglalap alakú folt önmagában is hatékony dohányzás ellenes kampány.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Whispering Gallery (Suttogó Csarnok)

A főátjáró és a Vanderbilt terem között, az Oyster Bar előtt található csarnok igazi építészeti anomália. Az alacsony árkádos, mázas kerámia bevonatú csarnok két-két ellentétes sarka tökéletes “telefonként” működik. Az egyik sarokban elhangzó suttogás tökéletesen hallható az ellentétes oldalon. A Suttogó Csarnok titka igazából abban rejlik, hogy senki sem tudja igazán, hogy vajon akarattal vagy véletlenül jött létre a hangvezetés. A sarkok állandó forgalomban vannak és több leánykérés is történt a Suttogó Csarnok közreműködésével.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The Kissing Room (A Csók Terem)

A fehér márvány borítású Biltmore terem, mely a volt Biltmore szállodáról kapta a nevét és pontosan a szálloda lobbija alatt található, napjainkban viszonylag csendes. A váróterem becenevét a falai között elcsattant csókok tucatjairól kapta. A II. Világháború idején a feleségek, menyasszonyok és barátnők itt várták a háborúból hazatérő férfiakat. A várótermet titkos lift kötötte össze a szállodával, melyet természetesen csak a befolyásosabb párok tudtak igénybe venni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napjainkban az utazóközönség a Biltmore termet a vintage újságos pavilon és a cipőtisztító miatt keresi fel. Rajtuk kívül a Kissing Room-ot csak a szellemek látogatják. A szellemvadászok ebből a teremből kapják a legtöbb észlelést. A médiumok szerint, a háborúban elesett katonák lelkei továbbra is itt kísértenek, kedveseikre várva. A Csók Terem szellemei 2019-tól kevésbé lesznek magányosak. A tervek szerint, a meghosszabbított Long Island-i vasútvonal utasai ide érkeznek majd.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tölgyfalevelek és makkok

A pályaudvar egész területén visszatérő díszítőelem a tölgyfalevél és makk, mely a pályaudvart építő Vanderbilt család jelképe.  Cornelius Vanderbilt, a család alapítója, 11 évesen maradt ki az iskolából. 16 évesen megalapította saját kompvállalatát és hamarosan az amerikai történelem leggazdagabb embere lett. A család a tölgyfa makkot választotta jelképül, utalva arra, hogy a családhoz hasonlóan a kicsi dolgokból hatalmas dolgok születhetnek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Majdnem ikrek

1995-ben, a legutolsó átépítési munkálatok során az építészek úgy döntöttek, hogy elkészítik a galériára vezető lépcsősort a nagyterem keleti oldalán is. A kivitelezők sikeresen hozzájutottak az eredeti tervekhez, melyeken egyértelmű volt, hogy a nagyterem mindkét oldalára gondoltak lépcsősort. A keleti oldal építése ismeretlen okoknál fogva elmaradt. A rekonstruáló csoport megtalálta az eredeti olasz bányát, mely a márványt szolgáltatta. A keleti lépcsősor ennek ellenére sem tökéletes mása a nyugatinak. A kivitelezők – az eredeti lépcsősornak tisztelegve -, az újat pontosan 2,54 cm-rel (1 inch) keskenyebbre építették.

article-0-0D4035D1000005DC-903_634x418

A szupertitkos pince

A Grand Central alatt található New York legmélyebb alagsora, melybe akár egy 10 emeletes házat is elrejthetnénk. 40 méter mélyen a felszín alatt húzódik az a titkos pince, melynek létezését csupán a 80-as évek végén ismerték el hivatalosan, s mely az eredeti terveken sem szerepel. A pince az M42 nevet viseli. A titokzatosság pedig nem véletlen. A II. Világháború idején a katonaság alakulatai védték a bejáratot. Aki betévedt az M42 területére, nagy valószínűséggel sosem hagyta el azt, legalábbis nem élve. A pince a háború szempontjából létfontosságú turbinákat és áramátalakítókat rejtett, melyek felelősek voltak az egész keleti part vasútforgalmának zökkenőmentes áramellátásáért. Egy vödör homok és a hadigépezet 80%-a megbénult volna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A nácik is tudatában voltak az M42 fontosságának és a vödör homok nekik is eszükbe jutott. A gépek tönkretételére szervezett szabotázs akciót az FBI még időben leleplezte. Napjainkban az M42 áramátalakítóit modernek váltották fel, de a pince továbbra is tiltott terület. Továbbra is létfontosságú gépeket és kábeleket üzemeltet, továbbá itt található a pályaudvar főkapcsolója is.

