Hogyan jussunk a reptérről a szállásunkra és vissza? Tömegközlekedés vagy taxi? Állandóan visszatérő kérdések a New York-i turisták körében. Különösen az első alkalommal, a látogatók tudni szeretnék, hogy vajon melyik megoldás a gazdaságosabb, gyorsabb, biztonságosabb. Az Interneten rengeteg az egymásnak ellentmondó vélemény, az információ gyakran elavult, a metró és AirTrain térképek pedig még jobban összezavarják a kezdőket. Ez a bejegyzés ebben a dilemmában szeretne segítséget nyújtani.
A cikk három nagy egységből áll:
- tömegközlekedés kontra taxi
- taxizunk
- tömegközlekedünk
- Tömegközlekedés vagy taxi?
Egyértelmű, sablonválasz nincs, mivel a legjobb megoldás minden utazó esetében más.
A döntés során a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- az utazók életkora
- az utasok száma
- az utasok anyagi helyzete
- az utasok toleranciaszintje
- a csomagok mennyisége
- a szállás címe
- időkeret
- napszak
2. Taxizunk
A New York-i taxizás alapjairól itt olvashatsz.
A taxiköltség a JFK repülőtérről Manhattanba (és New York City valamennyi kerületébe) kötött áras (52$), melyhez hozzáadódik a borravaló, fél dollár MTA pótdíj, 30 cent közlekedésfejlesztési pótdíj, 4 és fél dollár csúcsforgalmi díj, amennyiben hétköznap este 4 és 8 óra között taxizunk. A híd és autópályadíjat szintén az utas állja, a csomagokért azonban nem kell felárat fizetni. Manhattanból a JFK-re szintén kötött árasan utazhatunk az új jogszabály szerint, azonban New York City többi kerületéből a reptérre már ketyeg a taxióra. Összességében a kiadásunk kb. 65-70$ lesz.
A taxizás előnye: kényelmes, ajtótó-ajtóig szállít, nincs küzdelem a csomagokkal a metrón, vonaton, nincs lépcsőmászás, nem kell aggódni, hogy eltévedünk.
Hátránya: jóval lassabb és drágább a tömegközlekedésnél, csak több fő esetében spórolunk vele.
Tipp:
- Amennyiben biztosak vagyunk benne, hogy nincs nagy forgalom (éjjel, hajnalban utazunk), megkérhetjük a taxist, hogy a kötött ár helyett indítsa el a taxiórát. Nagy valószínűséggel megspórolhatunk pár dollárt.
- Kérjük a sofőrt, hogy ha lehetséges, a Queensboro hídon menjen át, ahol nincs hídvám.
Mikor válasszam a taxizást?
- megengedhetem magamnak anyagilag
- 3+ fő utazik
- a csoportnak kisgyermek és/vagy idős tagja is van
- amennyiben nem viselem jól a tömeget
- nehezen tájékozódok idegen helyen
- nem beszélek angolul
- rengeteg/nehéz a csomagom
- nincs kicentizve az időm, nem gond, ha dugóba kerülök
- éjjel érkezem/indulok és nem érzem magam biztonságban a sötétben
3. A tömegközlekedést választottuk. Melyek a lehetséges kombinációk? Mennyi lesz a költség és az utazás időtartama?
Mind a turisták, mind a helybéliek élete sokkal könnyebb lenne, ha létezne egy Manhattan központ-Kennedy reptér közvetlen vasútvonal. Ennek hiányában, a rendelkezésre álló lehetőségeket kell kombinálnunk, igényeinknek megfelelően.
Leggyorsabb-közepes árfolyam metódus: Long Island Railroad (LIRR) – AirTrain kombó:
A Pennsylvania Station-ről (Penn Station) induló Long Island Railroad legtöbb járata (kivétel hétköznapokon, csúcsidőben közlekedő expressz vonatok – mindig ellenőrizzük!) megáll a Jamaica központban. Az állomás második szintjéről indulnak a JFK reptér helyiérdekű vonatai (AirTrain) a nap 24 órájában. A menetidő a Penn Station és Jamaica között kb. 20-25 perc, Jamaica és a terminálok között 12-15 perc.
A LIRR szerelvényei a Jamaica állomásra csúcsidőben 2-12 percenként, késő este félóránként, éjjel 2 és 5 óra között óránként indulnak.
Az AirTrain menetrendje:
A költség attól függ, hogy mikor utazol:
Az AirTrain minden napszakban 5$, melyet pay-per-ride Metrocard-dal tudsz igénybe venni. A korlátlan metrókártya az AirTrain járataira nem érvényes!
A LIRR árai változóak. Hétköznap, csúcsidőben, ha előre (jegypénztárnál, jegyváltó automatánál, jegyváltó app/eTix keresztül) veszed meg a jegyet, akkor 10$-ba kerül, míg a vonaton 16$. Teljes költség hétköznap csúcsidőben: 15$ fejenként.
Hétköznap, csúcsidőn kívül az előre váltott jegy 7.25$, vonaton váltva 13$. Csúcsidőn kívül hétköznap a teljes költség 12,50$ fejenként.
Hétvégéken igénybe vehetjük az új CityTicket szolgáltatást. A CityTicket érvényes a LIRR és a Metró North vonatain, New York City városhatárán belül, így a Queensben található Jamaica-ba is. A CityTicket 4.25$, így a hétvégi teljes költség 10$ alatt lesz. A CityTicket-et előre meg kell venni, a vonaton nem váltható.
Az AirTrain a repülőtér területén – terminálok, nagyobb parkolók, hotelek és autókölcsönzők között – ingyenes.
Az utazás időtartama: 35-45 perc, legtöbbször gyorsabb a taxizásnál.
Lassú-legolcsóbb metódus: NYC Subway – AirTrain kombó
A költség valamennyi esetben 7.75$ (5$ AirTrain és 2.75$ metróköltség)
A New York-i metróról itt és itt olvashatsz bővebben.
Szállás a Midtown környékén: A New York Penn(sylvania) Station W. 34 St. metróállomásról az jelű metróval (Uptown irányba) utazzunk a Sutphin Boulevard–Archer Avenue–JFK Airport megállóig. Itt átszállhatunk az AirTrain-re. Az metró napközben 8-10 percenként, éjfél után 20 percenként jár.
Az utazás időtartama: 60-65 perc
Szállás Lower Manhattanban, a W4 street alatt: az jelű metróval utazzunk a Howard Beach megállóig. Vigyázat, csak a Far Rockaway vagy Rockaway Park végállomású szerelvények állnak meg a Howard Beach megállóban, a Lefferts Blvd végállomású szerelvények nem. A végállomás nevét leolvashatjuk a szerelvény oldalán, a peron kijelzőjén, illetve a legtöbb esetben a hangosbemondó is bemondja. Az metró napközben 15 percenként, éjfél után 30 percenként jár.
Az utazás időtartama: 70-80 perc
Szállás Upper Manhattanban: Az jelű metró javasolt.
Szállás dél Queensben, észak Brooklynban: A és a jelű metrót válasszuk a szállásunk és Jamaica között.
Az utazás időtartama: 50-60 perc
Leglassabb-olcsó metódus: airport minibus/shuttle
Igénybe vehetjük a különböző minibusz szolgáltatókat is, különösen ha sok a csomagunk, de ne feledjük, hogy a minibuszon többekkel osztozunk. A busz sorban szedi fel az utasokat a terminálokról és teszi le őket a tervezett megállókban. Amennyiben mi vagyunk az elsők a buszon és esetleg az utolsók a leszállásnál, az utazás hosszú időt vehet igénybe, melyet be kell terveznünk. Azon is el kell gondolkodnunk, hogy megéri-e a megspórolt néhány dollárt. Három fő esetében csupán 6 dollárt spórolunk a taxihoz képest.
A minibusz szolgáltatás átlagosan 18$ egy főre, az időtartam pedig akár 2 óra is lehet, a minibusz rendszer természetéből fakadóan, illetve a csúcsforgalmi dugók, esetleges útlezárások, elterelések miatt.
A legmegbízhatóbb minibusz szolgáltató a NYC Airporter, NYC hivatalos minibusz szolgáltatója, mely a Penn Station-ről, a Port Authority-ról és a Grand Central-ról indít járatokat reggel 5 óra és este 11:30 között, fejenként 16$-ért.
Lassú-olcsó metódus: repülőtéri expressz busz
Igénybe vehetjük a JFK-re induló expressz buszokat is, melyek a Port Authority Bus Terminal-ról, illetve a Grand Central-ról indulnak, reggel 6:15 és este 10:10 között. A buszjegy ára 15$. Az utazás időtartama a taxihoz hasonlóan 65-75 perc, szintén forgalom, útépítés, közlekedési dugó függő. A negatívumok közé tartozik az is, hogy nem ajtótól ajtóig szállít. Először el kell jutnunk a Port Authority-re, vagy a Grand Central-ra, onnan pedig a szállásunkra, így a csomagok cipelését nem teljesen iktatja ki.
Legdrágább-nem feltétlen leggyorsabb metódus
Vastagabb pénztárcájú turisták a helikopteres megoldást (ár: 159+$) is választhatják. A repülési idő a helikopter-leszállóhelytől 10-12 perc, azonban oda is el kell jutni. Ha sok a csomagunk, ezzel a metódussal nem sokra megyünk. A helikopter szolgáltatást a legtöbbször üzletemberek használják, akiket a vállalati autó visz a Midtown-ban található helipad-ekhez.
A következő táblázat összefoglalja a lehetőségeket.
Metódus | Költség ($) | Idő (perc) |
LIRR/AIrTrain via Jamaica |
9.25-15 | 35-45 |
Subway (E)/Airtrain via Sutphin Blvd |
7.75 | 60-65 |
Subway (A)/Airtrain via Howard Beach |
7.75 | 70-80 |
Taxi | 65-70 | 65-75 |
Express Bus Port Authority-ról vagy Grand Central-ról |
15 | 65-75 |
Shuttle Van | 15-18 | 70+ |
Helicopter (Midtown helikopter-leszállóhelyeiről) |
159+ | 12 perc (repülési idő) |
Képek: a blog írójának tulajdona
Tags: City, JFK, Manhattan, metró, New York, New York City, New York Subway, New York-i metró, NY, NYC