slideshow_std_h_grand_central2

A Waldorf-Astoria Expressz

A forgalmas Grand Central pályaudvarnak egyetlen vágánya van, mely kevesebb forgalmat bonyolít a többinél. A 61-es vágány csendben húzódik meg a vasútállomás alatt. Eredetileg az M42-t szolgálta ki és tehervonat forgalmat bonyolított, hamarosan azonban sokkal kiemelkedőbb utasai lettek. Franklin D. Roosevelt elnök előszeretettel használta manhattani látogatásai során. A gyermekbénulásban szenvedő elnök betegségéről kevesen tudtak. A 61-es vágány használatával tovább fenntarthatták a látszatot. Az elnök a Grand Centralról egyenesen a Waldorf-Astoriába utazott a titkos alagúton át. A hotel alagsorában különleges liftet építettek az elnök kocsijának, aki így autóban ülve hagyhatta el a szállodát.

DSC01332

A sznob szobrász

A Grand Central 42. utcai bejárata felett található grandiózus szoborcsoport a Transportation nevet viseli és Jules-Felix Coutan francia szobrász alkotása. A művész csupán a távolból irányította a munkálatokat. “Nem szeretnék Amerikába menni. Biztos vagyok benne, hogy az amerikai építészet csak felzaklatna.” A szoborcsoport tagjai, Minerva, aki a bölcsességet, Herkules, aki az erőt és Merkúr, aki a sebességet, az utazás élményét szimbolizálja. Az 1941-es átadáskor az alkotás a világ legnagyobb szoborcsoportjának számított. A szobor alatt található óra szintén világelső volt méretét tekintve, s egyben a legnagyobb Tiffany óra, melyet valaha is készítettek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A zászló

A nagyteremben látható, hatalmas méretű zászlót a szeptember 11-i terrortámadás után pár nappal függesztették ki.

DSC01339 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Csillárok

Main Concourse gyönyörű csillárjairól sokáig az a pletyka keringett, hogy nem aranybevonatúak, csupán bronz fedi őket. A szóbeszéd hamisnak bizonyult. Minden egyes lámpatest arannyal futtatott, a bronzos hatás a piszoknak köszönhető. A csillárokat napjainkban gyakrabban tisztítják.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dan Bruckernek, a New York-i Közlekedési Vállalat (MTA) szóvivőjének szavaival zárjuk kalandozásunk: “Miután jó néhány titkot megfejtettünk, gondolhatnánk, hogy a Grand Central tudorai lettünk. Tévedés. A Grand Centralnak maradt még jó néhány titka.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Képek: a blog írójának tulajdona, kivéve Waldolf-Astoria titkos vasútállomás
Felhasznált irodalom: NCYGO

Tags: , , , ,

A Manhattanhenge New York City naplemente show-ja, melyet évente kétszer, két alkalommal csodálhatunk meg. Ritka és különleges jelenség. A Manhattanhenge, más néven Manhattani Napforduló (Manhattan Solstice) során a lemenő nap egybeesik a City rácsszerkezetes utcarendszerével és aranyló fénybe borítja a várost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az East Side utcáin gyalogolva, nyugat felé nézve, szemben találjuk magunkat a lemenő nappal, míg a West Side-on kelet felé fordulva, a kanyonszerű utcák ablakain megtörő naplemente fénye vakít el minket.

És miért különleges mindez? Mert ugyanebből a rácsszerkezetes utcarendezésből fakadóan Manhattanban csupán ezen a négy estén látható a horizonton lemenő nap az utcaszint magasságában.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A Mahnattanhenge nevét a Stonehenge analógiájára kapta. A kifejezés 2002-ben került a köztudatba, miután Neil deGrasse Tyson, az Amerikai Természettudományi Múzeum asztrofizikusa missziójává tette ennek a manhattani természeti jelenségnek a népszerűsítését.

2014-ben a Manhattanhenge-re május 29-én és 30-án, illetve július 11-én és 12-én került sor. A második alkalmak során csupán fél korongot láthattunk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A köztudattal ellentétben, a nap nem pontosan keleten kél és nem pontosan nyugaton nyugszik. Erre csupán kétszer, a téli és a nyári napforduló idején kerül sor. A köztes időszakban a naplemente helye a nyári napfordulóig északi irányba, majd a nyári napforduló után a téli napfordulóig déli irányba kúszik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amennyiben New York City utcáinak rácsszerkezete pontosan követné a földrajzi észak-dél irányt, a Manhattanhenge egybeesne a csillagászati napéjegyenlőség napjaival, ám Manhattan utcarácsa 30 fokkal eltér az észak-déli iránytól. (Manhattan utcaszerkezetét az 1811-es Commissioners’ Plan-nek köszönheti.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ne feledjük, bármely négyzetes elrendezésű város rendelkezhet saját Manhattanhenge-dzsel, a City azonban ideálisabb valamennyinél, mivel a horizontot nem zavarja szintbéli különbség, a felhőkarcolók pedig függőleges csatornaként keretezik a lemenő napot, különlegesen frappáns lehetőséget nyújtva a fényképészet szerelmeseinek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amennyiben olyan szerencsések vagyunk, hogy ezeken a napokon Manhattanban tartózkodunk, ügyesen készüljünk fel az eseményre. Próbáljunk meg a lehető legkeletebbre helyezkedni, de ügyeljünk arra, hogy nyugatra fordulva még lássuk New Jersey partjait. A 14., 23., 34., 42. és az 57. keresztutcák a legjobbak a megfigyelésre. A 34. utcában az Empire State Building, míg a 42. utcában a Chrysler Building ad különlegesen szép keretet a képnek. Az általános vélemény szerint a legszebb képek a 42. utcában készülnek.

manhattanhenge2

Mariann Szucs felvétele

Ne dőljünk be a turista kalauzok javaslatának, miszerint fél órával naplemente előtt érdemes a helyszínre érkezni. A legjobb helyek már órákkal naplemente előtt elkelnek. Sok a hivatásos fényképész, kamera állványokkal, mely rengeteg helyet elfoglal az amúgy is szűkre szabott helyből.

A 42. utcában a Grand Central pályaudvar környékén, illetve a Tudor City Overpass-on több százan gyűlnek össze és gyakran a rendőrségnek is közbe kell lépnie a közbiztonság fenntartása végett. Az utcaszint magasságából szintén jó képeket lehet készíteni, viszont ehhez az utca közepén kell állnunk. Legyünk óvatosak és mindig várjuk meg, amíg a piros jelzésre leáll a forgalom. Ekkor gyorsan kiléphetünk és elkészíthetjük a saját Manhattanhenge képünket.

manhattanhenge

Sajnos az időjárás gyakran közbelép. A legvékonyabb felhőréteg is képes teljesen elrontani a különleges alkalmat.

New Jersey partjairól és Long Island Cityből szintén különleges látvány nyújt a felhőkarcolók között átsütő, lemenő nap fénye.

Képek: a blog írójának tulajdona
Köszönet Mariann Szucsnek és Marcaux-nak az utolsó két képért.
Felhasznált irodalom:  American Museum of Natural History

Tags: , ,

Ezen írásom a Vodafone magazinban jelent meg.

boston1“Massachusetts lelke – Amerika lelke.” – szól az amerikai mondás, a történelem pedig igazolja, hogy Massachusetts állam az USA egyik leggazdagabb kulturális központja. Massachusetts szíve, az állam fővárosa, Amerika egyik legrégebben alapított települése, Boston.

Egy másik mondás is járja, mely így szól: “Boston mindenben az első.” Vajon igaz a mondás vagy az Új Angliai büszkeség beszél belőle?

Első az elsők között

Boston városa az első amerikai városok egyike volt. Puritán telepesek alapították 1630. szeptember 17-én, abban a reményben, hogy ez lesz a keresztény élet városmodellje – ahogy ők nevezték -, Város a Hegyen.

Boston jelentős történelmi események színtere volt. Különösen jelentős szerepet játszott az Amerikai Függetlenségi Háború idején. A Bostoni sortűz, melynek során a brit hadsereg katonái belelőttek a Boston utcáin tüntető tömegbe, meghatározó előzménye volt a háborúnak. A Teatörvény bevezetése utáni Bostoni teadélután eseményei (1773. december 16.) pedig lavinaként indították el az Amerikai Függetlenségi Háború történéseit.

boston3

A függetlenség kikiáltása után Boston jelentős ipari és kereskedelmi központtá nőtte ki magát és továbbra is ontotta az “elsőket”. 1635-ben itt alapították meg az első állami iskolát, a Boston Latin School-t, mely egyben a legidősebb iskola Amerikában. Egy évvel később, 1636. szeptember 8-án nyitotta meg kapuit a Harvard Főiskola, később Egyetem, mely Boston elővárosában, Cambridge-ben található. 1908-ban itt nyílott az első jogi egyetem, a New England School of Law, mely csak nőknek nyújt jogi képzést. S hogy ne csak az oktatásban mutasson fel elsőket a város, 1897-ben Bostonban indult el a legelső földalatti az Egyesült Államok területén.

A 21. század elejére Boston az Egyesült Államok egyik legfontosabb politikai, műszaki, de elsősorban szellemi központjává fejlődött és egy pillanatra sem okozott csalódást azoknak az ősöknek, akik kedvenc városukat becenevek sorával illették az évszázadok során.

boston2

Boston, a Közont

Boston már alapításakor különleges kapcsolatot tartott fenn az Istenekkel és ez a feltörekvő igény később sem hagyott alább. A Puritán Város, ahogy a honalapító atyák nevezték, a Függetlenségi Háború idején a Forradalom Bölcsője lett, a 19. században pedig az Eszme Városa. A bostoni székhelyű világhírű sportklubok (Boston Red Sox, Boston Celtics, New England Patriots) pedig elnyerték a városnak a Bajnokok Városa becenevet. Boston mindezen érdemek ellenére mindig is az ész, a tudás, az intellektus fellegvára maradt. A Hub.

boston5

Amerika Athénja

Boston számára a legmegtiszteltetőbb az az elnevezés, mely az ókori Athénhoz hasonlítja a Massachusetts-i várost. Befolyása a társadalomra, a közéletre, az irodalomra, a zenére, a kultúra szinte valamennyi ágára athéni magasságokba emeli a várost. A Bostonból származó hírességek hosszú sorából csupán néhány név: Benjamin Franklin, Louisa May Alcott, Edgar Allan Poe, Jack Lemmon, Donna Summer, az Aerosmith, Mark Wahlberg, Leonard Nimoy. Boston reputációja, mint szellemi központ, a városban működő több mint 100 felsőoktatási intézmény, főiskola és egyetem magas szintű oktatói és kutatói munkájából ered. 250 ezer diák fiatalos energiája, lendülete, tudásszomja adja Boston arculatának tipikusan intellektuális jellegét. Általános egyetemek, orvosi, művészeti szakok, jogi és üzleti karok várják a hallgatókat. Közülük vitathatatlanul a leghíresebb a Harvard Egyetem.

800px-North_End,_Boston

A Harvard Egyetem, az elitképzés fellegvára

A Harvard Egyetem, mely nevét első támogatójáról, John Harvard-ról kapta, tagja a 8 egyetemet (Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Princeton, Pennsylvania, Harvard és Yale) tömörítő Ivy Leauge-nek (Borostyán Liga). Az 1954-ben létrehozott szövetség a keleti part egyetemeinek sportban való együttműködését hivatott szolgálni. A Liga tagjának lenni azonban többet jelent ennél. A nevezett egyetemekről kikerülő fiatalok Amerika elitjét képviselik, az egyetemek pedig magas szintű oktatást biztosítanak, nemzeti és nemzetközi szintű eredményeket ígérve. A képzés színvonalát a válogatott pedagógus gárda biztosítja. 1974 és 2009 között 19 Nobel-díjas és 15 Pulitzer-díjas professzor tanított a Harvard Egyetemen, mely ezáltal 2003 óta vezeti az Academic Ranking of World Universities (ARWU) összesített ranglistáját. A Harvardot gyakran éri az a vád, hogy durván szelektál a diákok között, azonban az itt végzettek impozáns listája elhomályosítja az egyetem ellen felhozott érveket. Ismét csak néhány név. Az egyetem volt növendékei között százával találkozunk híres politikusokkal, művészekkel, kutatókkal. A Harvard öregdiákjai között elnökök (Rutherford B. Hayes, Theodore Roosevelt, Franklin Roosevelt, John F. Kennedy, Al Gore, George W. Bush, Barack Obama), kormányzók, üzletemberek (Bill Gates), írók (T. S. Eliot), a zenei világ hírességei (Leonard Bernstein), színészek, a művészvilág ismert személyiségei (Conan O’Brien, Jack Lemmon, Natalie Portman, Mira Sorvino, Matt Damon, Tommy Lee Jones) és egy fiatalember, bizonyos Mark Zuckerberg neve is szerepel.

120953886_harvard_379969c

Zuckerberg Harvardja

Mark Zuckerberg, a Facebook atyja ugyan nem volt elragadtatva az ötlettől, hogy még életében film készüljön róla, egy bizonyos, a Harvard Egyetemet és Bostont újra a figyelem középpontjába helyezte. A Harvardról, az egyetem elit klubjairól, a diákok életviteléről mindig is legendák kerengtek. A film mindenki számára bepillantást engedett az ősi falak közé. Boston, a Harvard-i Házrendszer, a Klubok működése nemcsak szóbeszéd, legenda, de élő, inspiráló tényező, olyan eleven erejű hajtóerő, mely Zuckerberg-en keresztül örökre megváltoztatta az Internet, a közösségi világháló arculatát. Egy olyan városban, amely az intellektus központja, ahol elsőnek lenni valamiben szinte kötelező, egy olyan egyetemen, amely elnökök sorát nevelte ki, ahol a klubokba csak a kiválasztottak juthatnak be, egy olyan társadalmi helyzetű fiatalember, mint Zuckeberg, csakis valami igazán naggyal, maradandóval léphetett ki az ismeretlenségből.

o-HARVARD-facebook

Final Clubs

A Final Clubok, olyan közösségi csoportok a Harvard Egyetemen belül, melyek csak egynemű tagokat vesznek fel tagjaik közé, vagyis vannak fiú és lány klubok. A név abból ered, hogy a klubok alapításakor csupán az utolsó egyetemi évben csatlakoztak a fiatalok. A fiú klubokból 8 (a A.D., a Delphic, a Fly, a Fox, az Owl, a Porcellian, a Phoenix és a Spee), míg a lányoknak fenntartott klubokból 5 létezik (aBee, az Isis, a Pleiades, a Seneca és Sabliere). Valamennyi férfiklub saját épülettel rendelkezik a Harvard Square-en. A Harvard 1984 óta nem ismeri el ezeket a klubokat, mint az Egyetem saját klubjait, annak ellenére sem, hogy a legtöbbjüket a 18. században alapították. A Final Klubok szexisták, önös érdekeket előtérben tartó, szelektáló, magánkézben levő csoportok, így tán az sem meglepő, hogy a tagok többsége fehér, heteroszexuális, gazdag fiatal. A szelekció része az úgynevezett “punching”, vagyis különböző tesztfeladatok elvégzése. A klubokban zajló életről csupán kósza hírek, pletykák keringenek, de ezek szinte valamennyien erős szexuális felhanggal rendelkeznek és gyakran szexuális bántalmazásokról is szól a fáma.

A Social Network film fikcionális Zuckerberg-jét a Final Clubok inspirálják. Arra ösztönzik, hogy web projektjei által szerezzen hírnevet magának, legjobb barátját pedig a Klubba kerülés körül kialakuló bonyodalom miatt zárja ki a Facebook alapítói közül. A valóság azonban ennél egyszerűbbnek bizonyul. A valódi Zuckerberg-et nem különösebben érdekelték a Final Klubok, jóval inkább a siker és a lányok, s ebből egy olyan városban, mint Boston, mindig akad, ha merész és nagyra törő vagy.

1280px-Boston_Twilight_Panorama_3

Boston, Amerika Sétáló Városa

A Social Network sikere óta megnőtt a város turizmusa. A látogatók – különösen a fiatal nemzedék képviselői, – a titokra kíváncsiak. Milyen az a város, ahol Zuckeberg töltötte egyetemi éveit? Honnan indult a Facebook fenomenális sikere? Boston a turistákkal is előkelően bánik, melyre egyik beceneve, a Sétáló Város is utal. Boston nevezetességeit könnyen bejárhatjuk gyalogszerrel. Boston-t megismerni a legkönnyebben a 4 km-es Freedom Trail-en (Szabadság Ösvény) végigjárva lehet, melynek vörös kockakövei keresztülhaladnak a város történelmi nevezetességein. Túránkat érdemes a Boston Common-nál, a város legrégebbi parkjánál kezdeni. Az út során találkozunk a Faneuil Hall épületével, mely 1742 óta vásártér és gyülekezőhelyként szolgált. A közelben mindenképp tekintsük meg a Quincy Market épületét, ahol napjainkban fesztiválokat, kulturális összejöveteleket tartanak.

Semmiképp se feledkezzünk meg a Massachusetts State House-ról, mely Boston egyik legszebb és legnevezetesebb épülete. Itt találhatóak a kormányzó irodái és a Massachusetts-i Legfelsőbb Bíróság. Az ösvény a Bunker Hill Monument-nél ér véget. A 62 m magas gránitoszlop a Függetlenségi Háborúnak állít emléket, melynek tetejéről csodálatos látvány tárul Boston városára. Amennyiben sportrajongók vagyunk, a Fenway Park, a Red Sox baseballcsapat otthona semmiképp ne maradjon ki az útitervből, ha pedig a zene szerelmesei vagyunk, a Symphony Hall-t, a Bostoni Szimfonikus Zenekar székhelyét is nézzük meg. Boston időjárása kontinentális, a nyarak melegek, esősek és roppant párásak, a telek szelesek, havasak és hidegek. Erre készüljünk utazásunkat tervezve és természetesen egy pár kényelmes gyaloglócipővel. A városnézés során pedig ne felejtsünk el sok-sok fényképet készíteni, melyet később osszunk meg barátainkkal Facebookon.

Képek: Google

Tags: , , , ,

Július 5-én ünnepelte 25. születésnapját a Seinfeld.

A Seinfeld pilot adását 1989. júlus 5-én sugározta az NBC.

Nincs még egy olyan TV sorozat, amely nagyobb hatással lett volna az angol-amerikai nyelvre. Szavak, kifejezések tucatjai kerültek a köztudatba az egyes epizódok sugárzását követően, s hamarosan a sorozat nyelvezete Seinfeldism (Seinfeldizmus) néven bekerült az Amerikai Örökség Szótárba. A sorozatban elhangzó szavakból, kifejezésekből online és nyomtatott szótárak készültek. Ezen szavakat, szóösszetételeket minden amerikai ismeri, és még azok is megtanulták, használják, akik nem voltak a sorozat hívei. A New York-iakat különösen mély kapcsolat fűzi a sorozathoz.

Seinfeld

A Seinfeld az amerikai tévézés legsikeresebb sorozata. A széria alapgondolata hasonló az ugyanebben az időben futó Jóbarátokéhoz, azonban a Seinfeld a harmincasokat célozta meg. Míg a Jóbarátokat a könnyen élvezhető humor, a szeretni való karakterek jellemzik, addig a Seinfeld szituációi valósághűbbek, fanyar, ironikus humora pedig görbetükröt tart New York és a New York-iak elé. Négy szereplője alapvetően unszimpatikus, önző és gyermeteg. Képtelen normális emberi kapcsolatok kiépítésére, narcisztikus és több esetben egyenesen szívtelen, vagyis – sokak szerint – a manhattani lakos tökéletes mintapéldánya. A nézők mindezek ellenére szívükbe zárták a Seinfeld karaktereit és a sorozat sikere 25 év után is töretlen.

Nyelvi zsenialitásának köszönhetően a Seinfeld – a Jóbarátokkal ellentétben – kisebb sikert ért el az angol nyelvterületeken kívül. A szavak és kifejezések fordítása szinte lehetetlen, így a feliratozás is csak félmegoldás. A Seinfeld igazi amerikai nyelvészeti kincs, melyet eredeti formájában ajánlott élvezni. Manhattan rajongóknak kötelező. Íme néhány, a közel száz szó, és kifejezés közül.

mimbo Könnyűvérű, butácska férfi.

bro/manziere Kifejezetten férfiak számára kifejlesztett melltartó, melyet túlsúlyos és idősödő urak viselnek.

820eb9076daf78f0a2edab9fe8b5dc98

antidentite Az antiszemita szó mintájára alkotott kifejezés azon személyekre, akik kifejezett ellenszenvet tanúsítanak a fogászokkal szemben.

closetalker Olyan személy, aki beszélgetés közben túl közel nyomul az arcodhoz.

degifter Olyan személy, aki hajlamos az ajándékot visszavenni vagy visszakérni.

must-lie situation Olyan helyzet, amelyben muszáj hazudni.

pre-emptive breakup /beelőzős szakítás/ Az a fajta szakítás, amikor az egyik fél érzékeli, hogy a másik napokon belül szakítani akar, ezért inkább ő kezdeményezi. Alkalmas az önérzet megtartására, ám gyakran visszafordíthatatlan szakításba torkollik.

shrinkage factor /zsugorodási faktor/ Az az állapot, amely a férfiemberrel esik meg hidegvizes zuhanyozás után.

soup nazi /levesnáci/ Temperamentumos, Sztálin-bajuszos, Omar Sharif-akcentusú, keleti származású étterem tulajdonos, aki take-out üzletéből mindenkit lelkiismeret furdalás nélkül kidob, illetve kitilt a legkisebb fegyelmezetlenségre. Üzletében egyenesen kell sorban állni, nincs beszélgetés, visszakérdezés. A személy valóban létezik, Al Yeganeh-nek hívják és étterme az 55. utcában található. Az őt megszemélyesítő Larry Thomas-t alakításáért Emmy-díjra jelölték.

soup-nazi2

spongeworthy /szivacsra érdemes/ Olyan fiatalember, akire a nehezen beszerzett, forgalomból kivont, de roppant népszerű fogamzásgátló készletünkből feláldoznánk egy darabot. Átvitt értelemben, kívánatos férfi.

yada yada yada Talán a legnépszerűbb Seinfeld szófordulat. Akkor használatos, amikor a történtekről nem akarunk részleteket megosztani.

she has the man hands Olyan csinos hölgy, akit a hatalmas, férfias kezek tesznek visszataszítóvá.

baldist Olyan személy, aki nem kedveli kopasz embertársait.

Tags: , ,

A New York Pince design stúdió igényes, ötletes, a magyar kultúra és történelem inspirálta ruhadarabjaival és kiegészítőivel a New Brunswick-i Magyar Fesztiválon találkoztam először. A design stúdió hölgytagjával, Mezei Máriával, a vállalkozás történetéről, jelenjéről, a közeli és a távoli tervekről beszélgettünk.

10356214_783598264997142_8186539992024875450_n

Mária, az életed igazi New York-i sikertörténet. Mesélnél a gyökereidről és arról, hogyan kerültél Amerikába?

Székelyföldön, a Hargita megyei Borszéken születtem. Középiskolai tanulmányaimat Csíkszeredán, a Segítő Mária Katolikus Szemináriumban végeztem. Egyetemre már Bukarestben jártam, szociális gondozó szakon. A csoporttársaim évről-évre részt vettek a Vízumlottó sorsolásán. 2001-ben engem is beneveztek. Édesanyám Borszékről telefonált, hogy vaskos levelet kaptam Amerikából. Először le sem esett, hogy miről lehet szó. Az első meglepetés után megindult az ügyintézési procedúra. Befejeztem az egyetemet és még ugyanabban az évben útnak indultam az ismeretlenbe.

10348898_783598324997136_3361080226083416021_o

Hogy élted meg az első hónapokat? Mennyire viselt meg a kulturális sokk? 

Az első évet nem kívánom vissza. Annak idején – a Zöldkártya lottó szabályok bizonyára sokat változtak azóta – a hivatalos kijutáshoz legalább egy amerikai kapcsolattal rendelkezni kellett. Ezzel biztosította a befogadó ország, hogy a friss, állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező polgár nem az utcára kerül és növeli az állam által eltartottak számát.

Szőcs Zsóka, édesanyám egyik unokatestvére New Yorkban élt, így én is manhattani lakos lettem. Egy szót sem beszéltem angolul és voltak olyan napok, amikor megkérdőjeleztem, hogy mit is keresek itt egyáltalán.

Reszlet

Nem akartál hazajönni?

A nehézségek ellenére sem akartam feladni. 25 éves voltam. Úgy éreztem, hogy ha már iderendelt a sors, akkor mindent meg kell tennem annak érdekében, hogy elérjek valamit. Amerikától esélyt kapunk egy új életre. A lehetőségek száma végtelen és az idő engem igazolt. Megtaláltam valamit, ami működik. Jó a volánnál lenni, érezni, hogy én irányítom a sorsom.

Az otthoni diplomám honosítása 3 évet vett volna igénybe, így inkább másfelé vettem az irányt. Beiratkoztam a képzőművészeti egyetemre, kerámia és grafika szakra. A diplomámat 2008-ban vettem át.

10392626_783598314997137_8646579762866608793_n

Az egyetem rengeteg ajtót nyit ebben az országban. Már a diploma megszerzése előtt híres divatházaknál kaptam lehetőséget. A Fashion District legnagyobb cégeinek dolgoztam. Többek között megjártam Liz Claiborne, a Coach,  Sam Edelman, George Simonton Couture és Isaac Mizrahi birodalmát. Rengeteget tanultam tőlük, mely ismeretet a mai napig hasznosítok a saját vállalkozásomban.

KeszletMintak

Honnan jött a saját vállalkozás ötlete?

2010-ben házasodtunk össze a párommal, Honti Balázzsal, akivel már itt, New Yorkban találkoztam. Balázs magyaros pólót szeretett volna magának, de sehol nem talált kedvére valót, így végül Magyarországról rendelt. Elgondolkodtunk és arra a következtetésre jutottunk, hogy meg kellene próbálnunk kielégíteni a szükségletet, elvégre Amerikában másfél millió magyar származású él és sokan vásárolnának magyar témájú ruhaneműt. Elkészült az első széria. Nem volt a legjobb munkánk, de elindultunk.

Maria&Balazs2013

Miként sikerült megismertetni magatokat a célközönséggel?

Bizony, ez egy hosszadalmas folyamat. Elkészíteni az árut, az egy dolog, eladni, az egy másik. Az első szériával a tarsolyunkban nyakunkba vettük a magyar fesztiválokat. Elindult egy rengeteg tanulással és tapasztalatszerzéssel járó út.

Fesztiválról fesztiválra jártunk és naplót vezettünk a tapasztaltakról. Gyűjtöttük a kéréseket, ötleteket. Mindig törekedtünk arra, hogy a vásárlók igényeit messze menőkig kielégítsük. Az üzlet csak úgy működik, ha a vásárló boldog és visszatér, remélhetőleg új kliensekkel. A bizalom alappillér ebben az ágazatban is.

Hamarosan újra bővül a kínálatunk. Megkezdjük a magyaros ruhák készítését Magyar Apparel név alatt. Két évet jártam az FIT-re, a Fashion Institute of Technology-ra is, így ebbe is belevághatunk. Emellett hímzett darabokkal is bővült a választék, amit egy számítógéppel irányított hímzőgép tesz lehetővé.

Bejarat

Jelenleg hol tart az üzlet és milyen terveitek vannak a közeljövőre?

A játékszabályok mára már megváltoztak és ez nagyon jó érzés. Már nem mi keressük a lehetőséget, hanem a közösségek keresnek minket és gyakran hozzánk igazítják az időpontokat. Minden évben részt veszünk a Washington DC Kolbász Fesztiválon, a Chicago-i Gulyás Fesztiválon, a Toledo-i Ethnic Fesztiválon, a Clevelandi Cserkész Napon, az Itt-Ott Magyar Baráti Társaság táborában, a New Brunswick-i Magyar Napon, a Pennsylvania-i William Penn Pikniken, és Magyar Tanyán, a North Carolina-i Magyar Táborban, illetve karácsonyi vásárokon Washingtonban és Bostonban.

GyerekStilus

2014 tavaszán kiköltöztünk New Yorkból. New Jerseyben találtunk egy remek helyet Green Brookban, ahol egy forgalmas út mentén (336 US Highway 22) nyitottuk meg a műhellyel egybekötött üzletünket. Itt már nem csak magyar témájú termékeket kínálunk, de egyedi ötletek megvalósítását is vállaljuk nyomtatott, illetve hímzett médiumokban. Jelenleg – a fesztiválok mellett -, ez teszi ki a vállalkozásunk oroszlánrészét. Az egyedi nyomtatás és hímzés nagyrészt amerikai megrendelőknek készül. Hamarosan, ha minden igaz, fel kell vennünk egy alkalmazottat a megnövekedett forgalomnak köszönhetően.

IMG_6320

Miért hagytátok el Manhattant?

Ez volt az egyetlen logikus megoldás. Az üzleti életben rugalmasnak kell lenni. Mivel rengeteget utazunk, Manhattanból kijutni, illetve visszafelé bejutni a városba, 1-2 órával meghátráltatott minket. New Jersey kézenfekvőnek tűnt. Innen New York, Washington DC és Boston is könnyen megközelíthető. Városunk tele van pozitív energiával, forgalmas és az üzlethelyiség is nagyobb, mint amit New Yorkban béreltünk.

PoloNyomo

Mi a véleményetek az amerikai magyar közösségekről?

Azt tapasztaljuk – legnagyobb örömünkre -, hogy az amerikai magyarság egyre jobban mozgolódik. Lelkes, fiatal csapatokkal találkozunk a fesztiválok idején. A magyar vállalkozások pedig szárnyalnak. Jó látni, hogy az ember nincs egyedül, hogy van, akivel megoszthatja a gondjait, van, akitől tanácsot kérhet. Amerikában még mindig lehet nagyot alkotni. Arra gondoltunk, hogy jó lenne egy vállalkozói klubot létrehozni. Rengeteg az energia, az ötlet az amerikai magyarokban. Az utóbbi években több, roppant sikeres magyar alapítású üzlettel barátkoztunk össze. Van közöttük pálinka importőr, konténerrel szállító, lángos készítő, magyar könyves, kürtős kalácsos, hentes, nem beszélve a több tucat magyar vállalkozóról, akik nagyra vitték más területen. (Hamarosan ők is bemutatkoznak a blogon. A szerk.)

UgyfelFogadas2

És mit gondolsz, a New York Pince számára mit tartogat a távoli jövő?

Ha minden úgy alakul, ahogy szeretnénk, akkor végül hazaköltözünk. Én mindig azt mondom a páromnak, hogy 20 évet szeretnék Amerikában élni. A Kárpát-medencében születtünk, ott van missziónk. A Teremtő lehetőséget adott nekünk Amerikában tanulni, tudásunkat gyarapítani. A tanultakat pedig kamatoztatni kell. A szülőföldünket kell virágoztatnunk, gazdagítanunk az itt szerzett tapasztalattal.

1511238_701886306501672_39897576_n

Rengeteg ötletünk van. Borszék látnivalókban, természeti kincsekben gazdag, a turizmus pedig fejlődőben. Felmérjük a szükségleteket és annak megfelelően alakul majd.

Addig is, itt fejlődünk, gyűjtjük a tapasztalatokat, kapcsolatokat. Barátokra teszünk szert és erősítjük az amerikai magyar közösséget.

katalogus

Magyar Apparel
336 W Route 22
Green Brook, New Jersey 08812
Email: maria@magyarapparel.com
Facebook

Tags: